Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż rozdzielnicy nadtynkowej

14 Gru 2014 13:18 1938 11
  • Poziom 7  
    Witam państwa. Mam kilka pytań, ponieważ na dniach elektrownia zmieni mi taryfę z G11 na G12W, o godzinie 13:00 załączać się będzie dużo więcej urządzeń. W kuchni już jest problem (dom jednorodzinny, stara instalacja) i korzystając z okazji montażu skrzynki nadtynkowej w garażu chciałbym poprowadzić 3 osobne obwody do kuchni (przez dziurę w ścianie z garażu). Aktualnie w kuchni jest lodówka, pralka, klimatyzator, czajniki, piekarnik, grill elektryczny. Chciałem lodówkę, pralkę i klime podłączyć do skrzynki w garażu. Aktualnie wygląda to tak: (zabezpieczenie przed tym rozdzieleniem B 25A na faze)

Ponadto chciałem rozdzielić obwody ponieważ z tego miejsca zasilanych jest w sumie 5 garaży (z czego w czterech tylko oświetlenie), dwa gniazda siły, do tego altana. Widziałbym to tak:

Dodatkowo, co państwo sądzicie o podłączeniu do tej skrzynki tych trzech obwodów prowadzących dosłownie przez ścianę do kuchni? Problem jest tego typu, że w domu mam skrzynkę elektryczną i mógłbym to zrobić prosto z tej skrzynki jednak wiąże się to z kuciem ścian w domu, wiadomo, opcja druga jest wygodniejsza.
    Proszę o opinie.
    Pozdrawiam.
  • Moderator Elektrotechnika
    yarkow napisał:
    ponieważ na dniach elektrownia zmieni mi taryfę z G11 na G12W, o godzinie 13:00 załączać się będzie dużo więcej urządzeń

Z powodu zmiany taryfy kolega będzie więcej załączał ? Ciekawe.
    yarkow napisał:
    Problem jest tego typu, że w domu mam skrzynkę elektryczną i mógłbym to zrobić prosto z tej skrzynki jednak wiąże się to z kuciem ścian w domu, wiadomo, opcja druga jest wygodniejsza.

Wygoda nic do tego niema, jako że kolega chce (i słusznie) wymienić instalację na nową należy bezzwłocznie wezwać elektryka.
    1) Rozdzielnia ma być jedna główna nie garażowa.
    2) Zabezpieczenia dobrane ad muzo bez wiedzy są potencjalnym zagrożeniem.
    3) Instalację należy wykonać według nowych przepisów.
    I dlatego wezwanie elektryka jest jedynym wyjściem bo to co kolega narysował nic nie ma wspólnego z rysunkiem instalacji.
  • Poziom 7  
    Cytat:
    Z powodu zmiany taryfy kolega będzie więcej załączał ? ciekawe .

Więcej jednocześnie. Taryfa G12W spowoduje włączanie dużej ilości urządzeń o godzinie 13:00 bądź 22:00. Widzi kolega, mam w kuchni dwa obwody. Na jednym stoi kuchnia elektryczna a na drugim: lodówka, pralka, klimatyzator, czajnik, grill elektryczny, ekspres do kawy. Dużo, prawda? O ile ja się pilnuje i nie dopuszczam do włączenia wszystkich tych rzeczy na raz, o tyle jeśli będzie G12W to będzie problem...

Cytat:
    Rozdzielnia ma być jedna główna nie garażowa .

To jest zdanie kolegi oczywiście, bo przepisów nie mogę znaleźć..?

Cytat:
    Zabezpieczenia dobrane ad muzo bez wiedzy są potencjalnym zagrożeniem .

Poproszę więc o wskazanie które zabezpieczenie jest dobrane źle.

Cytat:
    Instalację należy wykonać według nowych przepisów .

Widzi kolega, gdybym miał worek pieniędzy to popruł bym wszystko w domach i garażach i położył od początku. Ba, nawet bym zlecił te robote wykwalifikowanemu elektrykowi, najlepiej nie partaczowi. Niestety, sytuacja jest inna, a instalacja którą dysponuję ma wiele lat. Nie mam do niej planów, instalacja wykonywana przez elektryka. Czasy się zmieniają, instalacja zostaje. Wiem, że jest źle, dlatego staram się coś próbować poprawić. Nawet jeśli zdecydowałbym się na montaż tej rozdzielni przez elektryka to wolę zasięgnąć opinii np. z elektrody aby mi nikt kitu nie wciskał.
  • Poziom 24  
    Jaki układ sieciowy?
    Co z wyłącznikami różnicowoprądowymi?
    Jakie przekroje przewodów?
    Jakie gniazda do siły?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    Cytat:
    Jaki układ sieciowy?

