Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja PV moc 1kW grzanie 80l dobór PWM

Megatron1984 11 Maj 2019 19:56 43518 314
  • Zasilacze UPS
    stev-an
    Poziom 17  
    Fred_01 napisał:
    Myślę, że zepnę dwie nie wykorzystane w szereg
    Poprawiałem post to powtórzę , jeżeli masz grzałkę trójfazową to można podłączyć dwie równolegle , PWM to wyrówna . Nawet 3 nie są przeszkodą.
  • Zasilacze UPS
    Fred_01
    Poziom 12  
    Tak też zrobię, dam dwie grzałki równolegle.
    Wczoraj i dziś robiłem pomiary przebiegów w moim układzie. Przy okazji spaliłem dwa tranzystory, ale to z mojej winy. Przy okazji dowiedziałem się, że te "mocniejsze" co kupiłem to chińskie podróby.
    Chciałem, żeby przebiegi były bardziej czyste, trochę gra rolę masa, jej prowadzenie. Po drugie, przy wypełnieniu powyżej 90% układ troszkę faluje. Jak dobrze pamiętam, to po wymianie tranzystorów tak zaczęło się dziać. W wolnym czasie spróbuję jeszcze zmienić tranzystory na poprzednie.
    Myślę też nad uziemieniem układu, dokładnie to minusa, może to coś wniesie pozytywnego.
    Najważniejsze, że mimo to układ dalej pracuje i robi to co należy.
    futek2
    Poziom 17  
    Witam zainteresowanych tematem.
    Czytajac o Waszych problemach z regulatorami wracam myslami do chwil kiedy ja sie borykalem z tymi problemami i kolejny raz zachecam Was aby scie od tych projektow odstapili i poropnuje aby scie zamontowali inwertery i zglosili swe instalacje PV do ZE to rozwiaze Wasze wszelkie problemy z parametrami ukladow elektronicznych regulatorow .
    Ile odadacje do sieci ZE to zuzyja sasiedzi bo to nie wraca do elektrowni a jedynie mniej energii produkuja w danym czasie co powoduje ze nasza oddana energia zostanie nam zwrocona z potraceniem 20% za tzw. przechowanie energii to tak mniejsze koszty niz by sie enegrie elektryczna gromadzilo w akuamultorach o czym pisze wielu kolegow.
    Jezeli inwerter pracuje to energia wytworzona jak pierwsze rozplywa sie po naszym domu i zuzywaja ja wszelkie urzadzenia czynne w domu a dopiero co wiecej to sie przelewa czyli nadwyzka idzie do sieci ZE.
    I moze mniej oddamy do sieci ZE ale mniej pobierzemy w tym czasie.
    ZE oddajc nam energie elekryczna musi ja wyprodukowac ale o te 20% mniej.
    Rozplyw wytworznej energii jest w zgodzie z prawami Kirchoffa.

Wymiana licznika przez ZE nie pwoduje dodatkowych ksztow - jest bezplatna.
    A energie oddana do sieci ZE ( 230 V AC l) w/g tego co licznik policzy mozna odebrac w ciagu 365 dni.
    Wiecej szczegolow w ustawie o OZE.

A wracaja do kostow budownych ukladow to ja tez pare tranzystow uwalilem a nie sa tanie.

Prosze przesmyslcie temat.

Futek2
    stev-an
    Poziom 17  
    Chcę kupić 6 do 9 nowych 280W paneli bo tyle zmieszczę na stojaku i myślę o podłączeniu tego do sieci, ale powstrzymuje mnie wieść od sąsiada bo właśnie padł mu włoski inwerter za 2000 zł po gwarancji. Trzeci rok eksploatuje. Wszystkie się nie psują... będę o tym myślał, ale tymczasem podłączę pod bojler. Poprawnie wykonany układ działa od razu z jednym tranzystorem 45A 500V . Dodam do niego programator i będzie MPPT zaprogramowane.
    Kwazor
    Poziom 30  
    Bersoft :
    Cytat:
    2. po osiągnięciu napięcia max mocy, będę zmieniał napięcie +/- 4V i badał kiedy będzie największa moc ( o i le dobrze zrozumiałem to jest MPPT)

MPPT : układ ma pilnować UMPP paneli + DOPASOWAĆ rezystancje paneli do obciążenia.

