Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik światła na pilot

Golab1233 13 Gru 2014 20:23 1743 18
  • #1 13 Gru 2014 20:23
    Golab1233
    Poziom 5  

Witam, zakupiłem wyłącznik światła na pilot z biedronki i chce wyciągnąć z niego układ i dać go jako włącznik do żyrandola, tylko że żyrandola wychodzą 3 przewody na jedną lub dwie żarówki. Jak to mam podłączyć żebym załączał od razu 3 żarówki pilotem? [/tex]

1 18
  • #2 13 Gru 2014 20:42
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

Z tego co widzę układ potrzebuje zasilania 230V aby mógł pracować. Czyli najpierw trzeba by było podać napięcie przez włączenie łącznika na ścianie lub przerobienia instalacji tak aby na kostce przy żyrandole było cały czas napięcie. Aby to miało sens i wygląd proponuję zakup łącznika z funkcją ściemniacza sterowanego pilotem np. od telewizora itp. Taki łącznik pracuje u mnie już kilkanaście lat. Steruję nim każdym pilotem od sprzętu Rtv. Coś podobnego do DR2-SD.

0
  • #4 13 Gru 2014 21:01
    Golab1233
    Poziom 5  

tylko jest problem ze jest jeden przewód fazowy i dwa neutralne (1 N- 1 żarówka, 2 N- 2 żarówki)

0
  • #6 13 Gru 2014 21:09
    Golab1233
    Poziom 5  

ponieważ sprawdzałem, to jest stara instalacja zrobiona żeby było

0
  • #9 13 Gru 2014 21:17
    Golab1233
    Poziom 5  

no tak miałeś racje pomieszały mi się pojęcia, to jak da się to jakoś połączyć, żeby działało czy tylko jak tam pierwszy sposób był pisany

0
  • #12 13 Gru 2014 21:26
    Golab1233
    Poziom 5  

no tak miałeś racje pomieszały mi się pojęcia. To da się to jakoś połączyć, żeby działało czy tylko jak tam pierwszy sposób był.

0
  • #14 14 Gru 2014 11:24
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

Sorry że się powtarzam. A co ze stałym N do zasilania? Trzeba go przecież przepiąć w puszce i dać na stałe do zasilania układu. Chyba że ten układ nie potrzebuje stałego zasilania w co wątpię patrząc na zdjęcie.

0
  • #16 14 Gru 2014 11:41
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

haneb napisał:
    Kolega to łącznikiem rozłącza N i L jednocześnie, że nie ma w lampie na stałe? :D
    Czy może źle wykonana instalacja?

Ta sugestia do mnie? Autor nie sprecyzował gdzie zamierza zamontować ten układ. Jeżeli w miejsce łącznika to trzeba przerobić instalację. Przecież na łączniku jest L a N przechodzi przez żarówki( jeżeli są nie spalone). Z chwilą zadziałania łącznika obwód się zamyka i gdzie jest N? Jeżeli zaś chce założyć ten układ przy żyrandolu to aby układ działał łącznik musi być włączony(zwarty).

0
  • #18 14 Gru 2014 11:47
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

dedito napisał:
    MARIUSZ R napisał:
    A co ze stałym N do zasilania?
    A gdzie chcesz zainstalować układ? Zakładałem, że przy kostce żylandora gdzie N jest na stałe.

To jedyne sensowne miejsce :idea:

1
  • #19 14 Gru 2014 11:52
    haneb
    Poziom 23  

MARIUSZ R napisał:
    Ta sugestia do mnie? Autor nie sprecyzował gdzie zamierza zamontować ten układ.
    O przepraszam nawet nie pomyślałem o takim miejscu montażu. Takich rozmiarów płytka łatwo się pod wyłącznikiem nie zmieści a nie sądzę żeby autor miał głębokie puszki. Lampa jest lepszym miejscem ze względu na zasięg (słabe baterie). Znajduje się wyżej i w środku pomieszczenia.

Kiedyś też przerobiłem sobie takie biedronkowe gniazdka do światła. Dolutowałem dodatkowy przewód do drugiego styku przekaźnika - na ścianie łącznik schodowy, możliwość sterowania pilotem i łącznikiem. Instalacja w rurkach więc bez problemu dociągnąłem dodatkowe DY do lampy i łącznika.

0