Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

8-bitowy procesor z cienkowarstwowych tranzystorów TFT dla układów drukowanych

jacu007 12 Gru 2014 03:09 978 0
 • 8-bitowy procesor z cienkowarstwowych tranzystorów TFT dla układów drukowanychWspółpraca firm Holst Centre, imec i Evonik zaowocowała zrealizowaniem 8-bitowego mikroprocesora złożonego z komplementarnych tranzystorów cienkowarstwowych TFT. Co równie ważne, tranzystory zostały wytworzone w temperaturze 250°C, umożliwiającej produkcję na podłożu z plastikowej folii. Tak zaprojektowany mikrokontroler pracuje z niespotykaną dotąd dla technologii TFT częstotliwością 2,1 kHz. Przełomowe wyniki badań zostały opublikowane w internetowym wydaniu czasopisma Nature.

  Niskotemperaturowa elektronika cienkowarstwowa bazuje na półprzewodnikach organicznych oraz układach typu metal-tlenek. Nowy 8-bitowy mikroprocesor składa się tak naprawdę z dwóch odrębnych części: rdzenia procesora i generatora instrukcji (pamięć typu P2ROM). Rdzeń procesora zbudowano z użyciem komplementarnej hybrydowej technologii organiczno-tlenkowej. Tranzystory TFT typu n, wytworzone w technologii metal-tlenek, charakteryzują się ruchliwością elektronów na poziomie 2 cm?/Vs. Tranzystory TFT typu p, pracują natomiast jako malutkie cząsteczki organiczne o maksymalnej ruchliwości nośników dochodzącej do 1 cm?/Vs. Tak zbudowana komplementarna logika pozwala na realizację bardziej skomplikowanych układów, w tym dodatkowych buforów w rdzeniu, czy implementację sumatorów w ścieżce krytycznej. Stosunek tranzystorów typu p do tranzystorów typu n w rdzeniu wynosi 3:1.

  Generator instrukcji ? pamięć P2ROM, to pamięć RAM jednokrotnego zapisu, wytworzona za pomocą techniki druku atramentowego z użyciem srebrnej farby przewodzącej. Chip jest podzielony na komplementarną części hybrydową i unipolarną część z tranzystorów n-TFT. Może pracować z częstotliwością do 650 Hz z napięciem Vdd = 10 V.

  Niskotemperaturowa elektronika cienkowarstwowa dzięki swoim niskim kosztom wytwarzania, ma szansę na produkcję na skalę masową na podłożach z folii. Technologia ma szansę stać się alternatywą dla krzemowych układów w zastosowaniach obejmujących tagi RFID i NFC, różnego rodzaju czujniki, wyświetlacze elastyczne czy lampy OLED.

  Źródło:
  http://www.printedelectronicsnow.com/news/201...thin-film_hybrid_oxide-organic_microprocessor
  http://www.newelectronics.co.uk/electronics-n...microprocessor-for-printed-electronics/66462/

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo