Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak obniżyć koszty energii elektrycznej w firmie (IT)?

TechEkspert 14 Dec 2014 11:07 4731 1
e-mierniki
 • Jak obniżyć koszty energii elektrycznej w firmie (IT)?
  W artykule zostały zebrane podpowiedzi oparte o wieloletnią praktykę, które mogą być pomocne w oszczędzaniu energii elektrycznej. Informacje dotyczą głównie przedsiębiorstw IT, lecz większość sposobów da się wykorzystać w przedsiębiorstwach SMB o profilu ogólnym.
  Chciałbym, aby artykuł był otwartym tematem do dyskusji na temat możliwości oszczędzania energii elektrycznej w firmie. Jeżeli masz wiedzę z zakresu przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych o innej specyfice oraz chcesz się nią podzielić, napisz o tym w tym temacie.
  Być może niektóre ze wskazówek nie znajdują zastosowania w Twojej firmie i należy zastosować inne rozwiązania? Napisz o tym, warto rozpocząć dyskusję.

  Chytry dwa razy traci, lepiej bądź oszczędny.

  Jeżeli nie jesteś pewien, czy możesz coś zaoszczędzić na energii elektrycznej, warto zamówić audyt energetyczny lub jeżeli masz zwinny i wielozadaniowy zespół, możesz wstępnie oszacować możliwe korzyści we własnym zakresie. Nie warto oszczędzać na siłę i za wszelką cenę, energia elektryczna daje napęd twojej firmie, musisz ją zużywać. Warto sprawdzić, czy używasz jej racjonalnie. Do podstawowej analizy wystarczą faktury.

  Jaki i jak skonfigurowany masz sprzęt?

  Warto wykonać inwentaryzację posiadanego sprzętu, istotne są zarówno pojedyncze odbiorniki dużej mocy, jak i te wiele o mniejszej mocy. Warto sprawdzić stan sprzętu oraz jego ustawienia. Wyeksploatowany i przestarzały sprzęt może być źródłem strat, warto przeliczyć, czy jego wymiana lub modernizacja przyniesie zwrot inwestycji w rozsądnym czasie (np. stary serwer potrafi pobierać 300-480W w sposób ciągły, nowoczesny wydajny serwer pobiera moc zależną od obciążenia i może to być np. 90-300W pobierane w krótszym czasie). Warto pomyśleć o wymianie lub wirtualizacji przestarzałych serwerów.

  Konfiguracja urządzeń również ma znaczący wpływ na pobór energii elektrycznej, warto sprawdzić, czy ustawienia chłodzenia lub grzania mają uzasadnienie i czy możliwa jest zmiana ustawionej temperatury tak, aby obniżyć koszty. Wiele urządzeń (np. drukarki) posiada tryby automatycznego uśpienia oraz harmonogramy pracy, warto sprawdzić, jak są skonfigurowane. Czy wszystkie serwery muszą pracować 24h na dobę? Środowiska wirtualizacji posiadają obecnie wbudowane mechanizmy przenoszenia maszyn i wyłączania zbędnych węzłów, gdy nie są potrzebne.

  Czy użytkownicy wyłączają swoje stacje robocze, czy są zaplanowane mechanizmy usypiania stacji podczas bezczynności?

  Co z oświetleniem czy jest ono wydajne, czy oświetlenie zewnętrzne musi pracować przez całą noc pełną mocą oraz na wszystkich punktach? Czy posiadasz przestrzeń socjalną, czy też każdy pracownik trzyma przy biurku czajnik oraz po całej firmie rozsiane są lodówki i mikrofalówki?

  Czy urządzenia takie jak UPS-y centralne pracują w odpowiednim trybie oraz czy mogą pracować w różnych trybach w cyklu dobowym (np. w trybie wysokiej sprawności całą dobę, lub w mniej krytycznych godzinach).

  Więcej informacji o UPS-ach dużej mocy znajdziesz tutaj.

  Warto odpowiedzieć na powyższe pytania i zastanowić się, co możemy zmienić.

