Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wszystko o zasilaczach UPS.

TechEkspert 18 Lip 2015 14:45 13779 50
    TechEkspert
    Redaktor
    alojzy7719 napisał:
    Witam
    Potrzebuję UPS-a do zasilenia sprzętu muzycznego zasilanego z zewnętrznego zasilacza z soft startem. UPS o topologii online (za około 1000 zł) nie sprawdził się (sprzęt się nie uruchomił, migała tylko dioda w zasilaczu od w/w sprzętu - widocznie zapewne z powodu symulowanej sinusoidy). Czy UPS Line Interactive AVR zda egzamin?

Line Interactive AVR (ogólnie mówiąc) jest gorszy od UPS online (VFI).
    Jeżeli UPS VFI nie nadawał się to prawdopodobnie nie był to UPS online VFI lub występuje inny problem.
    Cena również jest inna niż sprzętu online VFI (przykładowo UPS RACK 2U 1000VA z bateriami ~10min kosztuje około 2500zł).
    Jeżeli chcesz aby UPS cały czas był VFI (parametry napięcia wyjściowego niezależne od częstotliwości i napięcia zasilania), należy wyłączyć opcje wysokiej sprawności (jeżeli są dostępne), gdyż często polegają one na uruchomieniu wewnętrznego bypasu i wyłączenia stopnia mocy falownika. W przypadku pracy z podwójną konwersją, napięcie wyjściowe pochodzi z falownika zasilanego z szyny DC. Energię do szyny DC dostarcza prostownik (gdy napięcie zasilające jest obecne), lub akumulatory (gdy wystąpi zanik zasilania).

Podczas eksploatacji UPS 1f "w terenie" należy sprawdzać właściwe zasilanie przewodów L i N oraz oczywiście ciągłość PE (niektóre modele sygnalizują nieprawidłowe podłączenie). Warto zwrócić uwagę na ten szczegół gdyż przewód N wewnątrz UPS stanowi najczęściej nierozłączalne połączenie (czasami są na nim ew. filtry LC). Wszelkie elementy łączeniowe (w tym bypas) występują na przewodzie L. Łatwo zauważyć że przy nieprawidłowym zasileniu mogą występować niekorzystne efekty.
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    TechEkspert
    Redaktor
    Urządzenie z linku nie jest UPS-em online (VFI).
    Na tej samej stronie są także dostępne urządzenia zasilane z 12V, dla 24V wymagane byłoby min. np. szeregowe połączenie dwóch akumulatorów 12V.
    Generalnie wg. opisu są to urządzenia z funkcjonalnością AVR, prawdopodobnie są wyposażone w podstawowe zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, jednak traktowałbym je jako ochronnik typu D (być może C jednak to mało prawdopodobne). Tak czy inaczej brak poprzedzenia UPS odpowiednimi ochronnikami nie zabezpieczy odbiorów przed przepięciami.
    alojzy7719
    Poziom 35  
    Dziękuję za odpowiedź. Jakie ochronniki musiałbym zastosować przed przetwornicą?
    TechEkspert
    Redaktor
    Jeżeli chcesz ograniczyć ryzyko uszkodzenia od przepięć to:
    1. jeżeli UPS/przetwornica nie jest wyposażona w ochronę przeciwprzepięciową natomiast w obiekcie znajduje się ochronnik B w rozdzielni głównej oraz ochronnik C w rozdzielnicy piętrowej (ew. jest B+C) to można zastosować ochronnik D.
    2. jeżeli B+C lub B i C jest w obiekcie a UPS zapewnia ochronę taką jak ochronnik D (najczęściej tak jest) to nic nie trzeba robić.
    jaszczur1111
    Poziom 33  
    Jeśli chodzi o uziemienie + na centrali telefonicznej, to ma na celu ochronę kabli przed korozją w razie uszkodzenia izolacji. Tego nie napisali w tej odpowiedzi ale już dawno temu pytałem fachowca z centrali.
    ozzon
    Poziom 15  
    Czy spotkał się ktoś w UPS-ach naprawdę dużych mocy np. 500kVA z programowaną/nastawianą charakterystyką miękkiego startu. Chodzi mi o taką sytuację by:
    1. po zaniku napięcia UPS podawał prąd na odbiorniki
    2. uruchamiam agregat prądotwórczy o mocy niewiele większej od UPS-a około 700kVA
    3. Podłączam UPS do agregatu. Charakterystyka silnika jest taka, że jednorazowo można go obciążyć do 30% mocy znamionowej by utrzymał jako takie parametry U i f.
    4. Potrzebuję UPS, który będzie stopniowo dociążał wejście do potrzebnej mocy.

