Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wszystko o zasilaczach UPS.

TechEkspert 15 Dec 2014 01:54 17577 50
Optex
  • Wszystko o zasilaczach UPS.
    W artykule znajdziesz informacje o zasilaczach UPS, które możesz zastosować w domu lub firmie zarówno jako lokalne podtrzymanie pojedynczego urządzenia, jak i zapewnienie bezprzerwowego zasilania w całym budynku.
    Rynek UPS ciągle się zmienia, nie tylko pod względem nowych producentów, ale także pod względem nowych modelów UPS i nowych technologii. Jeżeli trafisz na coś ciekawego, warto opisać to w tym temacie.

    Trzy podstawowe rodzaje zasilaczy są dobrze znane, ale który wybrać?

    Dlaczego stosujemy zasilacze UPS?

    UPS (Uninterruptible Power Supply) pozwala na podtrzymanie zasilania urządzenia, gdy wystąpi przerwa w dostawie prądu. Czas podtrzymania jest ograniczony pojemnością baterii UPS. UPS możesz wykorzystać do zasilenia urządzeń, które zakłócą twoją pracę przy zaniku prądu. Przykładowo laptop z baterią przy zaniku napięcia będzie pracował nadal, jednak może utracić połączenie z siecią LAN lub Wlan, gdy urządzenia sieciowe utracą zasilanie. UPS pozwoli ograniczyć wpływ krótkich przerw w zasilaniu, jeżeli przerwa przedłuża się należy zapisać wyniki pracy i bezpiecznie wyłączyć systemy. UPS może także ograniczyć przenikanie części zakłóceń z sieci energetycznej. Na ograniczenie wpływu dłuższych zaników prądu pozwoli tandem agregat prądotwórczy + UPS jednak to temat na odrębny artykuł.

    UPS offline.

    Gdy zabraknie energii elektrycznej, UPS offline uruchamia przetwornicę (zwykle posiadającą na wyjściu transformator) i zaczyna wytwarzać energię dla podłączonych urządzeń. Przerwa pomiędzy zanikiem napięcia zasilającego a rozpoczęciem pracy nie jest zerowa, co może mieć wpływ na odbiornik. W zależności od wykonania UPS może generować napięcie wyjściowe zbliżone bardziej do prostokąta lub sinusoidy. UPS offline może także chronić odbiorniki przed przepięciami przez wbudowane elementy (najczęściej warystory) oraz w pewnym stopniu filtrować zakłócenia sieciowe (filtry oparte o indukcyjności i pojemności). UPS offline nadaje się głównie do urządzeń mniejszej mocy, których zasilacze pozwalają na utrzymanie ciągłej pracy mimo chwilowego zaniku zasilania.
    Zaletą zasilacza jest niska cena oraz niskie straty energii (UPS nie przetwarza energii podczas obecności zasilania sieciowego). UPS offline sprawdzi się przy zasilaniu niewielkiego węzła LAN lub WAN (router+switch), ew. urządzenia WLAN, a także PC lub serwera niewielkiej mocy.

    UPS offline line-interactive.

    Poza cechami typowego zasilacza offline ten UPS potrafi stabilizować napięcie wyjściowe bez przechodzenia w stan pracy bateryjnej, oraz zachować synchronizację z fazą napięcia wejściowego. UPS pozwoli utrzymać nominalne napięcie sieciowe przy wahaniach napięcia wejściowego, przy przekroczeniu dopuszczalnego okna napięcia wejściowego UPS przejdzie w tryb wytwarzania napięcia. Zakres zastosowania podobny jak w przypadku UPS offline, line-interactive warto zastosować tam gdzie występują częste okresowe spadki lub przewyższenia nominalnego napięcia sieciowego.

    UPS online.

    Ten rodzaj UPS prostuje wejściowe napięcie, a następnie ponownie wytwarza napięcie zmienne (podwójne przetwarzanie). UPS online podejmuje pracę natychmiast. Napięcie wyjściowe jest niezależne od kształtu i częstotliwości napięcia wejściowego. UPS online cały czas przetwarza napięcie wejściowe, co niestety wywołuje straty. UPS polecany do wszelkiego wrażliwego i krytycznego sprzętu IT oraz mocy większych niż kilka kilowatów. UPS online może dostarczać mocy setek kilowatów, może także pracować równolegle z innymi jednostkami na jedną szynę dostarczając mocy liczonych w MW. Wadą UPS online jest wyższy koszt zakupu, eksploatacji, a także większe straty mocy podczas obecności napięcia wejściowego.