  Analizę zapotrzebowania firmy na energię elektryczną można wspomagać instalując system odczytujący dane z licznika (globalny dla całej firmy - zainstalowany przez odpowiednią firmę w uzgodnieniu z dystrybutorem energii) lub zbierając dane z przekładników/UPS w różnych punktach infrastruktury. Taki system pozwoli na obserwację zużycia energii w czasie. Nowoczesne systemy pozwalają na zbieranie i transmisję danych przez sieć LAN i WAN, co pozwala na śledzenie zużycia wielu punktów w jednym miejscu oraz tworzenie raportów/trendów/ostrzeżeń.

  Kiedy pracuje sprzęt?

  Jeżeli posiadasz taryfę całodobową, koszt energii jest taki sam przez całą dobę. Jeżeli posiadasz taryfę strefową, koszty energii są różne w różnych porach dnia. Warto sprawdzić, czy zmiany organizacyjne pozwolą na wykorzystanie niższych cen (np. masowe wydruki faktur dla klientów z całej Polski lub uruchomienie szafy serwerów analitycznych w tańszych godzinach).

  Czy umowa z dystrybutorem oraz dostawcą jest dobra oraz czy jej przestrzegasz?

  W umowie z dystrybutorem posiadasz parametr "moc umowna" widoczny na fakturze, określa ona maksymalną (najczęściej średnią z 15min) moc, którą możesz pobierać. Obrazowo, jeżeli moc zamówiona wynosi 50kW, możesz jednocześnie uruchomić 50 czajników o mocy 1kW. Pobór mocy ponad moc umowną wiąże się z dużymi kosztami. Kluczowym parametrem jest tutaj jednoczesność używania odbiorników. Jeżeli dla pobierania dużej mocy jest uzasadnienie, zwiększ moc zamówioną, zapłacisz więcej kosztów stałych, lecz nie zostaniesz obciążony za przekroczenia. Jeżeli moc umowna jest przekraczana bez uzasadnienia, rozwiąż problem organizacyjnie lub zainstaluj urządzenie o nazwie "strażnik mocy", "ogranicznik mocy" itp. działanie urządzenia polega na chwilowym odłączaniu mniej istotnych obwodów przy zbliżaniu się do przekroczenia mocy. Zastosowanie urządzenia należy dokładnie przemyśleć, gdyż chwilowe odłączenie np. grzałki bojlerów być może nie zostanie zauważone, lecz wyłączenie oświetlenia lub sprzętu IT może dezorganizować pracę.

  Być może twoja moc umowna jest zbyt duża np. posiadasz zamówione 200KW a z faktur wynika że Pmax nie przekracza 120KW, warto to dokładnie sprawdzić i rozważyć obniżenie mocy zamówionej co obniży koszty stałe. Ważna uwaga, zmieniając moc zamówioną może się okazać konieczna zmiana taryfy z której korzystasz co również zmienia koszty zmienne i stałe. Zobacz, czy masz dostępnego innego tańszego dystrybutora, najczęściej nie będzie dostępny, ale warto to sprawdzić.
  Sprzedaż energii jest czymś odrębnym od dystrybucji i niezależnym od fizycznych kabli, dlatego zobacz, czy możesz wybrać tańszego sprzedawcę.

  W grupie siła.

  Masz dużą firmę z wieloma oddziałami lub kooperujesz w grupie wielu firm? Być może warto pomyśleć o grupowym zamówieniu i negocjacji ceny sprzedaży energii. Warto poświęcić czas na taką procedurę i szafując wielkością zamówienia oraz czasem trwania umowy uzyskać korzystną cenę oraz często gwarancję jej niezmienności w czasie trwania umowy.

  Energia bierna.

  W domu płacimy za energię czynną, czyli taką, która zamienia się na pracę, np. ciepło, ruch, światło. W przypadku dużego odbiorcy firmowego dystrybutor energii może zliczać także energię bierną. Energia bierna nie przynosi korzyści w naszej firmie, jednak musi być przesyłana siecią dystrybucyjną ze względu na niedoskonałości odbiorników. Na fakturze możesz zobaczyć dwa rodzaje energii biernej - indukcyjna i pojemnościowa, będzie także wyszczególniony tg fi.