Może ma ktoś jak wygląda taka charakterystykę miękkiego startu takiego UPS, bo może to będzie działać, trochę pobuja napięciem i częstotliwością na wejściu, ale się ustabilizuje.

W dostepnych w intenecie i znanych mi UPS-ach:
    - EMERSONa
    - EVER-a
    - APC
    - EATON

tego nie znalazłem...
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    TechEkspert
    Redaktor
    Bardzo ciekawe pytanie, w mniejszych UPS-ach np EATON serii 93xx,
    w specyfikacji można znaleźć zapis:
    Input:
    Soft start capability: Yes

Nie spotkałem się z możliwością programowania czasu i charakterystyki soft start.
    Jeżeli w wymienionych powyżej UPS-ach brak takiej funkcjonalności, można zapytać np. Socomec (rozwijali nowe technologie),
    ostatnio byłem zaskoczony, że UPS-y produkowane są także pod marką Legrand, także warto zapytać może są otwarci na nowe rozwiązania.

Jestem ciekawy czy uda się znaleźć UPS posiadający programowalną funkcję stopniowego obciążania wejścia mocą odbiorów, po przywróceniu zasilania.
    Jeżeli możesz to daj znać o wynikach dalszych poszukiwań.

Czy te UPSy 500kVA pracują na wspólną szynę? Jeżeli nie to może da się załączać odbiory sekcjami?

Generator 0.7MW potrzebuje chwilę aby uzyskać moc znamionową, czy prawidłowo podaje sygnał do SZR, może SZR zbyt wcześnie załącza obciążenie?
    rezydent1
    Poziom 10  
    TechEkspert napisał:
    Jest to warunek obligatoryjny wyłącznie dla systemów zasilania 48V w telekomunikacji, w innych systemach zasilania 48V obowiązku takiego nie ma.
    Uziemienie systemu DC innego niż siłownia telekomunikacyjna 48V można wykonać na zasadzie dobrowolności, ale po upewnieniu się, iż w uziemianym torze zasilania nie występują bezpieczniki lub inne zabezpieczenia.

Czyli uziemienie (biegun dodatni) z takiej baterii o napięciu 48V łącze do szyny uziemiającej i przewód PE z inwertera (UPS) który to daje mi np. 230VAC i moc xx kW też tam wpinam? Takie rozwiązanie jest poprawne?
    TechEkspert
    Redaktor
    Siłowania telekomunikacyjna DC oraz UPSy to dwa różne systemy, oba urządzenia będą miały zacisk do podłączenia uziemienia, patrząc "od strony" przewodu PE oba systemy będą z nim połączone w sposób przewidziany przez producenta.
    TechEkspert
    Redaktor
    250W przez 2h to 500Wh.

Pytanie czy to urządzenie zasilane jest z 230V?

Jeżeli tak to załóżmy że mamy mały UPS zasilany pojedynczym akumulatorem 12V.
    Łatwo oszacować że przy 12V i 500Wh pojemność akumulatora to około 42Ah.
    Niestety przy tej mocy prąd akumulatora będzie dość spory ( ~20A).

Dla UPS nieco większej mocy zwykle pojawią się 4 akumulatory i przy 48V pojemność jednego akumulatora powinna wynosić około 11Ah.
    Prąd dla takiego zestawu akumulatorów będzie mniejszy, ponad 5A.