    Zasilacze buforowe.

    Przy zasilaniu stałym (DC), możliwe jest zastosowanie zasilaczy buforowych. Zasilacz buforowy zasilany jest napięciem stałym lub zmiennym oraz wytwarza stałe napięcie wyjściowe. Zasilacz buforowy charakteryzuje się niskimi stratami oraz natychmiastowym podjęciem pracy podczas zaniku zasilania. Nadaje się głównie do zasilania urządzeń typu sprzęt CCTV, centrali alarmowych itp.

    Systemy zasilania DC.

    W niektórych rozwiązaniach możesz spotkać zasilanie urządzeń napięciem stałym <60V. Takie rozwiązanie sprawdza się przy jednolitej i rozbudowanej infrastrukturze. Wszystkie urządzenia mogą być zasilane z pojedynczego systemu DC z wydajnym i ekonomicznym modułowym zasilaczem dużej mocy oraz bateryjnym podtrzymaniem zasilania. Ciekawostką, jaką możesz spotkać w takim systemie jest częste uziemienie dodatniej szyny zasilania systemu. System można skalować w zakresie mocy (poprzez dodawanie modułów zasilających) oraz podtrzymania (ilość akumulatorów). Niektóre siłownie DC mogą nadal pracować w trybie sieciowym przy zaniku jednej z faz docierających do modułów zasilających.

    Jakie są źródła energii dla UPS?

    UPS podczas zaniku napięcia wytwarza napięcie sieciowe wykorzystując lokalne zasobniki energii, jak można składować energię?

    Akumulatory kwasowe.

    Tradycyjnym źródłem energii dla UPS są akumulatory kwasowe. Ich prosty sposób ładowania oraz oferowana gęstość energii jest bardzo korzystna w stosunku do ceny. Wadą akumulatorów kwasowych jest ich waga oraz stopniowe zużycie wynikające z cykli ładowania i rozładowania, a także upływającego czasu. Ważnym parametrem dla akumulatorów kwasowych jest temperatura otoczenia, im wyższa, tym starzenie szybsze. Prąd ładowania akumulatorów przekłada się na czas ładowania. Prąd ładowania nie powinien przekraczać 0.1C gdzie C oznacza pojemność akumulatora. W zależności od konstrukcji ładowarki i UPS przywrócenie 100% naładowania może trwać godziny. Akumulatory łatwo łączyć w zespoły bateryjne, które pozwalają na skalowanie czasu podtrzymania UPS. Akumulatory kwasowo-ołowiowe do UPS zwykle dostępne są w wersji standardowej oraz o przedłużonej żywotności. Obecnie różnica cenowa jest na tyle atrakcyjna, że warto wybierać akumulatory o przedłużonej żywotności. Warto wybierać UPS, który zarządza ładowaniem baterii w taki sposób, aby wydłużać żywotność akumulatorów. Obecnie większość UPS korzysta z akumulatorów kwasowych.

    Czy w UPS stosowane są akumulatory Ni-Cd, Ni-MH, Li-Po?

    Są prowadzone próby zastosowania akumulatorów innych niż kwasowo-ołowiowe. Rozwiązania oparte o alternatywne akumulatory są droższe, mniejsze, lżejsze oraz mają bardziej skomplikowany układ ładowarki. Rozwiązania są zarówno w fazie testów, jak i dostępne w sprzedaży. Przykładowo UPS MASTERYS IP+ firmy Socomec posiada ładowarkę umożliwiającą użycie akumulatorów niklowo-kadmowych. Jeżeli rynek będzie poszukiwał rozwiązań lżejszych i mniejszych akumulatory Ni-Cd, Ni-MH, Li-Po mogą upowszechnić się w UPS.

    Superkondensatory?

    Zastosowanie superkondensatorów w UPS również jest w fazie testów producentów. Superkondensatory pozwalają na bardzo szybkie ładowanie dużym prądem oraz mogą wytrzymać wiele cykli ładowania bez utraty pojemności. Na rynku dostępne są UPSy z superkondensatorami np. UPS SINLINE EVOLUTION 2000 firmy Ever lub firmy Marathon Power. Wysoka trwałość oraz możliwość szybkiego ładowania może wpłynąć na upowszechnienie się superkondensatorów w UPS pod warunkiem zachowania przystępnej ceny.