TN-C-S

Cytat:
    Co z wyłącznikami różnicowoprądowymi?

Brak. Stara instalacja.

Cytat:
    Jakie przekroje przewodów?

Z rozdzielni głównej do tej z garażu idzie 4 * 2,5! Teraz dopiero to zobaczyłem. Jestem zdziwiony co się tu dzieje. Wydaje mi się, że wypadałoby tutaj poprawić dosłownie wszystko.

Cytat:
    Kolego- wciskasz"kit" temacie.
    Wcale nie o montaż rozdzielnice tutaj chodzi.
    Chcesz,żeby ci ludzie z elektrody zrobili projekt instalacji.
    Na dodatek bez wizji lokalnej.

Kolega widzę specjalistą jest nie tylko w elektrycznych sprawach, ale również w jasnowidzeniu. Nie wciskam żadnego kitu, instalacja w budynkach i garażach była położona i podłączona przez elektryka a nie wujka i szwagra. Gdzie napisałem, że chcę projekt instalacji skoro tak naprawdę wszystko jest podłączone i działa od około 20 lat, ja chciałem to tylko uporządkować.

Wg. kolegi logiki zamiast najpierw podpytać a później ustalać szczegóły z "fachowcem" (który okazać się może tylko z nazwy) należy najpierw dać zrobić "elektrykowi" a później zakładać tematy o tym, że "coś jest nie tak".
  • Moderator Elektrotechnika
    yarkow napisał:
    Wg. kolegi logiki zamiast najpierw podpytać a później ustalać szczegóły z "fachowcem" (który okazać się może tylko z nazwy) należy najpierw dać zrobić "elektrykowi", a później zakładać tematy o tym, że "coś jest nie tak".

Błędny tok myślenia, wezwać elektryka, zapisać wszystko co powie i skonfrontować z nami jego przemyślenia to on będzie na miejscu.
  • Moderator sekcji Technicznej
    yarkow napisał:

Kolega widzę specjalistą jest nie tylko w elektrycznych sprawach, ale również w jasnowidzeniu. Nie wciskam żadnego kitu, instalacja w budynkach i garażach była położona i podłączona przez elektryka a nie wujka i szwagra. Gdzie napisałem, że chcę projekt instalacji skoro tak naprawdę wszystko jest podłączone i działa od około 20 lat, ja chciałem to tylko uporządkować.

Uporządkować? Na podstawie kilku postów? Kolego, dzisiejsza instalacja ma się tak do tej sprzed lat, jak współczesny samochód do małego fiata. Młotkiem i kluczem francuskim niewiele dzisiaj zdziałasz. Porzuć więc mrzonki, że jesteś w stanie wykonać ją dobrze.
    A na marginesie jeden przepis, który już zdążyłaś zakwestionować:
    § 188. 1. Obwody odbiorcze instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym należy prowadzić w obrębie każdego mieszkania lub lokalu użytkowego.
    (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690).
    Czyżby Twój dom miał pięć garaży?
  • Poziom 7  
    Cytat:
    Czyżby Twój dom miał pięć garaży?

Do mojego domu w jednej bryle jest garaż w którym znajduje się to coś stworzone 20 lat temu przez elektryka (pierwsze zdjęcie, pierwszy post). Pozostałe garaże to oddzielne budynki.

Cytat:
    kluczem francuskim

Nigdy jeszcze nie było mi dane widzieć elektryka który robi cokolwiek przy instalacji kluczem francuskim. Nawet elektryka amatora. Faktycznie, mało wiem.
  • Moderator - Elektryka
    yarkow napisał:
    Cytat:
    Jaki układ sieciowy?

TN-C-S

Post pierwszy, zdjęcie pierwsze - gdzie tam jest TN-C a zwłaszcza TN-S ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    Cytat:
    Amator bierze się za projekt instalacji w całym domu.

Nie w całym domu tylko w garażu. Instalacja w całym domu jest sprawna i wszystko z nią OK.

Dziękuję za wszystkie komentarze :) W takim razie zostanie "stary szmelc". W końcu cały czas działa.
    Brakuje obwodów w kuchni, ale trudno, przeżyje. Będzie się podłączać na zmianę co by nie stopić przewodu 2,5.

Temat do zamknięcia.