Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik samochodowy zasilany prądem stałym - 12V

14 Gru 2014 10:44 1974 16
  • Poziom 12  
    Hej,

Poszukuje prostownika do akumulatora samochodowego zasilanego prądem stałym - 12V.
    Nie musi być mocarny, ale żeby 3 - 4A dał rade podładować akumulator o tych ~13,4V
    Może być nawet na płytce drukowanej.
  • Computer Controls
  • Poziom 29  
    Z pustego nawet Salomon nie naleje, żeby naładować niższym napięcie akumulator o wyższym napięciu najpierw musisz zastosować układ podwyższający napięcie przetwornicę/powielacz a potem dopiero właściwy regulator prądu ładowania. Chyba że źle zrozumiałem pytanie
  • Computer Controls
  • Poziom 12  
    Bardziej poszukuje ładowarki do akumulatorów kwasowych zasilanych 12V, gwoli ścisłości.
    Ta ładowarka ma podnosić napięcie i "uważać" żeby go nie przeładować właśnie.
  • Poziom 43  
    Kolego issac tego nie rozumiem jak chcesz łądować ten sam akumulator.
  • Poziom 12  
    230V AC -> ZASILACZ STABILIZOWANY 12V DC -> TO COŚ CZEGO POSZUKUJE -> AKUMULATOR SAMOCHODOWY

Ladowarka zasilana 12VDC nie 230VAC....
  • Poziom 36  
    1ssac napisał:
    230V AC -> ZASILACZ STABILIZOWANY 12V DC -> TO COŚ CZEGO POSZUKUJE -> AKUMULATOR SAMOCHODOWY

Na początku jeszcze przetwornica 12 - 230 v.
  • Poziom 32  
    Może byś narysował schemat blokowy do zapytania.
  • Poziom 12  
    Jaja sobie robicie ?

Wsadz sobie w ramki moją wcześniejszą wiadomość i masz schemat. (230V AC jest w gniazdku w domu)

Zamiast podłącząć ładowarke do gniazdka w domu to do źródła 12V prądu stałego...

Bez dodatkowej przetwornicy.

Moderowany przez _PREDATOR_:

Jeszcze jeden taki post i dam zakaz pisania na forum!

• Poziom 39  
    1ssac napisał:
    Jaja sobie robicie ?

Zamiast podłącząć ładowarke do gniazdka w domu to do źródła 12V prądu stałego...

Bez dodatkowej przetwornicy.

Oczywiście że się da tak zrobić i będzie ładnie ładowało.
    Akumulator musisz pozbawić jednej celi, otrzymasz wtedy też akumulator o napięciu znamionowym 10 V. Proszę ładować do woli.
  • Poziom 36  
    Sam jakieś jaja robisz. Po co taka dziwna kombinacja?
  • Poziom 12  
    Chomik mi wszystkie 230V przegryza, a jak czuje że jest niższe napięcie nie rusza...

Nie szukam porady jak łatwiej naładować akumulator, tylko czy ma/widzial/zna jakąś łądowarke do ładowania akumulatora samochodowego na 12V (i nie modelarską)
  • Poziom 38  
    1ssac napisał:
    czy ma/widzial/zna jakąś łądowarke do ładowania akumulatora samochodowego na 12V

W wykonaniu fabrycznym raczej takich nie ma , ale można taką zrobić na bazie przetwornicy DC/DC - 12/14,6 V.
  • Poziom 43  
    Są takie nazywają się zasilacz laptopa w samochodzie.

Dodano po 1 [minuty]:

1ssac napisał:
    Chomik mi wszystkie 230V przegryza, a jak czuje że jest niższe napięcie nie rusza...

Nie bój żaby w końcu przegryzie 2 przewody na raz i będzie spokój.
  • Poziom 26  
    Czekałem na rozwój Twojego postu, a właściwie odpowiedzi w tym temacie. Ciekawa sprawa, ale jest rozwiązanie w postaci przetwornicy DC/DC choćby takiej jak wspomniał ktoś wcześniej. Jednak nadal nie bardzo rozumiem po co? Musisz konkretnie pogadać z chomikiem, bo tak czy inaczej energię skądś musisz w końcu czerpać. Kaganiec dla chomika i wszystko będzie normalnie czyli będziesz mógł sobie ładować akumulator zwykłym prostownikiem zasilanym z sieci 230V.
  • Poziom 12  
    Sztuka dla sztuki.
    Nie mogę tego zrobić chomikowi, zresztą kaganiec sciąga. :P

@brofran

STEP-UP 12V - 14,6V to no problem, nawet mam na LM2577, ale nie wiem jak ograniczyć prąd żeby go nie przeładować.
  • Poziom 26  
    Ustawiasz napięcie wyjściowe, przetwornica ma ograniczenie prądowe.
  • Poziom 12  
    Czyli po dobiciu do ustawionego 14,6V przestanie podawać prąd ?
    Ograniczenie prądowe ma na tyle żeby się nie spalić...