    Koło zamachowe?

    W sprzedaży dostępne są UPSy, które gromadzą energię kinetyczną w wirującej w próżni masie (flywheel). Zaletą jest szybki czas "ładowania" oraz możliwość pracy w podwyższonej temperaturze i miejscach, gdzie stosowanie akumulatorów jest zabronione. Urządzenia flywheel posiadają wysoką sprawność i długi czas eksploatacji oraz są zwykle lżejsze niż tradycyjne UPS-y. Wadą jest zwykle krótszy czas podtrzymania niż w przypadku akumulatorów. Rozwiązanie mniej popularne, o mocach setek kW, mające ciekawe zastosowania praktyczne.

    Tak wygląda UPS oparty o koło zamachowe:




    Przykładowe wykorzystanie urządzenia opartego o flywheel na lotnisku w Katowicach

    Mimo ciągłego rozwoju technologii akumulatory kwasowo-ołowiowe nadal pozostają najbardziej popularnym źródłem energii dla stacjonarnych UPS. Stan ten prawdopodobnie będzie utrzymywał się do momentu, gdy nie powstaną wyraźne potrzeby rynku odbiorców UPS.

    Czy UPS to ochrona przeciwprzepięciowa ?

    Tak, najczęściej można uznać go jako ochronnik klasy D. To oznacza, że aby był skuteczny musi być w instalacji poprzedzony ochronnikami typu C (najczęściej w rozdzielnicach) i B (najczęściej w okolicach złącza głównego) oraz A (w sieci dystrybucyjnej). Czym są ochronniki? Zwykle to układy warystorowe lub odgromniki gazowe, które pozwalają na odprowadzanie przepięcia i zapobiegają przenikaniu fali przepięciowej do wrażliwych odbiorników. Przepięcia mogą pochodzić od wyładowań atmosferycznych (zarówno bezpośrednie trafienia, jak i indukowane), a także od operacji łączeniowych (szczególnie odbiorników indukcyjnych). Budynek poza wielostopniową ochroną przeciwprzepięciową powinien posiadać także instalacje odgromowe. Najbardziej rozbudowane centra danych posiadają często konstrukcje metalowe tworzące klatkę Faradaya, która pozwala na skuteczne odprowadzanie wyładowań piorunowych. W krytycznych centrach danych obwody elektryczne projektuje się tak, aby nie tworzyły zamkniętych pętli, co zmniejsza ryzyko zaindukowania się niebezpiecznych napięć przy wyładowaniu piorunowym. Niebezpieczne przepięcia mogą wnikać także poza siecią energetyczną liniami transmisyjnymi.

    Bypass.

    Bypass może być zarówno wewnętrzny elektroniczny (STS), jak i mechaniczny wewnętrzny lub zewnętrzny. Bypass pozwala na zasilanie odbiorów z pominięciem UPS. Wewnętrzny bypass może zostać uruchomiony automatycznie, aby ochronić wewnętrzne układy przed przeciążeniem. Bypass może zostać uruchomiony ręcznie w celach serwisowych, pozwalając na wyłączenie lub nawet odłączenie UPS bez przerywania zasilania odbiorów.

    Falownik zasilacza online.

    Zwykle im bardziej zaawansowany falownik zasilacza online tym mniejsze straty na UPS. Falownik charakteryzuje się także możliwościami przeciążania, które zwykle opisane są jako % wartości znamionowej (np. 150%) przez określony czas (np. 30s). Odporność falownika na chwilowe przeciążenia pozwala na ciągłość zasilania nawet przy przeciążeniach na wyjściu spowodowanych np. operacjami łączeniowymi. Przy przeciążeniu przekraczającym możliwości falownika UPS załączy bypass wewnętrzny pozbawiając ochrony podłączone urządzenia.

    UPS jedno- i trójfazowe.

