Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router + AP do domu na dwa łącza

14 Gru 2014 15:29 1839 13
  • Poziom 39  
    Poszukuję następcy swojego podstawowego routera Dlink DIR-655.
    Obecnie mam łącze radiowe na Ubiquiti, własność dostawcy, do którego jest przyłączony przez Ethernet mój podstawowy router DIR-655.
    Chciałbym rozszerzyć sobie dostęp do Internetu o łącze zapasowe na LTE.
    Moje założenia do nowego routera to:
    - obsługa dwóch łącz (loadbalancing i failover), jednego przewodowego Ethernet i drugiego bezprzewodowego LTE poprzez zewnętrzny lub wewnętrzny modem LTE.
    - opcjonalnie obsługa nowego standardu 802.11 ac,
    - opcjonalnie możliwość wgrania alternatywnego firmware,
    - funkcja AP.

Obecnie rozważane rozwiązania:
    1. Draytek Vigor 2920Vn w cenie 1180zł

2. TP-Link WDR4300 w cenie około 200zł lub TP-Link Archer C7 v2 lub v3 za około 400zł.
    Dodatkowe modyfikacje:
    - Gargoyle dla WDR4300 w celu aktywacji obsługi modemów LTE na USB,
    - OpenWRT dla Archera
    - Konfiguracja kilku portów WAN przy pomocy mwan3 (failover, loadbalancer).
    - Realizacja łącza zapasowego na pakiecie multiwan

3. Router na komputerze/terminalu PC z wybraną dystrybucją Linuxa odpowiednio skonfigurowaną do obsługi dwóch łącz (do rozeznania jaka dystrybucja lub howto konfiguracji na dwa łącza np. w oparciu o Niceshaper) w cenie dobranych urządzeń.

4. Router bezprzewodowy AirLive Air4G z obsługą modemów 3G/4G/ LTE 802.11n w cenie około 135 zł.
    Ma on już "na pokładzie" obsługę dwóch łącz w trybie loadbalancing i fialover.
  • Poziom 39  
    Zapominasz, że to ma być router na dwa łącza czyli chodzi mi raczej o produkty takie jak Draytek Vigor 2920Vn.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Nie będzie łatwo i tanio. Ponoć pojawiają się już D-Linki ac z wbudowanym modemem LTE ale czy mają WAN? trudno coś znaleźć na ich temat. popatrz na modele DWR-915B1, DWR-925B1 czy DWR-928 http://idg.bg/idgevents/idgevents/2013/0326180132-IDG_Telco__21.03.2013.pdf mało na ich temat, na polskiej stronie brak. Ich poprzednik DWR-921 miał modem LTE i WAN, może w nich podobnie. Łatwiej pewnie będzie o modele bez modemu LTE np. Asusy z serii AC ale trzeba poczytać o ich zgodności z nowymi modemami LTE. Jeśli chodzi o Huawei to z AC jest model E-5186 ale brak mu WAN http://www.mbbm.pl/internet-3g-routery-huawei-e5186-lte-300mbps-router-o_79_5249.html
  • Poziom 39  
    jimasek napisał:
    Działa u mnie na firmie więc mogę polecić - Link lub Link
    A na jakich modelach masz to zrealizowane?
  • Poziom 39  
    jimasek napisał:
    TP-Link WDR4300
    Z tego co widzę to mógłbym to zrealizować tylko na takim routerze z wgranym Gargoyle do obsługi modemów na USB.
  • Poziom 39  
    Szukając pod kątem przyszłościowym czegoś z opcją ac zastanawiam się obecnie nad Tplink Archer C7.
    Ma opcję wgrania alternatywnego firmware więc multiwan eth+usb też powinno na nim ruszyć?
  • Poziom 39  
    Ostatnio natknąłem się na rozwiązanie bardziej ekonomiczne:
    Router bezprzewodowy AirLive Air4G z obsługą modemów 3G/4G/ LTE 802.11n w cenie około 135 zł.
    Ma on już "na pokładzie" obsługę dwóch łącz w trybie loadbalancing i fialover.
    Co prawda nie ma obsługi najnowszych standardów wifi (ac), ma "tylko" obsługę standardu "n" z prędkością 150Mbps, ale spełnia swoje założenia wymienione w pierwszym wątku (przynajmniej według opisu producenta).
    Myślę, że tym modelem zamknę wątek.