Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustrojstwo Zaradnoje - Naprawa radzieckiego prostownika zbyt niskie napięcia

HONDA1969 14 Dec 2014 21:46 4248 9
 • #1
  HONDA1969
  Level 11  
  Witam, kolega dał mi do naprawy prostownik sowiecki Link taki tylko niebieska ob-ramówka. Problem jest tu ze nie chciał mu ładować kupił go z 10 lat temu jak nie lepiej naładował kilka razy akumulator i niestety "coś" wysiadło. O trafo nie ma tu mowy bo wygląda pięknie (chyba że miał wadę fabryczną) jak go rozebrałem to jak nowy. Lekko zakurzony. Papier na trafo jeszcze biały i ładnie zawoskowany. Diody wszystkie sprawdzone i wszystkie działają. A prostownik przy zmianie potencjometrem nastawienia ma zakres napięć od 11 do 11,49V i gdzie tu problem? Mam z takim samym trafo i diodami dwa i mają napięcia od 13 nawet do 18. Nie ma tam tyrystorów. Zwykły mostek z 4 diod. Proszę o jakieś wskazówki gdzie szukać? Tak przed jak za amperomierzem napięcie to samo co na zaciskach prostownika.
 • #2
  1 Marcin
  Level 17  
  Witam a ten "potencjometr" nie jest czasem przełącznikiem obrotowym? Którym przełącza się odczepy uzwojenia pierwotnego lub wtórnego.
  Pokaż zdjęcia środka bo teraz to można tylko wróżyć. :idea:
 • #4
  aksakal
  Tube devices specialist
  Szanowny, kolega! Przedstawiam ci schemat tego elementarnego prostownika dla ładowania akumulatora . Rekomenduję odłączyć wyprowadzenia wtórnego uzwojenia od diody mostku i sprawdzić transformator bez obciążenia . Włącz jego na 30 minut i sprawdź grzanie uzwojenia, możliwe jest zwarcie zwojew. Ustrojstwo Zaradnoje - Naprawa radzieckiego prostownika zbyt niskie napięcia
 • #6
  brofran
  Level 39  
  HONDA1969 wrote:
  Może wy coś zaproponujecie?

  Trzeba miernik napięcia podpiąć i mierzyć przy obciążeniu wyjścia żarówką samochodową . Może jakiś drucik z trafka lub przełącznika się oberwał ?
 • #7
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega, HONDA1969 ! Napięcie po mostku prostowniczym ma wygląd impulsów częstością 100Hz. Wymierzyj przemienne napięcie na wyprowadzeniach wtórnego uzwojenia, które są podłaczone do mostku. Jeśli chcesz wymierzyć napięcie stałe na zaciskach, to należy do ich podłaczyć kondensator pojemnością 10-100uFx 25-50V. Można podłaczyć i akumulator i sprawdzić przemianę prądu ładowania przy przemianie pozycji przełącznika napięcia.
 • #8
  Damian24911
  Level 8  
  Witam. Dołączam się do tematu. Dostałem taki sam prostownik tyle że uszkodzony został w ten sposób że krokodylki zostały połączone ze sobą na krótka chwilę. Teraz napięcie na krokodylkach wynosi 1.4v do 1.56

  Dodano po 58 [sekundy]:

  dodam, że bezpieczniki te dwa w tylnej obudowie są ok (wymienione)

  Moderated By fortronik:

  3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

 • #9
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Damian24911 wrote:
  Witam. Dołączam się do tematu. Dostałem taki sam prostownik tyle że uszkodzony został w ten sposób że krokodylki zostały połączone ze sobą na krótka chwilę. Teraz napięcie na krokodylkach wynosi 1.4v do 1.56
  Czyli pomierzyć wszystko. Uszkodzone albo diody, albo spalona cewka amperomierza.
 • #10
  Freddy
  Level 43  
  Czy dioda LED się świeci?