    UPSy mogą posiadać jednofazowe wejście i wyjście (1f/1f), a także trójfazowe wejście i trójfazowe wyjście (3f/3f) oraz trzy fazowe wejście i jednofazowe wyjście (3f/1f). W przypadku zasilacza 3f/3f otrzymujemy symetryczne obciążenie faz niezależnie od niesymetrii obciążenia wyjściowego. W przypadku zasilacza 3f należy pamiętać, że moc każdej fazy wynosi 1/3 mocy UPS, przekroczenie dopuszczalnej mocy na dowolnej fazie wyjściowej pozbawi ochrony odbiory na pozostałych fazach (zostanie załączony bypass wewnętrzny). W przypadku UPS 3f/1f dysponujemy całą mocą UPS na jednej fazie wyjściowej oraz równomierne obciążenie faz wejściowych. W przypadku UPS 3f/1f przy przejściu na bypass jedna z faz wejściowych zostanie obciążona całym prądem wyjściowym, jest to cecha, która w praktyce ogranicza moc maksymalną UPS 3f/1f.

    Zwiększanie czasu podtrzymania UPS.

    Zwiększenie czasu podtrzymania można uzyskać przez podłączenie kilku zespołów bateryjnych, zostanie wykorzystana suma ich pojemności. Innym sposobem jest stosowanie segmentów obciążeń, które są stopniowo odłączane przedłużając czas podtrzymania tych krytycznych. Programowym sposobem zwiększenia czasu podtrzymania jest bezpieczne zamykanie poszczególnych systemów przy pomocy zainstalowanych agentów.

    Komunikacja ze światem.

    UPS informuje o swoim stanie oraz czasie podtrzymania podłączone systemy, dzięki temu można bezpiecznie zapisać dane, gdy czas pracy bateryjnej zbliża się do końca. UPS może przekazywać informacje przy pomocy lokalnych interfejsów takich jak RS-232, USB, styki bezpotencjałowe, a także komunikować się w sieci Ethernet oraz sieciach przemysłowych. Komunikacja z UPS pozwala na jego monitorowanie, sterowanie oraz odbieranie sygnałów alarmowych.

    UPS centralny i systemy rozproszone.

    W zależności od skali rozwiązania można zastosować UPS dedykowany do każdego urządzenia lub grupy urządzeń, lub zastosować jeden lub więcej UPS centralnych zasilających grupy odbiorów (szafy / grupy szaf / piętra / budynki itp.).

    Jakie są koszty eksploatacji UPS dużej mocy ?

    Poza kosztem zakupu, należy pamiętać o kosztach eksploatacji UPS.

    UPS dużej mocy jest urządzeniem online z podwójnym przetwarzaniem. Przetwarzanie energii wiąże się ze stratami. Im wyższa sprawność tym mniejsze straty. Straty energii powodują powstawanie ciepła, które należy odprowadzić. Odprowadzanie ciepła odbywa się kosztem energii elektrycznej. Przykładowo UPS pobierający moc 100KW i sprawności 96% będzie tracił w postaci ciepła około 4KW oddając do odbiorów <96KW.

    Ograniczanie strat mocy.

    Zawsze warto wybierać UPS o jak największej sprawności (jak najbardziej zbliżonej do niemożliwego do uzyskania 100%) w trybie podwójnego przetwarzania oraz współczynniku mocy PF jak najbardziej zbliżonym do 1 (>0.99). Innym rozwiązaniem może być praca UPS w trybie eco / wysoka sprawność, co pozwoli na minimalne straty mocy, lecz obniżoną ochronę odbiorów. Praca w trybie eco opiera się najczęściej na uruchomieniu wewnętrznego bypassu elektronicznego (STS) i zasilaniu odbiorów z sieci. W tym trybie UPS posiada zsynchronizowany, lecz nieobciążony falownik oczekując na zanik napięcia sieciowego.

    Optymalne warunki pracy.

    Dla UPS niekorzystna jest zarówno praca przy 100% obciążenia (ryzyko przełączenia na bypass), jak również przy bardzo małym obciążeniu <20-30% (niska sprawność, często generowanie mocy biernej pojemnościowej). Powinno się dobierać UPS tak, aby pracował w okolicach 70% procent obciążenia, wartość ta może być różna u różnych producentów.

    Problemy pracy równoległej.