Oczywiście tak jak znajdziesz tutaj: VRLA napięcia na akumulatorach będą wyższe niż podane powyżej.

Do tego dochodzą straty przetwarzania i np. 12V 42Ah może zrobić się 52Ah lub znacznie więcej, a z 4x12V 11Ah np. 14Ah lub więcej.

Jeżeli urządzenie (urządzenia) posiada zasilacz sieciowy np. z określonym napięciem DC np. 9-12V to lepszym rozwiązaniem może okazać się zasilacz buforowy + ew. na wyjściu przetwornica DC/DC o wysokiej sprawności.
    So1dat
    Poziom 4  
    Dzięki za odpowiedź,

Tak jest to 230V

Natomiast dziwi mnie fakt że sumujesz AH mając 4 baterie 12V dające 48V czyli połączone szeregowo. Wydawało mi się że AH w szeregowym połączeniu się nie sumują tylko w przypadku równoległego połączenia.

Na rynku cieżko o wybrany przez Ciebie AH bateri 12V, zazwyczaj jest to 7AH bądź 9AH. Nadal należy sumować tą wartość ?

Wielkie dzięki za jakiekolwiek uwagi.
    CMS
    Administator HydePark
    So1dat napisał:

Natomiast dziwi mnie fakt że sumujesz AH mając 4 baterie 12V dające 48V czyli połączone szeregowo. Wydawało mi się że AH w szeregowym połączeniu się nie sumują tylko w przypadku równoległego połączenia.

Oczywiście masz rację.

Wejdź na stronę APC i poszukaj, dla każdego modelu są "aktywne wykresy.

Dla przykładu, ja mam APC-SMRT 750XL (2x12V 17Ah). Sprzęt który zasila, obciąża go na 33% i czas podtrzymania wynosi 75min.

Dodano po 12 [minuty]:

Zerknąłem na stronkę APC i wychodzi, ze potrzebujesz UPS APC Smart-UPS XL 2200VA, a konkrety model to SU2200XLINET
    https://www.apc.com/products/runtimegraph/run...aph.cfm?base_sku=SU2200XLINET&chartSize=large
    Przy 250W masz 148min. Wchodzi tam 4x12V 17Ah.
    TechEkspert
    Redaktor
    Zapas amperogodzin w identycznych akumulatorach połączonych szeregowo nie sumuje się,
    ale napięcie już tak,
    a co za tym idzie także sumują się watogodziny, to powoduje że mając np:
    -akumulator 12V 7Ah zasilający przetwornicę wytwarzającą zasilanie dla układu, dysponujemy na wejściu ~84Wh
    -ale przy zespole akumulatorów 4x 12V 7Ah to na wejściu dysponujemy już 336Wh
    To oczywiście tylko przybliżenie pokazujące o co chodzi.

Gdy wykorzystamy standardowe UPSy z bateriami wbudowanymi, wraz z zwiększaniem czasu potrzymania będzie też rosła moc i cena UPSa.
    Innym rozwiązaniem może być UPS mniejszej mocy ale z zewnętrznym dodatkowym pakietem baterii, który wydłuży czas działania.

W przypadku ew. przerabiania UPSa o mniejszej mocy należy pamiętać o pewnych problemach:
    -układ ładowarki może wymagać dostosowania do dużej pojemności akumulatorów
    -UPS może nie być przystosowany do długiej pracy (np. chłodzenie), gdyż standardowo akumulatory wyładowują się np. w 15min...

Czy koniecznie musi być AC i 230V? :) (np. silnik AC pompy obiegu).

Czy może jednak być DC dostosowane do zasilania odbiorników i ich wewnętrznej budowy (najczęściej kolejna przetwornica DC/DC).
    Unikanie zwiększania napięcia, oraz generowania AC pomogłoby znacząco obniżyć straty.
    Angell82gl
    Poziom 5  
    Chciał bym się podpiąc do tematu jeśli Autor nie wyrazi sprzeciwu a może i nawet posłuży swoją radą..

