Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzona spawarka Fronius TP 145 iskrzy, piszczy, nie spawa

0rex0 14 Dec 2014 11:33 3642 10
    0rex0
    Level 10  
    Posiadam uszkodzoną spawarkę Fronius Trans Pocket 145 i chciałbym ją naprawić.
    Objawy:
    -Po załączeniu - napięcie na zaciskach spawalniczych około 65V
    -Spawarka wydaje pisk o dużej częstotliwości, która zmienia się podczas regulacji prądu spawania potencjometrem.
    -Podczas próby spawania występuje lekkie iskrzenie miedzy elektrodą a masą jednak spawarka nie "łapie" łuku
    -W środku brak widocznych uszkodzeń. Diody sygnalizujące wskazują, że wszystko jest prawidłowo.

Może ktoś spotkał się z podobnym problemem. Bardzo proszę o wszelkie sugestie co może być przyczyną uszkodzenia. Od czego zacząć poszukiwania usterki? Może ktoś posiada schematy elektryczne tej spawarki. Kilka schematów mam, ale nie do wszystkich modułów. Ewentualnie proszę o informację gdzie mogę zdobyć części zamienne do tej spawarki. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Widzę, że chyba nikt się nie spotkał z podobnym przypadkiem. Ze schematami też kiepsko. W takim razie naprawa potrwa dłużej.

W załączniku fragmenty dokumentacji jakie posiadam do tej spawarki.
  • Helpful post
    janekwzk
    Level 13  
    Witam.Miałem dokładnie taki sam przypadek,tylko nie pamiętam jakiej firmy była spawarka,bo tojest kolegi,spawałem u niego konstrukcję pod wózki do bramy przesównej,skończyły sie mu elektrody rutylowe,więc założyłem zasadowe fi 2,5 i po 4-tej elektrodzie-padła,efekty te same co u Ciebie.Piszczy i zmienia się częstotliwość pisku wraz z regulacją prądu,bo to piszczy przetwornica,więc przetwornicę mamy ok.i układ sterujący ok.Pozostaje nam coś na końcu,czyli mostek prostowniczy, a że lubię się bawić w takiej elektronice,wymieniłem 4 diody w mostku (w moim przypadku,nie wiem jaki jest mostek u Ciebie ale podejrzewam,że też diody) i to była cała awaria,teraz spawarka śmiga normalnie.
    Pozdrawiam.
    0rex0
    Level 10  
    U mnie również są cztery diody. Mierzyłem je bez odlutowania i mają wszystkie w jednym kierunku około 300 Ohm a w drugim nie przewodzą więc wydają się być ok. Sprawdzę je jeszcze po odlutowaniu.

Po odlutowaniu okazuje się, że 2 diody są uszkodzone. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć takich diod ani nawet ich parametrów, żeby dobrać zamiennik. Na diodach jest oznaczenie: FRO 034 i dalej MRC C535 S na schemacie chyba ESM3786. Gdzie szukać takich diod lub zamienników? Jak rozpoznać ich parametry?
  • Helpful post
    filipski
    Level 17  
    Ja stosuję diody 60APU04 kupione w tme i takie polecam . Jeżeli masz 2 sprawne to będziesz wiedział czy pasują.
    0rex0
    Level 10  
    Moje uszkodzone diody (gwint M6) wyglądają tak :

Uszkodzona spawarka Fronius TP 145 iskrzy, piszczy, nie spawa

Zastosowałbym jakąś inną diodę, ale dobrze byłoby znać jej parametry. Może coś znajdę jeszcze w Internecie na ten temat.
    artibpl
    Level 17  
    Mam takie diody. Używane 100% sprawne, wyjete ze spawarki, gdzie uszkodzona była płyta PWM. Oferta na prv.
    bearq
    Level 38  
    To dioda średniej mocy, jakieś max 60A. Poszukaj na popularnym serwisie aukcyjnym takich 40-60A na gwint M6.
    artibpl
    Level 17  
    :arrow: bearq. No niekoniecznie zwykła dioda się nada. Przetwornica w tej spawarce pracuje na 30kHz.
    0rex0
    Level 10  
    Użyłem diody 60APU04 kupione w tme, które zaproponował kolega filipski. One nadają się do wyższych częstotliwości. Są stosunkowo tanie więc zastosowałem 4 sztuki zamiast dwóch. Wymiana diod pomogła i spawarka spawa prawidłowo. Pozostał jeszcze problem z piszczeniem. Konkretnie po nastawieniu prądu powyżej 40A spawarka zaczyna piszczeć i ze wzrostem prądu rośnie częstotliwość pisku. Podczas spawania nie piszczy.
    artibpl
    Level 17  
    :arrow: 0rex0 Skąd kolego wziąłeś schemat do tej spawarki. Jak różnymi kanałami próbowałem zdobyć schemat TransTiga200, to w końcu odesłano mnie do centralnego archwum Froniusa w Austrii.