Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona spawarka Fronius TP 145 iskrzy, piszczy, nie spawa

0rex0 14 Gru 2014 11:33 2658 10
  • #1 14 Gru 2014 11:33
    0rex0
    Poziom 9  

Posiadam uszkodzoną spawarkę Fronius Trans Pocket 145 i chciałbym ją naprawić.
    Objawy:
    -Po załączeniu - napięcie na zaciskach spawalniczych około 65V
    -Spawarka wydaje pisk o dużej częstotliwości, która zmienia się podczas regulacji prądu spawania potencjometrem.
    -Podczas próby spawania występuje lekkie iskrzenie miedzy elektrodą a masą jednak spawarka nie "łapie" łuku
    -W środku brak widocznych uszkodzeń. Diody sygnalizujące wskazują, że wszystko jest prawidłowo.

Może ktoś spotkał się z podobnym problemem. Bardzo proszę o wszelkie sugestie co może być przyczyną uszkodzenia. Od czego zacząć poszukiwania usterki? Może ktoś posiada schematy elektryczne tej spawarki. Kilka schematów mam, ale nie do wszystkich modułów. Ewentualnie proszę o informację gdzie mogę zdobyć części zamienne do tej spawarki. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Widzę, że chyba nikt się nie spotkał z podobnym przypadkiem. Ze schematami też kiepsko. W takim razie naprawa potrwa dłużej.

W załączniku fragmenty dokumentacji jakie posiadam do tej spawarki.

0 10
  • Pomocny post
    #2 26 Gru 2014 17:50
    janekwzk
    Poziom 12  

Witam.Miałem dokładnie taki sam przypadek,tylko nie pamiętam jakiej firmy była spawarka,bo tojest kolegi,spawałem u niego konstrukcję pod wózki do bramy przesównej,skończyły sie mu elektrody rutylowe,więc założyłem zasadowe fi 2,5 i po 4-tej elektrodzie-padła,efekty te same co u Ciebie.Piszczy i zmienia się częstotliwość pisku wraz z regulacją prądu,bo to piszczy przetwornica,więc przetwornicę mamy ok.i układ sterujący ok.Pozostaje nam coś na końcu,czyli mostek prostowniczy, a że lubię się bawić w takiej elektronice,wymieniłem 4 diody w mostku (w moim przypadku,nie wiem jaki jest mostek u Ciebie ale podejrzewam,że też diody) i to była cała awaria,teraz spawarka śmiga normalnie.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 28 Gru 2014 20:24
    0rex0
    Poziom 9  

U mnie również są cztery diody. Mierzyłem je bez odlutowania i mają wszystkie w jednym kierunku około 300 Ohm a w drugim nie przewodzą więc wydają się być ok. Sprawdzę je jeszcze po odlutowaniu.

Po odlutowaniu okazuje się, że 2 diody są uszkodzone. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć takich diod ani nawet ich parametrów, żeby dobrać zamiennik. Na diodach jest oznaczenie: FRO 034 i dalej MRC C535 S na schemacie chyba ESM3786. Gdzie szukać takich diod lub zamienników? Jak rozpoznać ich parametry?

0
  • Pomocny post
    #4 30 Gru 2014 22:25
    filipski
    Poziom 16  

Ja stosuję diody 60APU04 kupione w tme i takie polecam . Jeżeli masz 2 sprawne to będziesz wiedział czy pasują.

1
  • #5 03 Sty 2015 16:51
    0rex0
    Poziom 9  

Moje uszkodzone diody (gwint M6) wyglądają tak :

Uszkodzona spawarka Fronius TP 145 iskrzy, piszczy, nie spawa

Zastosowałbym jakąś inną diodę, ale dobrze byłoby znać jej parametry. Może coś znajdę jeszcze w Internecie na ten temat.

0
  • #6 10 Sty 2015 18:08
    artibpl
    Poziom 17  

Mam takie diody. Używane 100% sprawne, wyjete ze spawarki, gdzie uszkodzona była płyta PWM. Oferta na prv.

1
  • #7 10 Sty 2015 18:21
    bearq
    Poziom 36  

To dioda średniej mocy, jakieś max 60A. Poszukaj na popularnym serwisie aukcyjnym takich 40-60A na gwint M6.

0
  • #8 10 Sty 2015 18:38
    artibpl
    Poziom 17  

:arrow: bearq. No niekoniecznie zwykła dioda się nada. Przetwornica w tej spawarce pracuje na 30kHz.

0
  • #9 10 Sty 2015 19:58
    0rex0
    Poziom 9  

Użyłem diody 60APU04 kupione w tme, które zaproponował kolega filipski. One nadają się do wyższych częstotliwości. Są stosunkowo tanie więc zastosowałem 4 sztuki zamiast dwóch. Wymiana diod pomogła i spawarka spawa prawidłowo. Pozostał jeszcze problem z piszczeniem. Konkretnie po nastawieniu prądu powyżej 40A spawarka zaczyna piszczeć i ze wzrostem prądu rośnie częstotliwość pisku. Podczas spawania nie piszczy.

0
  • #10 11 Sty 2015 14:54
    artibpl
    Poziom 17  

:arrow: 0rex0 Skąd kolego wziąłeś schemat do tej spawarki. Jak różnymi kanałami próbowałem zdobyć schemat TransTiga200, to w końcu odesłano mnie do centralnego archwum Froniusa w Austrii.

0