Cytat:

Zakładam: napięcie z panela bez obciążenia 40V, napięcie max mocy 32V.
    W moim przypadku obciążenie to 3 grzałki, obciążam solar dwoma PWM 100%, a w ostatniej tak dobieram PWM aby spadek napięcia na wyjściu z panelu był do poziomo 32V czyli osiągam max mocy z panel.
    A że napięcie max mocy jest zmienne to dokonuję w małych odstępach czasu pomiar prądu po zmianie napięcia +/- 0,2V i przerzucam punkt na ten gdzie będzie większa moc.
    Nazwijmy że to PWMT.

Nazwijmy te układy co robicie jako MPVU ( maksimum point voltage usage )

Co nic nie daje bo jesteś na szczycie ale co z tego jak rezystancja grzałki np 10R a panelu 20R

I fajnie na wejściu mierzysz i masz ( przykład )
    30V 5A no faktycznie wchodzi 150W
    A na wyjściu 15V 5A oops 75W..

A powinno być 15V 10A

I dalej nie dostałem informacji od tych co mają te PWM że MOC na wyściu jest zbliżona do tej na wejściu ( a łatwo samemu się oszukać gdy wypełnienie bliskie 100% )

Prosty test to ujawni :
    Podłączcie 2 identyczne obciążenie ( lub zbliżone ) i zobaczcie czy prąd wzrasta a przysiada napięcie ( P= U x I )

I zróbcie testy przy Uwej 2 razy wyższym od wyjściowego na obciążeniu ..

Tak dla przypomnienia
    4 Panele GS50 równolegle(50/36V ) i grzałka 300W 12V :
    Instalacja PV moc 1kW grzanie 80l dobór PWM

Stev-an : nieważne czy mamy 12 czy 250V zasada działania MPPT dokładnie ta sama..
    stev-an
    Poziom 17  
    napisał:
    nieważne czy mamy 12 czy 250V zasada działania MPPT dokładnie ta sama
    Kol. Kwazor widzę ,że ktoś punktuje Twoje wypowiedzi, więc zabiorę głos. Mówimy tu o instalacjach z typowymi grzałkami na 230 V bo po co inne gdy musimy zastosować 4 do 6 paneli, więc napięcie musi być wysokie. Nie potrzebna przetwornica o sprawności 70 do 90%. PWM dopasuje nam rezystancję doskonale. W moim przypadku mam dwie grzałki /dwa jednakowe obciążenia/. Moc jest wykorzystana, gdy podłączę trzecią wypełnienie PWM zmniejsza się odbierając w pełni moc z paneli bez zmiany parametrów wejściowych. Gdy podłączę 1 grzałkę brakuje obciążenia i parametry na wejściu zmieniają się. Prąd spada i moc pobierana maleje. Wtedy przydałaby się przetwornica ze stratami na rdzeniu, diodzie, która podniesie napięcie. Ale po co ? Dajemy tyle grzałek ile trzeba, zostaną tylko straty na tranzystorze mniejsze niż w Twojej przetwornicy bo nie ma kHz.

Dodam jeszcze gdy mam wypełnienie 100% moc na wyjściu da się zmierzyć i jest taka sama jak na wejściu.
    Kwazor
    Poziom 30  
    Fred 64 a 50V ? Pewnie oto pytasz..
    Zmierz używane GS-50 to będziesz wiedział skąd Voc 50V.. ( rekordzista miał tylko 38V )

Stev-an można i tak ale nie każdy ma możliwość zamontowania 3 systemowej grzałki w baniaku ( a to inna kryza a to cos tam coś tam -- są nawet takie których nie wymienisz bo nie standart ).

Przerosło cię MPPT z prawdziwego zdarzenia a szkoda -- uwierz mi trzeba zaparcia fest.. ale dało się tylko nic na "skróty" bo już próbujesz... niestety droga wyboista i czasami zdarzy się dziura w którą się wpadnie i trzeba analizować krok po kroku..czasami wrócić na start prawie..

