Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kolumny podłogowe do muzyki elektronicznej/instrumentalnej?

Jarek 311 12 Gru 2014 13:39 1083 10
  • #1 12 Gru 2014 13:39
    Jarek 311
    Poziom 14  

Witam

Planuję wymienić swoje kolumny bardziej z racji nadchodzącej przeprowadzki niż tego że mi się znudziły :) Bo to nigdy by nie nastąpiło i nie nastąpi w końcu to ZG 40c/9
    Jestem ich drugim właścicielem ale to mi przypadło ich "rozruszanie" gdyż poprzedni właściciel był już swojej daty i słuchał tylko radia na nich i to bardzo rzadko. Więc kolumny są w bardzo dobrym stanie. U mnie są jakieś 6-7 lat.

Wracając do tematu. Jestem zmuszony wymienić moje perełki na kolumny mniejsze gabarytowo. Szybciej w ciasny kąt wcisnę kolumny podłogowe słupki niż te które są dość szerokie a z doświadczenia wiem że ZG 40c grają o niebo lepiej jak stoją przynajmniej 50 cm od podłogi.

Poszukuję kolumn najlepiej trójdrożnych albo dobrze grających dwudrożnych.

Tu stawiam pytanie do forumowiczów. Są jakieś kolumny dobrze grające w cenie do 600zł? Mogą być używane a raczej będę bo nowe to ciężko w tej kwocie dobre kupić.

Myślałem o takich lub podobnych.
    JAMO - S426
    TAGA HARMONY TAV-906

Albo starsze konstrukcje spełniające moje oczekiwania i wymiarami mniejsze.
    CANTON GLE 60
    PIONEER CS-979

Chętnie wymienię na Tonsil Bolero 200 w dobrym stanie :)
    A i proszę nie pytać w jakim pomieszczeniu będą grać bo tego jeszcze nie wiem.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

0 10
  • #2 12 Gru 2014 15:26
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Jarek 311 napisał:

A i proszę nie pytać w jakim pomieszczeniu będą grać bo tego jeszcze nie wiem.
    To poczekaj aż się dowiesz. Jak będziesz chciał wstawić Bolero do 40 metrów, albo w drugą stronę, do 10 metrów, to nie będzie za ciekawie.

0
  • #3 12 Gru 2014 18:42
    Jarek 311
    Poziom 14  

Dla porównania Kolego. Moje obecne 5 lat grały w pokoju 32m a teraz grają w 17m i dużej różnicy poza dynamika nie widzę. Ta różnica to taka że w tym większym mogłem kręcić jak chciałem gałką do 3/4 obrotu i tak zostawić na długo a w mniejszym zależy od utworu i nastaw do połowy i wzmacniacz szybciej się grzeje. A odczuwalnie teraz jest że niby jest więcej muzyki w pomieszczeniu , głośniej jest. W pokoju 32m dźwięk w końcu miał gdzie się rozchodzić tak. Ale nie jest powiedziane że zawsze się słucha muzyki na full. Mam jeden głośnik 100W w kolumnie jak go "odpale" w tych 17 metrach to na full spokojnie biorę i w dźwięku wad nie słyszę. Ale nikt nie jest takim idiotą by dzień w dzień słuchać muzyki maksymalnie głośno.
    Poza tym nie pytam o to jakie kolumny jaką przestrzeń mi nagłośnią tylko jakie będą dobre do danej muzyki. Jak bym pytał o to drugie to bym pisał w innym dziale bo jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki w domu to jest środowisko zmienne więc nie powinno być pytania typu w jakim pomieszczeniu będą grały kolumny bo każdy ustawi tak jak wystrój pokoju pozwoli a nie przestrzeń czy ucho. Bo powiedzmy to głośno nikt w domu nie ma takich warunków by było idealnie nikt z pokoju nie zrobi komory bezechowej. Najwyżej tylko trochę i to jeśli jeszcze może finansowo sobie pozwolić "dostroi" pokój do słuchania muzyki robiąc np. pułapki basowe.

