Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy do sterowania przepływem powietrza wentylacyjnego

marcin_wrocek 12 Gru 2014 14:18 1836 10
 • #1 12 Gru 2014 14:18
  marcin_wrocek
  Poziom 10  

  Witam,
  A ja mam inne pytanie... mam silnik krokowy od drukarki i chciałbym go użyć do otwierania/zamykania przewodu wentylacyjnego. Jedynie co potrzebuję, to aby jednym przyciskiem np. monostabilnym móc obracać silnikiem do przodu np. o 10st. Może to być np. przez kilkukrotne naciskanie owym przyciskiem. W ten sposób albo zamknę kratkę, albo ją otworzę... silnik nie potrzebuje się obrać cały czas.

  Proszę o wskazówki najprostszego układy dla tego rozwiązania.
  Dziękuje z góry za szybką odpowiedź.
  Pozdrawiam, Marcin.

  0 10
 • #2 13 Gru 2014 00:23
  onepiotr
  Poziom 24  

  W 5 poście "prezeswal" umieścił schemacik. Jest tego sporo w necie. Szukanie nie boli;)
  Jeśli za trudne to podpowiem.

  0
 • #3 13 Gru 2014 11:38
  marcin_wrocek
  Poziom 10  

  Dzięki za szybka odpowiedz...

  Możesz wierzyć, albo nie, ale przed napisaniem tego postu trochę się naszukałem:) Nie mnie jednak nie znalazłem czegoś, czego dokładnie potrzebuje.
  Większość pisze, aby użyć układu jak w załączniku, ale on obraca silnikiem, a ja potrzebuje, aby silnik wykonał jakiś obrót poprzez naciskanie przycisku... czyli jak naciśniesz raz, silnik obróci się o ileś stopni, jak naciśniesz drugi raz, wykona kolejny ruch.. itd.., czyli być może jakiś mały układ, który raz poda napięcie na jedno uzwojenie, raz na drugie...

  Dziękuje z góry za wskazówki,
  Pozdrawiam.

  0
 • #5 13 Gru 2014 14:18
  marcin_wrocek
  Poziom 10  

  Nie bardzo pomagasz początkującemu elektronikowi :)

  A pomoc w postaci: "Wystarczy w Google - grafika wpisać "prosty sterownik silnika
  krokowego", i masz schematy." nic mi nie pomaga. Tak jak napisałem, trochę się naszukałem i niestety tego co ja chce, nie mogę znaleźć, a schemat, który wysłałeś jest bardzo podobny do tego, który ja załączyłem.

  Jeszcze raz, ja potrzebuję układu, który po naciskaniu przycisku monostabilnego (dzwonek) silnik krokowy będzie się obracał o jakiś kąt.

  Dzieki jeszcze raz.

  0
 • #6 13 Gru 2014 14:29
  onepiotr
  Poziom 24  

  Silnik krokowy do sterowania przepływem powietrza wentylacyjnego

  Na tym schemacie masz wejście STEP (krok) i DIR(kierunek).
  Podając impulsy na STEP - obracasz silnikiem krok po kroku.
  Jak podasz "-" na DIR - będzie się kręcił w przeciwnym kierunku.
  ..?

  Jeszcze jeden:
  Silnik krokowy do sterowania przepływem powietrza wentylacyjnego
  Tutaj S1 to kierunek.

  0
 • #7 14 Gru 2014 19:16
  Gizmoń
  Poziom 28  

  Taki sterownik STEP/DIR to jest dobry do CNC a nie do ręcznego sterowania silnikiem. Trzeba go uzupełnić o generator impulsów (jedno wciśnięcie przycisku - obrót o kilka kroków) oraz układ wyłączający zasilanie silnika na czas postoju żeby się nie grzał. Będzie to wyglądać to jakoś tak:

  Silnik krokowy do sterowania przepływem powietrza wentylacyjnego

  Potrzebne układy: 4093, 4017, 4017, ULN2003

  Bramka położona najbardziej po lewej tworzy wraz z podłączonymi do niej elementami RC prosty generator. Od częstotliwości jego pracy będzie zależała prędkość obrotowa silnika.

  Pierwszy licznik 4017 (lewy) po zresetowaniu przyciskiem odlicza zadaną ilość impulsów, w tym przypadku 9. Można wybrać od 1 do 9 podłączając wejście odpowiedniej bramki NAND do innego niż 9 wyjścia licznika. Wyzwolenie układu jest możliwe tylko wtedy, gdy nie trwa zliczanie.

  Drugi licznik i układ ULN to typowy sterownik silnika (jego uzwojenia zaznaczyłem jako cewki).

  Tranzystor PNP na górze służy do odłączenia zasilania silnika gdy ten nie ma się kręcić. Trzeba go dobrać do posiadanego silnika a dokładniej jego poboru prądu. Może trzeba będzie zastosować dwa tranzystory w układzie Darlingtona.

  No i to chyba tyle.
  Pozdrawiam,
  Też Marcin :P

  0
 • #8 14 Gru 2014 20:14
  marcin_wrocek
  Poziom 10  

  To nie wiem czy nie lepiej zbudowac uklad jaki dolaczylem na samym poczatku, prosty, caly uklad gotowy... Nic tylko zlutowac.. :-)

  0
 • #9 14 Gru 2014 20:38
  Gizmoń
  Poziom 28  

  Tylko tamten układ jak sam zauważyłeś kręci silnikiem cały czas z zadaną prędkością. Co prawda można odłączać sygnał z generatora (tam NE555) ale czy nie prostszym rozwiązaniem byłoby w takim razie zastosowanie niewymagającego żadnej elektroniki silnika prądu stałego z przekładnią lub np. silniczka synchronicznego od napędu talerzyka z mikrofalówki? Stopień skomplikowania układu który proponuję jest może nieznacznie większy ale za to działa zgodnie z założeniami i jest energooszczędny! Od biedy można go bardziej uprościć stosując jakiś malutki mikrokontrolerek... ;)

  0
 • #10 14 Gru 2014 20:55
  kybernetes
  Poziom 39  

  Gizmoń napisał:
  Tylko tamten układ jak sam zauważyłeś kręci silnikiem cały czas z zadaną prędkością. Co prawda można odłączać sygnał z generatora (tam NE555)

  Można również sterować pracą generatora astabilnego jeszcze jednym układem NE555 w konfiguracji generatora monostabilnego. Takie rozwiązanie byłoby też dobre dla początkującego ze wzgl. na niski stopień komplikacji i łatwe zrozumienie działania.

  0
 • #11 14 Gru 2014 21:26
  marcin_wrocek
  Poziom 10  

  Dziekuje Wam bardzo za wszystkie propozycje, ale pewnie bez dokladnych wskazowek bedzie mi ciezko cos samemu zrobic. Czy jestescie w stanie narysowac mi uklad z podaniem elementow, ktore nalezy uzyc. Z odczytaniem schematu oraz z lutowaniem sobie poradze bez problemu. :-)

  Dzieki jeszcz raz... Marcin

  0