  Energia bierna pojemnościowa rozliczana jest za każdy kVar. Energia bierna indukcyjna rozliczana jest, gdy przekroczy określoną wartość, wykazaną jako tg fi (stosunek mocy biernej indukcyjnej do mocy czynnej). Przekroczenie umówionego poziomu np. 0.3 lub 0.4 spowoduje naliczenie opłat.

  Jeżeli na fakturze widzisz opłaty za energię bierną indukcyjną (przekroczony tg fi), sprawdź, czy urządzenia są poprawnie skompensowane. Urządzenia skompensowane posiadają cos fi zbliżony do 1, czyli zachowują się w sieci jak rezystor (np. grzałka). Być może konieczna będzie globalna (na poziomie budynku firmy) kompensacja przy pomocy kondensatorów lub automatycznej baterii kondensatorów. Kondensatory dodadzą energię bierną pojemnościową, która skompensuje energię bierną indukcyjną. W uproszczeniu odbiorniki o charakterze indukcyjnym zawierają cewki np. silniki, transformatory, oprawy oświetleniowe ze statecznikiem magnetycznym itp.

  Jeżeli na fakturze widzisz opłaty za energię bierną pojemnościową, w firmie pracują urządzenia o charakterze kondensatora np. zasilacze impulsowe (np. w komputerach, serwerach), UPS-y itp. Moc bierną pojemnościową możesz skompensować globalnie instalując dławiki odpowiedniej mocy. Dławiki skompensują moc bierną pojemnościową mocą bierną indukcyjną. Może się także zdarzyć, że posiadasz dużą zmienność dobową i płacisz za oba rodzaje mocy biernej, to także jest możliwe do kompensacji.

  Co ciekawe - istnieją UPS-y, które można tak skonfigurować, aby statycznie kompensowały energię bierną urządzeń równolegle połączonych z ich wejściem.

  Oceń, czy koszty energii biernej są duże i czy warto je kompensować. Skontaktuj się z firmą, która zajmuje się kompensacją mocy biernej. Po obejrzeniu faktur oraz pomiarach rejestratorem (najlepiej kilkudniowy w czasie obejmującym intensywną pracę firmy, poszczególne zmiany oraz brak pracy firmy), otrzymasz ofertę na rozwiązanie kompensacyjne. Oblicz, czy koszt rozwiązania zwróci się w rozsądnym czasie. Niezależnie, czy kompensacja będzie statyczna (ciągle włączona), włączana czasowo, czy też dynamicznie sterowana w zależności od parametrów sieci kompensacja prawie nigdy nie jest 100-procentowa. Często kompensacja jest przesunięta w stronę energii biernej indukcyjnej (płaci się dopiero za przekroczenie, nie za każdy kilowat tak jak w przypadku energii biernej pojemnościowej), co ogranicza koszty.
  Energia bierna wynika z niedoskonałości odbiorników oraz złych warunków pracy urządzeń (np. nieobciążone silniki zasilacze, UPS-y), a także uszkodzeń urządzeń lub uszkodzeń lub złej konfiguracji zainstalowanych już w firmie urządzeń kompensujących.

  Przejdź do działania.

  W temacie oszczędzania energii elektrycznej działaj zawsze zgodnie z zamkniętym cyklem:
  Zaplanuj-Wykonaj na próbę-Sprawdź wyniki-Wdrażaj.

  Jeżeli chcesz podzielić się swoją wiedzą na temat metod oszczędzania energii elektrycznej w firmie, napisz o tym w tym temacie. Możesz także napisać, czy zawarte tutaj informacje udało Ci się wykorzystać oraz jakie przyniosło to oszczędności.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 3873 posts with rating 3285, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
 • e-mierniki
 • #2
  Stefan02
  Level 9  
  W firmach produkcyjnych można tak rozłożyć procesy, aby w miarę możliwości nie nachodziły na siebie co za tym idzie zmniejszenie ilości używanych maszyn w danym momencie co wpływa na zoptymalizowanie współczynnika cos fi. Na pewno warto rozpocząć jakiekolwiek działania od audytu energetycznego. Ciekawy wpis. Pozdrawiam.