Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie diodą LED dwoma tranzystorami

12 Gru 2014 22:43 1704 2
  • Poziom 16  
    Witam.
    Jako iż oglądając materiały i czytając o tranzystorach postanowiłem przełożyć zdobytą wiedzę na praktykę.
    Wykorzystałem do tego celu źródło zasilania 9V Tranzystor NPN i PNP, diodę LED oraz 2 rezystory.
    Schemat podłączyłem w taki sposób:
    Sterowanie diodą LED dwoma tranzystorami
    Opis elementów:
    Dioda LED: Czerwona Imax=30mA
    Tranzystor NPN: BC548B
    Tranzystor PNP: BC558B
    Oba rezystory widoczne na schemacie mają 2W

Z początku układ miał jeden tranzystor i był to właśnie PNP, miał za zadanie po prostu zasilić tą nieszczęsną diodę LED.
    Wyliczyłem, że rezystor na bazie musi być 58kΩ aby na diodzie było bezpieczne natężenie prądu. Lecz postanowiłem, że bardziej urozmaicę schemat i dam tranzystor NPN szeregowo do rezystora 58kΩ(R1)
    Teraz trzeba by było wyliczyć jaki rezystor dać na bazę tegoż tranzystora dla 1V by wszystko było tak jak trzeba. Wyszło mi że do tego celu potrzebuję rezystor R2 uwaga: 2,27MΩ.
    Z badań wynika iż Uwe ma zakres od 0,5V(dioda się nie świeci)-1V(dioda się świeci) do nawet 1kV :!:
    Lecz wyłączając włącznik od Uwe przy 1kV ulega w symulacji destrukcji, iż Umax tego włącznika było 400V.

Lecz do czego ta "zabawka" miała służyć. Zamysł był taki, aby wykorzystać w praktyce wiadomości których nabyłem o tranzystorach. Lecz jakiś układ powstał zatem do czego mógłbym wykorzystać taki oto wytwór ?

Oraz standardowe pytania gdyż dopiero poznałem zasadę ich działania:
    1.Czy podany układ będzie się sprawował w praktyce?
    2. Żadnemu z elementów nie stanie się krzywda po zmontowaniu układu?
  • Poziom 24  
    Takiego układu nie radzę Koledze budować ani wykorzystywać. W sieci mamy prąd przemienny a nie stały, dodatkowo jego wartość szczytowa to nie 230V tylko sporo więcej (coś koło 310V, nie pamiętam dokładnie). Układ nie jest odizolowany galwanicznie od sieci, co łatwo może skończyć przygodę z elektroniką. Zamiast bawić się z gniazdkiem, proponuję na bazie tego schematu zaprojektować prosty sensor dotykowy.
  • Poziom 16  
    Chciałbym zauważyć, iż układ jest zasilany 9V lecz prądu STAŁEGO.
    Napięcie Uwe które zostało podane pod rezystor R2 (2,27Ω) również było prądu stałego.
    Jedyny prąd zmienny jaki był przewidziany na wejście Uwe był do 1V (i pod tyle został wyliczony R2) O prądzie przemiennym jako takim prosto z sieci na Uwe nawet nie myślałem ( Umax C/B oraz U C/E na tranzystorze T2 NPN max 30V ), dlatego też jak widać układ jest przewidziany na prądy stałe do 1V (stąd rezystor 2,27MΩ) (a właściwie od 0,5mV Do 400V (1kVmax) lub przemienny od 0,5Vmin do 15Vmax Uwe

Lecz po kolei wyliczając:
    Jako zasilanie DC wybrałem sobie 9V i w/w tranzystorów oraz diody przy której Imax=30mA dokonałem takich oto obliczeń:

By przez diodę przeszło 30mA na tranzystorze PNP wyliczyłem R1:
    β=200 (wyczytane z not katalogowych)

Posługując się wzorem Ib=Ic/β
    Ib=0,03/200
    Ib=0,00015A=150µA

R1=(Uzas-0,7)/Ib
    R1=(9-0,7)/0,00015
    R1=8,3/0,00015
    R1≈55,3kΩ
    Na schemacie R1 dałem 58kΩ tak na wszelki wypadek.

No i teraz dlaczego R2 ma 2,27MΩ

Tranzystor T2 steruje prądem bazy poprzedniego tranzystora. Jak zostało wyliczone wynosi on 150µA

Zatem:
    β=325
    Ib=0,00015/325
    Ib≈4,6154A :!:

No i z prawa Ohma:

R=Uwe/Ib
    R=1/4,6154A
    R≈2,27MΩ

Zatem po co jest R1 skoro tranzystor T2 i R2 sterują T1?
    A no po to, gdy byśmy dali większe Uwe DC niż 1V nie dochodzi do uszkodzenia tranzystora T1 oraz diody Led, ponieważ właśnie wyliczony R1 ogranicza prąd do Imax 150µA nie więcej.