Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obróbka skrawaniem, toczenie metalu - jak zacząć?

14 Gru 2014 19:50 6102 9
 • Poziom 6  
  Witam Jestem tu "nowy". Mimo przekroczonej pięćdziesiątki chciałbym się nauczyć technik obróbki skrawaniem metalu. Czy ktoś może mi poradzić z jakich podręczników najlepiej skorzystać. (w miarę przystępny sposób obrazujące temat). Dodam że z zawodu jestem ogrodnikiem.
 • Poziom 19  
  Zmień forum na www.cnc.info.pl i czytaj. Kup poradnik tokarza i najlepiej gdybyś miał jakiegoś zaprzyjaźnionego tokarza aby co nieco podpatrzyć, dopytać.
 • Poziom 6  
  Dzieki zdenek_zdenek za podpowiedz . Ja myślałem o podręczniku ale poradnik będzie lepszym rozwiązaniem. Co do znajomych tokarzy to mam kilku, ale raczej nie dysponujących wolnym czasem na jakieś pokazy.W ciągu lat przeróbek , remontów, ulepszeń sprzętu naoglądałem się ale niewiele z oglądania. Poza tym to ciągłe proszenie o prostą robotę i czekanie na swoją kolejkę.No i jeszcze koszty tych usług które są coraz większe. Dlatego rozglądam się za tokarką i może dojdę do wprawy .Boje się tylko żeby coś nie uszkodzić, nie włączyć dzwigni której nie włącza się w biegu itp. Chce wejść w temat od podstaw.Mam na to zimę
 • Poziom 27  
  Może byłoby dobrze zaopatrzyć się w jakąś książkę typu: "Poradnik tokarza", i trochę poczytać - wg zasady od teorii do praktyki.
  Myślę, że łatwiej wtedy byłoby nawiązać kontakt ze znajomymi tokarzami a i samemu sobie lepiej poradzić...
 • Poziom 37  
  Jak rozumiem potrafisz czytać rysunek techniczny, wiesz z grubsza co to są tolerancjach to masz przed sobą jedynie naukę praktyczną. Jeżeli nie to warto przeczytać kilka a przynajmnie jedną książkę do rysunku technicznego. To nie jest trudna materia i na pewno dasz sobie z tym radę.
  Nie martw się o to, że uszkodzisz tokarkę lepiej naucz się obsługi tokarki tak byś nie uszkodził siebie. Ten drugi sposób jest dużo lepszy zarówno dla tokarza jak i tokarki.
 • Poziom 19  
  I jeszcze jedno, jeśli myślisz, że kupisz tokarke za 4-5 tys i będziesz toczył, to się grubo mylisz. Na sam osprzęt wydasz kilka razy tyle, a i tak zawsze będzie czegoś brakowało.
 • Poziom 36  
  zdenek_zdenek napisał:
  I jeszcze jedno, jeśli myślisz, że kupisz tokarke za 4-5 tys i będziesz toczył, to się grubo mylisz. Na sam osprzęt wydasz kilka razy tyle, a i tak zawsze będzie czegoś brakowało.

  Ja kupiłem starą czeską tokarkę na pasie za 5 tysięcy. Trochę pomalowałem, zrobiłem elektrykę i od 7 lat toczę na niej dość często i nie ma z nią problemów. Główny problem to noże, które teraz są dość ciężko dostępne za normalne pieniądze. Osobiście ze złomu przywiozłem około 50kg noży, duża ich część była z likwidacji warsztatów. Płaciłem za nie jak za złom doliczając 50% ich wagi. Do zwykłych domowych prac taka tokarka jest wręcz idealna a zwraca się naprawdę szybko.
 • Poziom 10  
  Po polsku prawie nic się nie dowiesz!
  Książki typu "poradnik tokarza" (również frezera, szlifierza, ślusarza, mechanika - mam wszystkie) nie są kursami obsługi maszyn, absolutnie nie prowadzą "za rączkę" początkującego. Nie po to są (niestety).

  To są książki dla samodzielnego, w miarę doświadczonego osobnika, który czasem potrzebuje skorzystać z jakiejś tabelki (rozmiary gwintów, stożków, itp.), a nie dlatego, że nie wie w ogóle "jak zacząć".
  Tego kiedyś w zakładach pracy starszy uczył młodszego, była ciągłość przekazywania wiedzy w zawodach. Dziś to jest przerwane (celowo, ale to już temat polityczny).

  Z Polaków nikt się niestety nie "popisał" w internecie. Słabizna totalna (polscy "fachowcy" strzegą pilnie sekretów zawodowych, bo uważają, że przekazywanie wiedzy/doświadczenia innym, to "szkolenie sobie konkurencji").
  Najwięcej dowiesz się po angielsku (jak w większości dziedzin nauki/techniki)!
  Oglądaj kanały YouTube następujących gości (dużo się nauczysz, nawet bez znajomości języka):
  https://www.youtube.com/user/KEF791/videos
  https://www.youtube.com/user/mrpete222/videos
  https://www.youtube.com/user/oxtoolco/videos
  https://www.youtube.com/user/Abom79/videos
  https://www.youtube.com/user/doubleboost/videos
  https://www.youtube.com/user/ksruckerowwm/videos
  Dla odmiany jeden po rosyjsku: https://www.youtube.com/user/Eksmast/videos
 • Poziom 27  
  TDS420 napisał:
  Z Polaków nikt się niestety nie "popisał" w internecie. Słabizna totalna (polscy "fachowcy" strzegą pilnie sekretów zawodowych, bo uważają, że przekazywanie wiedzy/doświadczenia innym, to "szkolenie sobie konkurencji").

  Jest w tym dużo racji, tyle tylko że dobre przekazywanie wiedzy to wielka umiejętność. Widać to np. po polskich książkach technicznych naszpikowanych wiedzą akademicką z wieloma piętrowymi wzorami. Tak, jakby jeden profesor pisał do drugiego profesora, ale już nie do studenta, czy nie daj Boże do zwykłego użytkownika...

  Dlatego zdecydowanie wolę tłumaczenia z zachodniej literatury!
 • Poziom 1  
  A ja dodam tutaj swoje trzy grosze, gdyż może komuś przyda się mój pomysł na zdobycie wiedzy. Też chciałem się nauczyć toczenia, frezowania itd., tzn. doszlifować umiejętności, bo już dość sporo umiałem. Trafiłem wtedy na ofertę pracy w firmie zajmującej się właśnie obróbką i uznałem, że to jest to. Wysłałem CV i miałem strasznie dużo szczęścia, bo za dwa tygodnie już tam pracowałem. Moja przygoda z tą firmą, omag z Oświęcimia, trwała dokładnie 13 miesięcy, ale tyle wiedzy ile stamtąd wyniosłem, to nigdy bym sam nie zdobył. Żadne książki, żadne filmiki, poradniki itd.
  Tak jeszcze napiszę, żeby nikt mnie nie posądził o nieetyczne zachowanie, że oczywiście nie jestem żadną konkurencją dla takiego omagu, oni tam robią zlecenia na ogromną skalę, a ja sobie tylko dorabiam parę złotych, a im jestem wdzięczny za nabytą wiedzę praktyczną. Pozdrawiam i polecam czasami pomyśleć nieszablonowo :)