Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo z510 - Długo się uruchamia, zawiesza na logo LENOVO

Parchee 11 Gru 2014 18:38 9273 11
  • #1 11 Gru 2014 18:38
    Parchee
    Poziom 9  

Witajcie.
    Od kilku dni mam bardzo dziwny problem z laptopem Lenovo Z510 (59-400793). Problem polega na tym, że po włączeniu przycisku zasilania, laptop zawiesza się na logo LENOVO na kilka minut i dopiero ładuje system. Do tej pory logo lenovo wyświetlało się najwyżej przez sekundę a cały start systemu trwał poniżej 10 sekund. Również przy wyłączaniu laptop łapie zwiechę gdy na ekranie jest niebieskie tło z komunikatem "trwa wyłączanie". Stało się to nagle, z dnia na dzień. Taka sytuacja z uruchamianiem miała już miejsce kilka miesięcy temu, ale komputerowi przeszło to jeszcze tego samego dnia.

Szukałem informacji na ten temat w internecie i nie tylko ja miałem podobny problem, lecz nigdzie nie było opisane co jest przyczyną ani żadnego rozwiązania. Laptop ma niecały rok, ok. 2 miesiące temu wgrany system na nowo, wszystko poinstalowane w odpowiedniej kolejności, tj. Najpierw system Windows 7 x64 --> sterowniki w odpowiedniej kolejności, najświeższe ze strony producenta --> Windows Update. Na komputerze zainstalowane tylko najpotrzebniejsze programy, nie używam go do grania, głównie przeglądanie internetu, Avast. Komputer nie upadł, nie był narażony na skoki temperatur, uderzenia, itp, nie wynoszę go poza dom. Usterka wystąpiła nagle, niespodziewanie, nie było nic instalowane w międzyczasie. Dodatkowo zauważyłem, że raz na jakiś czas występuje dźwięk odłączania urządzenia USB, podłączony jest jedynie czujnik od myszki ale ona działa bez względu na to. W panelu sterownia widnieje wykrzyknik przy Teredo Tunneling Pseudo-Interface (Kod 10).

Sterowniki do laptopa pod Windows 7 były pobrane z internetu ze strony LENOVO ponieważ producent dostarczył do urządzenia sterowniki jedynie do Windows 8. Ponadto wielu użytkowników ma problem ze sterownikami do wifi. Producent dał dupy i te dostępne na firmowej stronie albo w ogóle nie działają albo są z nimi problemy. Ja również należę do tej grupy. Często po uruchomieniu komputera tracę internet po kilku minutach, muszę zresetować komputer i wtedy jest zwykle dobrze. Musiałem pobrać sterowniki wifi bezpośrednio ze strony intel i na nich działało, niestety usunąłem je przez przypadek a z obecnymi też było coś nie halo. Problemy mam również z USB 3.0 - mimo zainstalowania sterowników to dysk chyba nie działa w tym standardzie (wyświetla się komunikat "urządzenie może działać szybciej".

obstawiam trochę że urządzenie jest niedostosowane do starszych wersji systemu niż Windows 8 i stąd te problemy. Lecz oczekuję rad zanim przeinstaluję system, siódemka jest dla mnie bardzo wygodna i chciałbym przy niej zostać.

Zauważyłem, że na stronie producenta dostępna jest nowa aktualizacja biosu, byćmoże to jest rozwiązanie? Nie chciałbym teraz oddawać laptopa na gwarancję, jest okres przedświąteczny, będę pozbawiony komputera na miesiąc jak nic.

pozdrawiam

0 11
  • #2 11 Gru 2014 21:40
    kokapetyl
    Poziom 43  

Tak na początek, wrzuć SMART dysku, np. z CRYSTAL DISK INFO. Zobaczymy jak to wygląda.

1
  • #3 11 Gru 2014 22:24
    lisek
    Spec od monitorów

Jak zawisa na logo >> to zazwyczaj problem z wsadem: główny Bios albo od KBC
    Zapisywane we Flash MX25Q32 oraz 25Q16 (odpowiednio 1MB i 2MB)

Przy czym na stronie firmy zazwyczaj jest "połączony *.wph" czyli najpierw KBC / potem Main BIOS

Powinien na płycie gł. być chip N14P-GV2-S-A1 (GT740M 2GB, 64_bit)
    * czasem on fiksuje , jak to NV
    Brak SM (częściowo pasuje od Z500 czyli LA-9061P REV:2)

Cytat:
    chipset Intel HM86

Socket G3 / rPGA946B / rPGA947
    Intel Core™ i7-4702MQ
    Intel® Core™ i5-4200M
    Intel® Core™ i3-4100M
    Intel® Core™ i3-4000M
    Intel® Pentium™ 3550M
    Intel® Pentium™ 2950M
    matryca Innolux N156HGE-EA1 LED, 1920×1080

