Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AVR] - Prośba o sprawdzenie schematu i pcb

mily20001 14 Gru 2014 21:58 864 8
  • #1 14 Gru 2014 21:58
    mily20001
    Poziom 11  

Witam wszystkich forumowiczów. Pracuję nad systemem inteligentnego pokoju (trochę bardziej inteligentnego niż te które były do tej pory). Aktualnie mam starą wersję tego systemu na dwóch płytkach stykowych, ale w końcu przyszedł czas żeby zrobić to porządnie (i przy okazji nauczyć się wytrawiać pcb). Będzie to moja pierwsza płytka dlatego ścieżki są szerokości 32milsów. To czego nie jestem pewien to tranzystorów. Czytałem kilka artykułów o nich i cały czas nie potrafię tego do końca ogarnąć. Projekt na płytkach stykowych powstał dawno temu i tranzystory dobierałem wtedy metodą prób i błędów. I tak jak je dobrałem tak narysowałem teraz na schemacie. Aczkolwiek znając życie powinny być inaczej podłączone. Całość będzie zasilana z 5V. Diody mógłbym zrobić na multiplexowaniu lub na rejestrach przesuwnych ale za późno o tym pomyślałem, poza tym przy tej szerokości ścieżek mogłoby być to problematyczne. Atmega będzie się również komunikować z RaspberryPi (dlatego mam maxa232, a do raspberry podłączę maxa3232). Mam nadzieję że podałem wszystkie niezbędne informacje. Moje najważniejsze pytanie jest takie czy układ będzie działał, a jeśli nie, to co zmienić/poprawić?
    Z góry przepraszam za głupie błędy które mogą się pojawiać zarówno na schemacie jak i płytce i proszę o chociaż trochę wyrozumiałości :)

EDIT: Aktualna wersja to 1.43 (pod jednym z poniższych postów)

0 8
  • Relpol
  • #2 14 Gru 2014 22:35
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Brrr, strasznie jest sprawdzać taki schemat. Kolejne twórz już w ten sposób: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-projektowac-czytelne-schematy.html

Tak na szybko:

1. do przekaźników tranzystory NPN a nie PNP+ diody zabezpieczające: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/przekaznik-i-zaklocenia.html

2. Dławik L1 (nota bene symbol kondensatora) będzie zbędny, bo pomiary światła nie muszą być dokładne i szybkie więc filtr cyfrowy (prosta średnia) wystarczy do stabilnych pomiarów.

3. T1 i T2 takżę NPN, ale w sumie to po co one są?

4. R8 Wartość zła.

5. T3 NPN.

6. Generalnie w złączach brakuje Ci pinów GND. Jak chcesz np. połączyć diodę RGB na PD4-PD6?

Na PCB nie patrzyłem bo najpierw schemat należy dopracować.

0
  • Relpol
  • #3 14 Gru 2014 22:46
    mily20001
    Poziom 11  

Dzięki bardzo za szybką odpowiedź. 1, 2, 5 zaraz pozmieniam, co do 3 - ich celem jest wzmacnianie sygnału z fototranzystorów. 4 - R8 ma taką wartość, ponieważ będzie tam niebieska dioda, a niebieskie diody (przynajmniej te które ja mam) mają to do siebie że przy 1kΩ świecą bardzo jasno (przy czym nie grzeją się ani nic).

0
  • #4 14 Gru 2014 22:50
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Jeśli chcesz mierzyć natężenie światła, to fotorezystor będzie wygodniejszy w użyciu od fototranzystora i nie wymaga wzmacniacza.

0
  • #5 15 Gru 2014 23:05
    mily20001
    Poziom 11  

Te fototranzystory są na podczerwień, a niestety na wolumenie nie mieli fotorezystorów na podczerwień.

Zmieniłem wszystko według zaleceń dondu. Dławik został, ponieważ pełni on jednocześnie funkcję zworki na płytce :)
    Co do brakujących pinów GND: Jest jedno złącze power_out, które będzie robiło za wszystkie brakujące piny gnd i vcc (a jest ich trochę, co z resztą jest zaznaczone na schemacie ścieżkami obok złącz (tam gdzie są same ścieżki i napisy)).
    Nie jestem pewien co do diody D3. Przekaźnik będzie się znajdował w odległości ok 3m od płytki, więc może lepszą opcją będzie przyczepienie tej diody już poza płytką?

0
  • #7 23 Gru 2014 14:32
    mily20001
    Poziom 11  

Aktualnie wygląda to tak:
    [AVR] - Prośba o sprawdzenie schematu i pcb [AVR] - Prośba o sprawdzenie schematu i pcb

0
  • #8 23 Gru 2014 17:29
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Płytka ogromna i pokręcona. Fatalne prowadzenie mas, źle posadzone kondensatory blokujące - długie połączenia do GND procesora. Pomyśl o zastosowaniu rezystorów i kondensatorów SMD 0805 - łatwiejszy i szybszy montaż niż przewlekanych i dużo mniejsza zajętość miejsca na płytce.

Masz też źle zaprojektowany schemat przy wejściach z czujników światła - nie wiem, po co tam w ogóle jakieś tranzystory, a le tak to na pewno nie zadziała - wystarczy zrobić dzielnik z rezystora i fotorezystora i wpuścić jego wyjście na wejście ADC.

0
  • #9 26 Gru 2014 18:07
    mily20001
    Poziom 11  

Jeśli chodzi o schemat, to są nie przez przypadek nie podłączyłem tych czujników pod adc. Chodzi o to, że one generują przerwania. A tranazystory miały wzmacniać sygnał ale jak rozumiem są źle podłączone. A te czujniki reagują głównie na podczerwień i określone są jako 'fototranzystory' (bo fotorezystorów na IR nie mieli).

Jeśli chodzi o płytkę - faktycznie jest spora ale to mi szczególnie nie przeszkadza.
    Czy lepiej będzie zrobić zworki od okolic gniazda zasilającego do pinów uc i kondensatorów filtrujących zasilanie dla uC? SMD na razie wolałbym uniknąć ze względu na moje znikome doświadczenie w lutowaniu SMD oraz generalnie robieniu płytek termotransferem.

0