Mam ups online model : Socomec UPS NETYS RT 7000VA/5400W

Wiem ze działa z zewnętrznymi akumulatorami 16 szt o napięciu 12vi 5Ah . W połączeniu dają one 192V o mocy 5Ah .

Jest także możliwość podłączenia jeszcze jednego pakietu czyli kolejnej jednostki EBM o tych samych parametrach chyba
    ? Tyle doczytałem . Czyli w sumie 32 szt. aku o mocy 192v i 10AH ?? Bo cos nie trybie..

A mam pomysł aby zrobić sobie z tego mały off-gride oparty o tę jednostkę..

Teoretycznie pisze na obudowie z tylu ze maksymalnie można podpiąć 192vdc o napięciu 21.5 przy (5kva) lub 30A(przy 7kva).

Idea moją jest spięcie tego z panelami pv które w systemie buforowym by zasilały aku..
    Tylko jak to obejść żeby wykorzystać już posiadany ups lub ewentualnie co by było potrzebne żeby pomysł wypalił..

Bo rozumiem ze w tej jednostce jest juz wszystko , tzn ładowarka itd .
    A jeśli chciałbym to połączyć z panelami to jak by to miało niby wyglądać żeby niczego nie spalić ?

Połączenie tak paneli żeby oscylowały w granicach tych 192V lub więcej i regulator , dobrze myślę ?
    specyfikacja PV
    Prąd w punkcie mpp: 8,11A
    Napięcie w punkcie mpp: 30V

UPS oczywiście był by odłączony od sieci ZE ..Proszę o radę jak to ugryźć ..

Ps. No i drugie pytanko ewentualnie jak by to miało wyglądać gdy bym chciał do tego mieć jeszcze możliwość podłączenia agregatu takiego powiedzmy (2.5-3Kw).. w pochmurne dni gdy słoneczko nie dawało by energii.

Trochę namieszałem ale mam nadzieje że wszystko jest zrozumiałe i w miarę czytelne ..

Z góry dzięki za odp i każdą sugestię..

Pozdrawiam.
    TechEkspert
    Redaktor
    Czy się da? pewnie tak, natomiast jeżeli UPS pozwala na podłączenie i skonfigurowanie 1 EBM to nie będzie "wiedział" o tym że są 2 EBM i np. źle będzie pokazywał przewidywany czas pracy, ładowarka będzie dłużej ładowała stringi akumulatorów, chłodzenie UPS może być problem przy wydłużonej pracy ładowarki/falownika, jest też szansa że może pojawić się jakiś błąd ładowania (np. zbyt długi czas ładowania jeżeli UPS ma takie możliwości chociaż to mniej prawdopodobne).

Druga część jest trudniejsza czyli ładowanie buforowe akumulatorów z PV,
    najlepiej aby instalacja PV zasilała falownik który będzie zasilał UPS napięciem sieciowym i to UPS będzie ładował akumulatory swoją ładowarką.

Falowniki PV najczęściej przystosowane są do pracy przy synchronizacji z siecią i tu jest problem gdyż chcesz zbudować układ pracujący poza siecią.

Oczywiście ładowanie akumulatorów z PV jest teoretycznie możliwe natomiast wymaga sporo uwagi aby nie doprowadzić do problemów, nakład pracy może być spory... wymagane jest doświadczenie, ostrożność i nie wiem czy bym to robił... DC z PV potrafi być groźne, podobnie jak energia zgromadzona w stringu akumulatorów AGM.

Bardziej skłaniałbym się ku instalacji z falownikiem mogącym pracować bez sieci, jednak on zwykle będzie miał możliwość pracy z akumulatorami więc UPS staje się opcjonalny.

Generator prądotwórczy jeżeli ma odpowiednie parametry (stabilizacja napięcia) mógłby zasilać napięciem sieciowym UPS i doładowywać akumulatory.

Generalnie temat badawczy ;) trzeba by policzyć ile energii potrzebujesz, ile możesz wygenerować, jak wychodzi bilans. Czy musi być 230V AC a może odbiory mogą pracować z 12/24V DC itp.