P/N: 90004479 11S90004479
    P/N PCB / platforma AILZA NM A181 REV: 1.0

Manual serwisowy Link

0
  • #4 12 Gru 2014 18:11
    Parchee
    Poziom 9  

Witajcie!
    Udało mi się problem wyeliminować. Powodem usterki była karata SD włożona do czytnika kart (karta prawdopodobnie uszkodzona). Być może istnieje również jakiś konflikt sterowników, na stronie producent na swojej firmowej stronie lenovo prawdopodobnie dostarcza jakieś lipne sterowniki czego przykładem są problemy z wifi bądź USB 3.0

1
  • #5 12 Gru 2014 18:30
    Trabi
    Poziom 36  

Czasami takie zwiechy pojawiały mi się (Lenovo Y530) gdy do USB był podpięty modem z internetem na kartę. Musiałem go wsadzać w port dopiero po wystartowaniu Windowsa; inaczej laptop nie ruszał. Widać Lenovo tak czasami mają :)

-1
  • #6 14 Gru 2014 22:16
    lisek
    Spec od monitorów

No popatrz , też czegoś się nauczyłem. Ciekawe i pouczające.

0
  • #7 15 Gru 2014 10:54
    Trabi
    Poziom 36  

Tja, a konkretnie jest to model "Huawei E156G" z sieci Play. Nie wiem jak inne się zachowują (bo ich nie mam), ale ten czasami skutecznie unieruchamia Y530 po włączeniu; nawet POST nie przechodzi. I żadnych alarmów itp. Cuda wianki.

1
  • #8 15 Gru 2014 19:45
    maras2003
    Poziom 29  

Ponieważ laptop próbuje bootować z karty SD w czytniku laptopa/karty(lub o dziwo jej braku) w czytniku modemu.
    Pewnie wystarczy zmiana ustawień w biosie - odpowiednia hierarchia bootowania + wyłączona opcja "try other boot devices".

U mnie w pracy ten sam problem, jeżeli ktoś zostawi kartę od nawigacji do dokończenia 'na drugi dzień' ;)

1
  • #9 15 Gru 2014 20:02
    Trabi
    Poziom 36  

maras2003 napisał:
    laptop próbuje bootować z karty SD w czytniku laptopa/karty(lub o dziwo jej braku) w czytniku modemu.
    Pewnie wystarczy zmiana ustawień w biosie

To nic nie daje. Laptop nie próbuje nawet bootować. Wyświetla logo startowe 'LENOVO' i nic więcej, dyski milczą, nawet CD w napędzie - jeśli jest - nie zakręci. Czy w nim karta SD jest czy nie, nie ma to znaczenia. Wystarczy wyjąć modem z USB, zrestartować (czyli wyłączyć zasilanie (trzymać 4s. przycisk Power)) i laptop rusza bez problemu. Nawet Ctrl+Alt+Del nie działa. Laptop nie ruszy jeśli w USB będzie siedział ten model modemu. U kolegi możliwe ze jest to samo tyle że z czytnikiem kart. U mnie w czytniku może siedzieć dowolna karta i laptop rusza. Ale z modemem E156G nawet nie drgnie. Prawdopodobnie jakiś konflikt sprzętowy w chwili włączenia laptopa i wszystko staje.

1
  • #10 15 Gru 2014 20:25
    maras2003
    Poziom 29  

Te modemy jakoś inaczej działają, wkładając go do tableta ujrzysz zapewne komunikat o uszkodzonej karcie SD.
    Gdyby nie było loga producenta (wyłączone, a zamiast tego tekst POST), może byłoby to widoczne lepiej. Spróbuj pokombinować w biosie, w żaden konflikt sprzętowy nie uwierzę :)

Albo - na karcie postawić jakiś bootowalny system i sprawdzić czy sie zabootuje, kiedy karta będzie w modemie, a modem w USB komputera.

0
  • #11 15 Gru 2014 20:41
    Trabi
    Poziom 36  

1. Logo nie da się w Y530 wyłączyć.
    2. Start Y530 to: pojawienie się napisu (logo), pojawienie się animacji (fale) i dźwięku razem. Po odegraniu melodyjki pojawia się menu F2 (setup) i F12 (boot mode). Nic innego nie zobaczysz.
    3. Gdy modem mam w porcie USB zobaczę tylko grafikę z logo i nic więcej. Nawet dyski nie zaskrobią; laptop staje na grafice logo i dalej ani animacji ani dźwięku, ani menu F2, F12.
    4. Na karcie miniSD w modemie już stawiałem system (linux) i laptop z tego nie rusza bo... patrz wyżej: zatrzymuje się na logo.
    5. Po załadowaniu systemu (Windows/Linux) można wsadzić modem w USB i będzie wszystko pracowało bez kłopotów. Nie można go mieć w USB przy włączaniu laptopa.

Cytat:
    ...w żaden konflikt sprzętowy nie uwierzę...

6. Niezbadane są wyroki krzemu :D
    7. I tak z niego już w domu nie korzystam (chyba że na wakacjach) :)

0
  • #12 15 Wrz 2016 08:07
    Parchee
    Poziom 9  

temat do zamknięcia

0