    Gdy UPS-y pracują równolegle na wspólne obciążenie dzielą się mocą i zapewniają redundancję zasilania. Podzielenie się mocą powoduje spadek obciążenia pojedynczej jednostki i często prowadzi do strat energetycznych. Rozwiązaniem jest konfiguracja w której jeden UPS z równoległego zespołu nie jest obciążony mocą i czeka na awarię. Pozostałe urządzenia lub urządzenie obciążone jest większą mocą, w razie awarii UPS zapasowy przejmuje całość obciążenia. Aby zapewnić równomierne zużywanie się urządzeń, UPS-y stopniowo wymieniają się funkcją UPS-a nieobciążonego zapasowego.
    Zwykle UPS-y pracujące równolegle komunikują się ze sobą przy pomocy redundantnej magistrali, istnieją także rozwiązania w których UPS-y synchronizują się bezpośrednio na szynie prądowej (np. Hot Sync w UPS-ach Eaton).
    Innym pomysłem na modułowość i skalowalność mocy i czasu podtrzymania są uniwersalne stelaże UPS-ów MODULYS GP firmy Socomec, które można w dość swobodnie obsadzać w różnych konfiguracjach zarówno modułami mocy, jak również modułami bateryjnymi.

    Więcej ogólnych informacji o oszczędzaniu energii elektrycznej w firmie znajdziesz tutaj.

    Przeglądy i akumulatory.

    UPSy należy okresowo poddawać przeglądom i konserwacji. Akumulatory w UPS starzeją się i należy je cyklicznie wymieniać. Aby zapewnić długą eksploatację akumulatorów, należy utrzymywać ich niską temperaturę.

    Przestrzeń.

    UPSy zajmują miejsce oraz obciążają konstrukcję swoją masą, w przypadku obiektów adaptowanych mogą to być cenne zasoby.

    Czy UPS może kompensować moc bierną innych urządzeń pracujących w sieci?

    Ciekawe rozwiązanie zastosował producent UPS-ów Ever http://ever.eu/. Urządzenia UPS Ever serii POWERLINE 33 zostały wyposażone w układy zintegrowane z wejściowym układem prostownika pozwalającym na dynamiczną kompensację mocy biernej. Wejściowy współczynnik cos fi UPS jest stabilizowany tak, aby był zbliżony do 1. Dodatkowo można ingerować w ustawienia kompensacji tak, aby kompensować w sposób statyczny moc bierną urządzeń równolegle połączonych z wejściem UPS.
    Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, w którym UPS poza zapewnieniem podtrzymania napięcia pozwala także na kompensowanie mocy biernej innych urządzeń połączonych równolegle do wejścia UPS.



    Oczywiście ten krótki materiał nie wyczerpał wszystkich zagadnień związanych z UPS-ami.
    Może potrafisz dodać ciekawe informacje, które nie zostały poruszone?
    Warto napisać o tym w tym temacie.

    Materiał wideo prezentujący konstrukcję przykładowego UPS offline.
    Porównanie konstrukcji UPS online i UPS offline line-interactive

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    TechEkspert
    Editor
    Offline 
    W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
    Has specialization in: mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert wrote 4918 posts with rating 4006, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
  • Optex
  • #2
    eDZio
    Level 16  
    Interesujący artykuł.
    Mam kilka akumulatorów z UPS, 100Ah. Chciałbym je wykorzystać do zbudowania takiego UPS offline line-interactive.
    Czy bardziej opłaca się kupić gotowe rozwiązanie czy konstruować własne?
    Moc jaka by mi wystarczyła ze sporą nawiązką to do 2kW. Choć jeśli koszty miałyby drastycznie spaść do mógłbym się może zmieścić w 1kW.
  • #3
    TechEkspert
    Editor
    Sprawne akumulatory 100Ah można wykorzystać jako zewnętrzny pakiet bateryjny dla UPS. Nie jest to zadanie proste gdyż trzeba zapewnić bezpieczeństwo użytkowania (m.in zabezpieczyć obwody przed prądami zwarciowymi, oraz sprawdzić czy ładowarka UPS będzie w stanie naładować akumulatory w rozsądnym czasie).
    Używany UPS offline lub online można pozyskać z likwidowanej lub modernizowanej infrastruktury IT. Można wybrać urządzenie ze zużytymi akumulatorami skoro mają być zastosowane inne. UPS będzie niepoprawnie wskazywał czas podtrzymania dla niektórych modeli możliwa jest kalibracja jednak czy uda się ją przeprowadzić dla pojemności 100Ah trudno powiedzieć.

