Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino Uno - Sterowanie bezprzewodowe

13 Gru 2014 17:50 1809 10
  • Poziom 9  
    Posiadam arduino uno, które steruje diodami RGB na WS2801. Kontroluję diody za pomocą wyjścia SPI. Chciałbym natomiast sterować nimi bezprzewodowo. Czy wystarczy zakupić transmitery z interfejsem SPI, które podłączam do arduino i taśmy LED, czy muszę przed taśmą zamontować drugie arduino i zaprogramować aby przepuszczał SPI na SPI? Zależy mi na moście, który przepuszcza dane jak po kablu.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 9  
    OK. A w przypadku transmiterów UART, czy je też należy zaprogramować co mają wysłać, czy mogą przesłać dalej to co dostają z portu szeregowego? Np: konwerter USB -> transmiter UART -> odbiornik -> arduino -> taśma LED.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 43  
    Nie widziałem takich transmiterów. Może ktoś dopisuje im UART jako jedno z zastosowań. Ale taki transmiter to po prostu "przedłużacz drutu". Nie musi to być konkretnie układ z UARTem żeby przesłać UART. Wystarczy że odbiornik będzie powielał na swoim wyjściu stan wejścia w nadajniku.
    Ale po co tak kombinować? Nie wystarczy przesłać sygnału dowolnego skoro na końcu i tak ma być arduino?
  • Poziom 9  
    Więc jeśli mam program na komputerze, który przesyła informacje dla diod na port szeregowy, to muszę go zmodyfikować tak, aby najpierw otwierał komunikację nadajnik-odbiornik i wszystkie dane, które idą na port szeregowy wysyłał nadajnikiem, korzystając z biblioteki odpowiedniej dla nadajnika?
    Czy lepszym rozwiązaniem byłoby nie ruszać nic na komputerze, tylko zrobić to przez arduino podłączonego do portu szeregowego i niech on steruje nadajnikiem?
    Oczywiście za odbiornikiem będzie drugie arduino.
  • Poziom 43  
    No jeżeli masz gotowy program co wysyła na UARCie to najprościej przesłać UART.
    Zmodyfikowanie programu nic nie da bo raczej nie ma nadajników inicjalizowanych UARTem.
    Musiał by to być po prostu moduł nie wymagający inicjalizacji.
    Tylko znalezienie takiego modułu może być trudne. Jest teraz tego trochę ale one zwykle działają na modulacji OOK i mają mały zasięg. Na FSK nie widziałem. Ale nie wiem też jaki chcesz zasięg. Może te na OOK by stykły.
    Ja bym dał jakieś klasyczne moduły wymagające inicjalizacji (po SPI). Np. RFM01 i RFM02. Albo dwa RFM12B.
    Do tego wtedy oczywiście trzeba procka również po stronie nadajnika.
    Ale przynajmniej zasięg będzie spory, można kodować transmisję, zrobić jakieś adresowanie, kontrolę błędów, itp.
  • Poziom 43  
    pabbllo napisał:
    Pierwsze https://www.sparkfun.com/products/10153 - w "example code" jest program nadajnika i odbiornika, może byłby ok?

Moduł tak.
    "example code" nie, no bo chyba oczywiste jest że Ty musisz mieć swój dedykowany program który odczyta z UARTa.

pabbllo napisał:
    Drugie: http://en.usr.cn/download/USR-WIFI232-T.pdf - strona 34, p.3.3.3

Chm, no to może by było. Ale to na pewno drogie.

A skoro:
    pabbllo napisał:
    Zasięg do 10m.

To ja bym poszedł w jakieś tanie moduły.
    Np. RFM73.
    Albo zaryzykował i spróbował z modułami OOK, np. RFM83 i RFM85.
  • Poziom 9  
    piotr411 masz może jakieś linki.
    Super się składa, bo kumpel może mi wypożyczyć dwa ESP8266 do testów.
  • Poziom 22  
    Jest tego tak dużo, że trudno coś polecić. Są aplikacje, które fajnie ułatwiają pracę z modułami. Myślę, że podawanie teraz linków czy programów nie ma sensu. Wiele z nich uruchomi się dopiero jak fizycznie uzyskasz połączenie. Mam też własne aplikacje pod Windows PC i Androida. W tej chwili z tableta, którego piszę, sprawdzam zasięg i muszę przyznać że miło zaskakuje. ESP jest na pierwszym piętrze wewnątrz pokoju, leży na biurku. Jestem około 200m od ESP i sygnał na poziomie 60dbm, pozwala na swobodną komunikację. Poza tym niewiem co tak naprawdę chcesz zbudować, ale do komunikacji wystarczy jeden moduł, a drugim urządzeniem jest Smartphone, Tablet czy notebook.