Więc ponawiam pytanie. Jakie kolumny będą dobre do w/w rodzaju muzyki? A może zrobić jakieś DIY?

Pozdrawiam ;)

0
  • #4 12 Gru 2014 20:59
    Pablo1964
    Moderator

Jarek 311 napisał:
    proszę nie pytać w jakim pomieszczeniu będą grać bo tego jeszcze nie wiem.
    Jednak zdecydowanie poczekałbym z wyborem kolumn do czasu, kiedy wielkość pomieszczenia będzie już znana.

0
  • #5 13 Gru 2014 01:17
    Jarek 311
    Poziom 14  

Nie tego oczekiwałem po forum na podobno wysokim poziomie... Myślałem że schemat forum ogólnie jak sama nazwa wskazuje forum to jest pytanie odpowiedz, pytanie odpowiedz a nie ciągłe pouczanie i nakazywanie.

Nie obrażając nikogo śmiem twierdzić że nikt (chyba) nie potrafi udzielić odpowiedz z chociażby własnego doświadczenia. Wszyscy muszą się poprzeć jakimiś danymi schematami albo zaczerpniętymi pomysłami od innych... Bo chyba jednak ciężko określić jakie kolumny mogą grać dobrze do w/w rodzaju muzyki po własnych doświadczeniach.

Żeby wszyscy byli zadowoleni pokój jest 4x6 m czyli to co mam obecnie i tylko to bierzmy pod uwagę dyskusji...

0
  • #6 13 Gru 2014 11:42
    Pablo1964
    Moderator

Nie da się mówić o kolumnach w oderwaniu od wielkości pomieszczenia. To właśnie wysoki poziom forum przeszkadza w uzyskaniu odpowiedzi na bezsensowne pytania. Nasz regulamin wyraźnie mówi:

3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum.
    3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

Jeżeli powyższe wymagania są zbyt trudne do zaakceptowania, raczej należy szukać pomocy na mniej fachowych forach, np. młodzieżowych. Jestem pewien, że na dowolnym forum dziecięcym miałbyś już dziesiątki podpowiedzi. A pretensje do innych świadczą jedynie o tym, ze prawdopodobnie Kolega musi jeszcze nabrać trochę ogłady i doświadczenia, żeby wiedzieć, o co pytać na technicznym forum. Tym razem pozostawiam roszczeniową wypowiedź autora bez konsekwencji, traktując ją wyłącznie w kategoriach kultury osobistej, która ma inną definicję dla każdego z nas. Proponuję wziąć pod uwagę informację:

Jarek 311 napisał:
    pokój jest 4x6 m czyli to co mam obecnie i tylko to bierzmy pod uwagę dyskusji...
    Oczywiście, Kolega nie może mieć pretensji, jeżeli zaproponowane kolumny zagrają źle w innym pomieszczeniu.

0
  • #7 13 Gru 2014 14:11
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Jarek 311 napisał:
    Nie tego oczekiwałem po forum na podobno wysokim poziomie... Myślałem że schemat forum ogólnie jak sama nazwa wskazuje forum to jest pytanie odpowiedz, pytanie odpowiedz a nie ciągłe pouczanie i nakazywanie.

Nie obrażając nikogo śmiem twierdzić że nikt (chyba) nie potrafi udzielić odpowiedz z chociażby własnego doświadczenia. Wszyscy muszą się poprzeć jakimiś danymi schematami albo zaczerpniętymi pomysłami od innych... Bo chyba jednak ciężko określić jakie kolumny mogą grać dobrze do w/w rodzaju muzyki po własnych doświadczeniach.
    Kolega wybaczy, ale właśnie dlatego że forum ma dość wysoki poziom, nie udzielamy porad bez podania podstawowych informacji. To tak samo jakbyś zapytał się co się spaliło we wzmacniaczu i usilnie nie podawał objawów i modelu.
    Również nie wiemy nic o wzmacniaczu. Ale ok. Niech będzie
    W takim razie, do 24 metrów i tej muzyki można by się zastanowić nad Bolero 200, Tannoy M3. Są na Allegro.
    Jarek 311 napisał:
    JAMO - S426
    TAGA HARMONY TAV-906
    Jamo to typowe kinówki. Taga ma wstęgę, co może Ci nie przypasować. Bez wcześniejszego odsłuchu bym nie proponował.