Proponuję założyć nowy temat gdyż właściwie zaczynamy powoli opuszczać obszar związany z UPSami.

Temat jest dość stary, widzę że w między czasie coraz śmielej pojawiają się UPSy z akumulatorami LI-ion, poza tym większość informacji z pierwszego postu nadal jest aktualna.
    Angell82gl
    Poziom 5  
    Dzięki za odpowiedz..

Docelowo i tak będzie w domu 10kw on-grid . Choć wolał bym mieć hybrydę.. I po problemie by było ..Tyle ze falownik hybrydowy kosztuje 2 razy tyle co w chinach a z kolei z Chin nie będę mógł pewnie tego zgłosić do ZE bo certyfikaty i cała papirologia itd bo pewnie bym się skusił ..Czytam oglądam i im dalej w las tym ciemniej , balancery regulatory itd i przeważnie wszystko do 48V bo wyższe DC może zabić.. Jak nic nie wymyśle sensownego to wydzielę linię dla UPS- i będę ładował aku przez jego własną ładowarkę.. On naturalnie jest przystosowany do 2 EBM wiec błędów nie będzie sypał.. A od biedy jak braknie prądu to te 2kw jak dobrze liczę w aku na chwilę starczą a jak i w teren potrzeba to generator + aku powinno dać radę..
    rezydent1
    Poziom 10  
    Tak z własnego podwórka, mam taki MPPSolar inwerter 5kW (w zasadzie to taki UPS z możliwością podłączenia paneli PV) jedna faz z baterią 18kWh a napięcie baterii jest od 56V do 40V, dodatkowo (szczególnie teraz, o tej porze roku) doładowywanie tych baterii jest z II taryfy ( taki prosty timer i stycznik). Paneli nie jest za dużo bo 7kW. Na moją 4 osobą rodzinę jest akurat. Polecam akumulatory zasadowe szczególnie lubią długie rozładowywania więc u mnie spełniają swoje zadanie znakomicie. Używam tego już 4 lata. W tym roku dolałem około 5l elektrolitu do wszystkich baterii, co nie jest dużym kosztem, za 5 lat czeka mnie wymiana elektrolitu, ładowanie i dalej następne 10 lat z głowy. Ciągle zastanawia mnie dlaczego ludzie nie używają zasadowych akumulatorów.
    TechEkspert
    Redaktor
    Nigdy nie korzystałem, ba nawet nie widziałem na żywo akumulatora zasadowego z dolewanym elektrolitem...
    Może napiszesz coś o swoich doświadczeniach i ogólnie o akumulatorach zasadowych w artykułach?
    rezydent1
    Poziom 10  
    TechEkspert napisał:
    Nigdy nie korzystałem, ba nawet nie widziałem na żywo akumulatora zasadowego z dolewanym elektrolitem...
    Może napiszesz coś o swoich doświadczeniach i ogólnie o akumulatorach zasadowych w artykułach?

Akumulatory zasadowe Ni-Cd z elektrolitem KOH
    KPL, KPH, KPM, taka seria, w zależności od zastosowania stosuje się odpowiednie typy. Najlepsze to KRH można i jak w przypadku kwasówki czerpać spory prąd bez szkody dla akumulatora.
    A tak to u mnie wygląda masz zdjęcie, i kartę katalogową bo od nich akurat kupowałem.
    U mnie pracują w warunkach od -10C do plus 28C - taką temperaturę maksymalną zarejestrowałem na przestrzeni lat, zimna się nie boją ciepła też, ważne aby nie przeładować, a tak to zapominasz na rok o ich istnieniu. Jak chłodniej to podnoszę napięcie ładowania jak cieplej to obniżam. Najważniejsze to, że są najtrwalszymi na rynku i średnia ilość cykli rozładowanie/ładowanie to (w moim przypadku ) 12000. Minus to strata 5% energii przy ładowaniu, spora masa, ale jak dla mnie to nie ma znaczenia.