    Projekt wymaga doświadczenia i ostrożności, ze względu na obecność napięć sieciowych oraz wysokich prądów zwarciowych.
  • Optex
  • #4
    eDZio
    Level 16  
    Mam jedynie jeden moduł prostownika z siłowni telekomunikacyjnej 48V DC, wydajność około 50A. Jednak nie mam pojęcia jak go uruchomić, i czy w ogóle jest taka możliwość, poza tą siłownią. Chociaż jakby dało się wykorzystać elementy z których jest zbudowany.
    Nie mam doświadczenia w budowaniu skomplikowanych systemów zasilania. Biorąc to pod uwagę zastanawiam się właśnie czy warto zaadaptować jakieś gotowe komercyjne urządzenie czy brać się za budowę i zdobywanie doświadczenia w tej dziedzinie.
    Za akumulatory i prostownik nie dałem ani grosza więc wiele nie tracę.
  • #5
    TechEkspert
    Editor
    Jest to temat trudny, błędy w projekcie mogą skutkować poważnymi konsekwencjami (pożar, poparzenie, porażenie).
    Lepiej wykorzystać wbudowaną w UPS ładowarkę i sprawdzić jakie są jej możliwości (w jakim czasie naładuje zewnętrzny akumulator).
    Generalnie dla UPS rekomendowane są jedynie zestawy akumulatorów dostarczane/zalecane przez producenta. Stosowanie innych zestawów jest możliwe lecz wymaga doświadczenia i ostrożności oraz nie jest polecane w aplikacji biznesowej.
  • #6
    eDZio
    Level 16  
    Widziałem w trakcie poszukiwań gotowych rozwiązań różne przetwornice do UPS mogące współpracować z różnymi akumulatorami. Najczęściej kwasowymi lub żelowymi.

    Co do zagrożeń to jestem ich świadomy.
  • #8
    TechEkspert
    Editor
    Dlaczego uziemiana jest szyna dodatnia ? Nie wiem, chętnie się dowiem.
    Może ma to związek z ochroną przed korozją, lub ktoś zwrócił uwagę na kierunek przepływu elektronów, albo po prostu jest to taki standard ?

    Napisałem o tym szczególe, ponieważ fakt uziemienia dodatniej szyny zaskoczył mnie gdy trafiłem po raz pierwszy na taką instalację. Byłem przyzwyczajony do zasilaczy napięciem pojedynczym i symetrycznym w których punktem odniesienia było 0V jako uziemione GND.

    Być może dla kogoś kto od lat pracuje na takich siłowniach jest to norma.

    Natomiast producent zadbał o dobre oznaczenie, pamiętam że po stronie 48V przetwornicy znajdowała się tabliczka:
    "Wyjściowe napięcie znamionowe 48V DC z uziemionym biegunem dodatnim,
    prąd znamionowy 80A"
  • #9
    TechEkspert
    Editor
    Frog_Qmak wrote:
    Pytanie, dlaczego, jak Kolega wspominał, czasem uziemia się dodatnią szynę zasilania przy obwodach niskonapięciowych ?


    Zwróciliśmy się z zapytaniem o dodatnią szynę zasilania do polskiego producenta systemów zasilania i otrzymaliśmy bardzo rzeczową odpowiedź.

    Konieczność uziemienia plusowego (dodatniego) bieguna napięcia wyjściowego 48V dotyczy instalacji zasilających w telekomunikacji, obowiązek ten wynika z wymagań normy PN-T-83102:19996 – Urządzenia zasilające w telekomunikacji – Siłownie telekomunikacyjne prądu stałego, która określa w pkt 2.3, że siłownie telekomunikacyjne powinny mieć znamionowe napięcie wyjściowe 48V z uziemionym biegunem plusowym.

    W zasilaczach dla telekomunikacji bezpieczniki występują w torze minusowym (ujemnym) i dlatego możliwe jest uziemienie toru plusowego.

    Jest to warunek obligatoryjny wyłącznie dla systemów zasilania 48V w telekomunikacji, w innych systemach zasilania 48V obowiązku takiego nie ma.

    Uziemienie systemu DC innego niż siłownia telekomunikacyjna 48V można wykonać na zasadzie dobrowolności, ale po upewnieniu się, iż w uziemianym torze zasilania nie występują bezpieczniki lub inne zabezpieczenia.

    Ogólnie w układach automatyki stosuje się (inaczej niż w telekomunikacji) zasadę uziemienia minusowego bieguna napięcia wyjściowego.