0
  • #8 14 Gru 2014 02:15
    Jarek 311
    Poziom 14  

I o to mi chodziło Kolego telecaster1951 Podziękował ja pięknie ;)

JAMO - S426 Słuchałem w piątek i mogły by być ewentualnie jako bardzo budżetowy zamiennik. TAGA HARMONY TAV-906 będę testował we wtorek. Ale że słuchałem innych kolumn ze wstęgowym wysoko-tonowym i tam mi już nie pasowało to możliwe że tu też tak będzie.
    Z całym szacunkiem i nie chcąc nikogo obrazić Kolego Pablo1964 ale dalej tak twierdzę gdyż wychodzi na to że bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum nikt nie umie uruchomić szarych komórek i z własnego doświadczenia tzw. "życiowego" nie potrafi nic powiedzieć. A jeśli są tu osoby które miały możliwość słuchania różnej muzyki na różnych kolumnach w różnych pomieszczeniach chyba umiałyby odpowiedzieć chociaż po części na moje pytanie.
    Bądźmy szczerzy jak by nie było dźwięk to cząsteczki powietrza pchane przez głośnik. Większość dzisiejszych kolumn praktycznie "gra" w podobnym paśmie różnią się tylko szczegółami dźwiękowymi które zależną są nie tylko od samych kolumn czy pomieszczenia więc co mi da powierzchnia pokoju jak poda że mam pokój 40m ale jest tak zawalony gratami że robi się z niego 20m? I co teraz kolumny przeznaczone na 40m nie zagrają dobrze mimo że pokój jak trzeba... Ale owszem małe pierdziawki zagraja dobrze bo będą "widziały" sztuczną przestrzeń (pokój) z samych gratów... (mowa o pokoju zawalonym po sufit na wszystkich ścianach)To działa tak podobnie jak pułapka basowa albo wygłuszenie pokoju i tak samo działa wystrój pokoju i wygłuszenie wewnątrz kolumny zmieniając ustawienie lub dodając graty do pokoju mozna polepszyć/pogorszyć przetwarzanie dźwięku przez kolumny nawet idealnie grające tak samo zmieniając wygłuszenie kolumny.

Oczywiście Kolego Pablo1964 pretensje będę miał tylko do siebie. Nie jestem idiotą który o coś prosi a później sapie do wszystkich że źle doradzili jak niektórzy potrafią na forach...

0
  • #9 14 Gru 2014 14:57
    Pablo1964
    Moderator

Jarek 311 napisał:
    Z całym szacunkiem i nie chcąc nikogo obrazić Kolego Pablo1964 ale dalej tak twierdzę gdyż wychodzi na to że bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum nikt nie umie uruchomić szarych komórek i z własnego doświadczenia tzw. "życiowego" nie potrafi nic powiedzieć.

I całe szczęście, że tak jest. Inaczej mielibyśmy szereg bezsensownych porad jak na niektórych forach młodzieżowych. A tak przynajmniej jest jasne - żeby uzyskać pomoc, trzeba dać choć minimum z siebie. Zupełnie jak w życiu. :)

0
  • #10 14 Gru 2014 15:27
    Jarek 311
    Poziom 14  

Ale wybór kolumn to nie życie...

A mi chodziło oczywiście o te osoby które mogą coś sensownego powiedzieć a nie typu kup pan estradówki za 199zł podłącz do wzmacniacza samochodowego i będziesz miał pogrom...

0
  • #11 14 Gru 2014 23:08
    Pablo1964
    Moderator

Jarek 311 napisał:
    Ale wybór kolumn to nie życie...

Zbędna dyskusja. Wszystkich uczestników forum obowiązuje regulamin. Temat wyczerpany - zamykam.

0