Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vifa D25AG-05-06 - Diora Polaris 180 - istnieje odpowiednik ?

deratus 13 Gru 2014 18:28 1746 2
  • #1 13 Gru 2014 18:28
    deratus
    Poziom 10  

Czy istnieje odpowiednik (o zbliżonych parametrach) głośnika wysokotonowego Vifa D25AG-05-06 do kolumn Diora Polaris 180? Był równolegle stosowany z GDWK 8-11/120/8-1 (te niestety mam). Przeszukałem portale aukcyjne z nadzieja znalezienia tych Vif, ale niestety nie udało sie.
    Zamieszczam też załącznik ze schematem (znalezionym oczywiście na tym forum :) ), może coś pomoże
    ps. znalazłem tez wpis użytkowanika prez8s , co o tym sądzicie ?

prez8s napisał:
    Sorry za odkopywanie tematu, ale ponieważ nikt nie dał konkretnej odpowiedzi, to ja dam. Otóż juz jakiś czas temu poprawiałem swoje polarisy 120. Dość długo z nimi eksperymentowałem i wypracowałem perfekcyjne dla nich rozwiązanie. Co należy zrobić? W pierwszej kolejności należy koniecznie wywalić zwrotnice, która tak naprawde niepotrzebnie tylko obniża skuteczność, zbyt dużo w niej rezystorów, głośniki niskotonowe należy połączyć do wejść bezpośrednio, bez zwrotnicy, głośniki te mają być połączone szeregowo ze sobą, jak w oryginale, na głośnik wysokotonowy wystarczy dać tylko kondensator 4,7uF, ewentualnie co zalecam można go zabezpieczyć połączoną szeregowo żaróweczką halogenową 10W 12V, jeśli ktoś często mocno podbija wysokie tony to nawet 5W 12V, zabezpieczy to głośnik zdecydowanie skuteczniej niż oryginalna zwrotnica. Następnym bardzo istotnym krokiem jest wywalenie wytłumienia bocznych ścianek, należy zostawić tylko wytłumienie tylnej, potem trzeba skrócić wszystkie tubki bassreflexu do długości 8,5cm.

I to wszystko, zapewniam że po tej modyfikacji nie poznacie swoich kolumn, bas jest dużo głębszy i bardziej obfity, średnica wydaje sie nieco cofnięta, ale jest to skutkiem zwiększenia skuteczności odtwarzania basu i góry, poprzez wywalenie beznadziejnej zwrotnicy, góra pasma jest teraz bardziej szczegółowa i przejrzysta. Polecam poeksperymentować bo naprawdę warto, po modyfikacji to już zupełnie inne kolumny, brzmieniowo przynajmniej o klase wyższe.

0 2
  • #2 26 Gru 2014 13:57
    krzych.k
    Poziom 15  

Cześć. Rozumiem, że chcesz wymienić wysokotonowe na Vify. Nie odpowiada ci dźwięk Tonsila?. Vifa jest okrągła, jak sobie poradzisz z prostokątnym podfrezowaniem?

0
  • #3 17 Mar 2015 07:53
    deratus
    Poziom 10  

Temat zamykam, zamienniki z uwagi właśnie na specyficzną konstrukcję, praktycznie nie do zdobycia. Kolumny sprzedane .

0