    Jest to jednak uziemienie funkcjonalne stosowane w celu zwiększenia odporności na zakłócenia elektromagnetyczne. Nie ma ono charakteru uziemienia ochronnego w sensie ochrony przed porażeniem prądem.

    Informacja przygotowana we współpracy z firmą Merawex.
  • #10
    Przemo1268
    Level 19  
    TechEkspert wrote:
    Sprawne akumulatory 100Ah można wykorzystać jako zewnętrzny pakiet bateryjny dla UPS. Nie jest to zadanie proste gdyż trzeba zapewnić bezpieczeństwo użytkowania (m.in zabezpieczyć obwody przed prądami zwarciowymi, oraz sprawdzić czy ładowarka UPS będzie w stanie naładować akumulatory w rozsądnym czasie).
    Używany UPS offline lub online można pozyskać z likwidowanej lub modernizowanej infrastruktury IT. Można wybrać urządzenie ze zużytymi akumulatorami skoro mają być zastosowane inne. UPS będzie niepoprawnie wskazywał czas podtrzymania dla niektórych modeli możliwa jest kalibracja jednak czy uda się ją przeprowadzić dla pojemności 100Ah trudno powiedzieć.

    Projekt wymaga doświadczenia i ostrożności, ze względu na obecność napięć sieciowych oraz wysokich prądów zwarciowych.


    Zapomniałeś o jednej bardzo istotnej sprawie - większość UPS, zwłaszcza tych, które nie posiadają możliwości podłączenia zewnętrznych modułów bateryjnych, jest projektowana pod konkretny czas pracy w trybie podtrzymującym. Zastosowanie akumulatorów o pojemności większej niż założył to producent może doprowadzić do przegrzania obwodów wewnętrznych urządzenia (transformator, tranzystory falownika). Nawet te zasilacze z zewnętrznym modułem bateryjnym pracują przy obciążeniu znamionowym określony czas. Jego wydłużenie również może powodować przegrzanie. Wszystko zależy od konstrukcji danego zasilacza, sposobu chłodzenia (aktywne/pasywne) oraz liczby zewnętrznych modułów bateryjnych, z którymi zasilacz może współpracować.
  • #11
    TechEkspert
    Editor
    Każde przeróbki urządzeń niosą ze sobą ryzyko w wielu obszarach. Nie jest tajemnicą, że urządzenia są projektowane tak aby spełniały wymagania przy minimalnym koszcie materiałów. Dlatego kupując profesjonalne urządzenia mają one ściśle określone parametry pracy i zestawy pasujących rozszerzeń (np. zewnętrznych zespołów bateryjnych).

    Przerabiając cokolwiek, w naszym zakresie pozostaje dostosowanie wszystkich elementów systemu do nowych wymagań...

    W biznesowym systemie produkcyjnym stosowanie przeróbek jest mało polecane, natomiast na własny użytek czemu nie.
  • #12
    alojzy7719
    Level 36  
    Witam
    Potrzebuję UPS-a do zasilenia sprzętu muzycznego zasilanego z zewnętrznego zasilacza z soft startem. UPS o topologii online (za około 1000 zł) nie sprawdził się (sprzęt się nie uruchomił, migała tylko dioda w zasilaczu od w/w sprzętu - widocznie zapewne z powodu symulowanej sinusoidy). Czy UPS Line Interactive AVR zda egzamin?
  • #13
    CMS
    Administrator of HydePark
    Jaki konkretnie sprzęt chcesz zasilać ?
    "Prawdziwa" sinusoida w wypadku sprzętu muzycznego, to absolutna podstawa.

    Pozdrawiam.
    CMS
  • #14
    alojzy7719
    Level 36  
    CMS wrote:
    Jaki konkretnie sprzęt chcesz zasilać ?


