Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Omron CP1H X - Pomiar częstotliwości w hsc0

13 Gru 2014 10:04 816 4
  • Poziom 9  
    Witam, na sterowniku Omron CP1H X mam wykonać pomiar częstotliwości impulsów na wejściu szybkim hsc0. Zgodnie z instrukcją wykorzystuję funkcję PRV. Ustawiam ją na HSC 0, pomiar częstotliwości i zapis do D200. W ustawieniach sterownika skonfigurowane jest użycie hsc0 z wykorzystaniem trybu increment. Wg instrukcji, sygnał dla tego trybu ma być doprowadzony do wejścia cio 0.8. Tak też robię. Mimo tego, częstotliwość sygnału nie jest mierzona. Wartość w d200 się nie zmienia i jest cały czas równa 0. Podobnie jest w przypadku wykorzystania funkcji PRV do zliczania impulsów na hsc0.

Co muszę poprawić, aby impulsy były zliczane i częstotliwość mierzona?
  • Specjalista Automatyk
    Załącz zrzut ekranu z PLC Setup dla HSC0 i tan kawałek programu z instrukcją PRV.
    Pozdrawiam,
    Andrzej Łacinnik
    e-mail: andrzej.lacinnik(małpa)eu.omron.com
  • Poziom 9  
    Bit działanie jest podtrzymywany przez funkcję keep. BCDL wykorzystuję dla ułatwienia odczytu pomiaru.

Omron CP1H X - Pomiar częstotliwości w hsc0 Omron CP1H X - Pomiar częstotliwości w hsc0
  • Specjalista Automatyk
    Wygląda to poprawnie.
    1. Po zmianach w PLC Settings należy wyłączyć zasilanie sterownika i włączyć ponownie, wtedy dopiero będą działały.
    2. Sprawdź czy podajesz na wejście 0.08 impulsy o właściwych parametrach 24V i wypełnienie najlepiej 50%, może okazać się, że podajesz bardzo krótkie "szpilki".
    3. Spróbuj wyłączyć filtr (domyślnie 8ms) w PLC Settings - Input Constant 8CH - No filter. Pamiętaj po zmianach OFF - ON zasilane.

Pozdrawiam,
    Andrzej Łacinnik
    e-mail: andrzej.lacinnik(małpa)eu.omron.com
  • Poziom 9  
    1. Sterownik był uruchamiany ponownie kilka razy, więc to mogę wykluczyć
    2. Podczas podawania sygnału, dioda przy wejściu świeci się, więc napięcie raczej powinno być odpowiednie. Sygnał przeważnie prowadzę z szybkiego wyjścia Pulse Output 0, więc przepełnienie wynosi 50%. Niezależnie od częstotliwości ich generowania, brak zmiany wartości na liczniku. Innym razem sygnał jest doprowadzony za pomocą przycisku, więc problem krótkich szpilek też raczej mogę odrzucić.
    3. W dniu jutrzejszym to sprawdzę, mam nadzieję, że się uda.

EDIT

Udało się uruchomić ten licznik. Robiłem tragiczny błąd. Podczas transferu danych do PLC miałem odznaczone przesyłanie ustawień...

Dziękuję za pomoc, temat zamykam