    Stół mikserski. Bardziej zależy mi na ochronie przed przepięciami (sprzęt znajduje się na wsi, gdzie dość często są spadki napięcia) niż zasilaniu "bateryjnym".
  • #15
    CMS
    Administrator of HydePark
    Ile potrzebujesz mocy biernej ? I czy w ogóle potrzebujesz podtrzymania, bo jeśli ma zabraknąć prądu w całej wsi, to co Ci da sprzęt grający w całkowitej ciemności ? Chyba, że masz do tego oświetlenie. Jeśli tak, to jak jest na żarówkach to sugerowałbym raczej agregat, jeśli na LED,ach, to UPS na parę paręnaście minut starczy, ale na wioskach awarie raczej trwają dłużej. Ale to już zaczyna podchodzić pod OffTop. Wracając do tematu, jeśli nie potrzebujesz podtrzymania bateryjnego, to może zamiast UPS'a należy pomyśleć nad innym, lżejszym i bardziej dostosowanym do potrzeb urządzeniem. Proponuję pomyśleć nad jakimś inverterem z możliwością podłączenia dowolnego akumulatora i dobrać taki, żeby wystarczył na czas wyłączenia i ewentualnego wychłodzenia (jeśli posiada wentylatory) sprzętu.
    Będziesz miał filtrację i zabezpieczenie przed chwilowymi spadkami napięcia w sieci.

    Pozdrawiam.
    CMS
  • #16
    alojzy7719
    Level 36  
    1100 - 1200W. Nie chodzi mi o "granie" w czasie zaniku napięcia, tylko chciałbym podłączyć wspomniany mikser (w celu zabezpieczenia przed przepięciami, na które jest wrażliwy) i komputer, żeby zapisać projekt i zamknąć system. Jak wspomniałem, UPS "online" nie zdał egzaminu (w przypadku miksera), więc może "line-interactive AVR" się sprawdzi.
  • #17
    CMS
    Administrator of HydePark
    Poszukaj APC Smart-UPS 2000VA-2200VA. Są w wersjach stacjonarnych i rackc'owych.
    Są teraz na znanym portalu aukcyjnym, w wersji stacjonarnej, za 500PLN plus 20PLN wysyłka. Do tego akumulatory ok 600-700PLN i kalibracja - tutaj ceny są różne w zależności od serwisu.

    Pozdrawiam.
    CMS
  • #19
    CMS
    Administrator of HydePark
    Zapomnij...
  • #20
    alojzy7719
    Level 36  
    O jednym i drugim?
    W takim razie co jest godne uwagi powiedzmy do 700 zł?
  • #21
    CMS
    Administrator of HydePark
    Za takie pieniądze nie dostaniesz nic o wymaganej mocy, z "prawdziwą" sinusoidą.


    Pozdrawiam.
    CMS
  • #22
    alojzy7719
    Level 36  
    To może zamiast UPS stabilizator napięcia? Jak pisałem, bardziej zależy mi na ochronie przed przepięciami.
  • #23
    CMS
    Administrator of HydePark
    Może zainteresuje Cię coś takiego. Wspomniałem wcześniej o takim rozwiązaniu. Pamiętaj jednak, że potrzebujesz jeszcze akumulator.

    Pozdrawiam.
    CMS
  • #24
    alojzy7719
    Level 36  
    Bez przesady, nie postawię w pracowni akumulatora, który musiałbym doładowywać prostownikiem. Musi być zasilane z sieci.
  • #25
    CMS
    Administrator of HydePark
    Przecież "to" jest zasilane z sieci.
  • #26
    alojzy7719
    Level 36  
    Fakt, nie doczytałem. Pytanie ile Ah musi mieć akumulator i czy mogą być dwa 12-voltowe połączone szeregowo. Druga sprawa, jaki jest czas przełączenia na zasilanie "bateryjne" w przypadku zaniku napięcia sieciowego.
  • #27
    CMS
    Administrator of HydePark
    12-18AH powinno Ci wystarczyć. Możesz połączyć szeregowo dwie sztuki (pamiętaj, że wtedy pojemność się nie dodaje).

    Pozdrawiam.
    CMS
  • #28
    alojzy7719
    Level 36  
    Zgadza się, analogicznie jak w przypadku kondensatorów. Dzięki za sugestię, niemniej jednak mam obawy, czy zda to egzamin w przypadku wrażliwej (niczym francuski piesek) elektroniki.
  • #29
    CMS
    Administrator of HydePark
    To urządzenie służy właśnie do zasilania wrażliwej elektroniki.

    alojzy7719 wrote:
    Druga sprawa, jaki jest czas przełączenia na zasilanie "bateryjne"


    Pomijalny.
  • #30
    alojzy7719
    Level 36  
    Dzięki, być może takiego rozwiązania szukam. W kwestii akumulatorów, wydaje mi się, że taniej wyjdzie kupno dwóch 12-voltowych.