Było kilku co próbowali ten temat ugryźć i każdy popełnił te same błędy co ja / wielu się poddało na którymś etapie konstrukcji ( tzw.. połykanie własnego ogona ) a możliwych "pułapek" jest mnogo...
    stev-an
    Poziom 17  
    Kwazor napisał:
    Stev-an można i tak ale nie każdy ma możliwość zamontowania 3 systemowej grzałki w baniaku
    Wtedy dodajemy panel lub dwa, bo 12-voltowej grzałki nikt nie ma w bojlerze.Twój układ za to sprawdzi się do ładowania akumulatorów, a to inny temat.
    Kwazor napisał:
    Przerosło cię MPPT z prawdziwego zdarzenia a szkoda
    Ktoś na forum powiedział , że każda sroczka swój ogon chwali. Twojego ztablicowanego MPPT nikt nie pozna. Zbudowałem dwa systemy, które działają, wykazałem mankamenty systemu w zakresie małych prądów bo panele chłodne żądają wyższych napięć i odbiegają od charakterystyk. W obecnie budowanym charakterystyka będzie zaprogramowana. Parametry realne będą przypisane do warunków oświetlenia.
    bersoft
    Poziom 9  
    Widzę że z każdym dniem temat dla mnie coraz bardziej skomplikowany.
    Rozważałem również kupno inwertera MPPT i faktycznie dużo zalet bo prąd można wykorzystać do wszystkiego nie koniecznie w momencie produkcji, ale parę dni temu zmieniły się przepisy i to już chyba nie będzie takie proste. Chyba że znajdzie się ktoś chętny w pomocy realizacji takiej minielektrowni kto posiada odpowiednie uprawnienia to proszę PW (lokalizacja Wrocław).

Co do trzech grzałek + PWM widzę że zdania są bardzo różne co do tego jaka będzie wydajność. Niestety realizacja własnego MPPT może być za trudne do mojej realizacji. Może ma ktoś sprawdzony schemat prostego MPPT bo mimo wszystko chętnie bym spróbował.
    Mam jeden panel zbity i w najbliższych dniach spróbuję przeprowadzić testy ile się z niego wyciągnie przy sterowaniu PWM przy różnych wypełnieniach.
    stev-an
    Poziom 17  
    bersoft napisał:
    Widzę że z każdym dniem temat dla mnie coraz bardziej skomplikowany.
    Nie marnuj czasu, zbuduj PWM pilnujący napięcie optymalne dla twojego systemu, niech pracuje. Jeden kW paneli latem spełni twoje oczekiwania. Prostego MPPT nie ma i nie zawsze jest konieczny. Rozbieżność MPPT od PWM w moim przypadku to 7V dla 1A czyli 7W , czyli da się przeżyć. Nie wiem jakie są Twoje możliwości w tej dziedzinie, więc spróbuj od tego. Trzeba zmienić wzmacniacz błędu i po kłopocie.
    stev-an
    Poziom 17  
    Witam!
    Miałem trochę czasu i sprawdziłem swój ostatni system tego MPPT bo warunki słoneczne były zmienne z przewagą zachmurzenia. Chcę wyjaśnić co nie daje mi spokoju i nie wiem czy wcześniej dobrze opisałem sytuację. Mierzyłem chwilowe moce za pomocą układu i ręcznie, a wyniki układu były zbieżne z wykresem charakterystyki pv na zdjęciu. W dolnych partiach wykresu widzimy wyraźny spadek napięcia przy słabym oświetleniu i układ tak je ustawia. Ale ręczne przestawienie napięcia w górę o kilka volt nie zmienia prądu, więc podnosi moc. Nie wiem skąd ten błąd bo układ wyznacza napięcie zgodnie z charakterystyką. Jeden z paneli ma mniejsze napięcie na zimno, może to dlatego. Sprawdzę to jeszcze na nowych panelach i nie będę przekreślał projektu. Co o tym sądzicie. Instalacja PV moc 1kW grzanie 80l dobór PWM
    Edek45
    Poziom 28  
    U mnie w inwerterze przy zachmurzeniu napięcie na panelach rośnie a przy dużym nasłonecznieniu mppt dociąża je i napięcie jest mniejsze. Mam dwa mppt i w obu stringach jest podobnie.
    stev-an
    Poziom 17  
    Dzięki Edek45, jedno krótkie zdanie wszystko wyjaśnia. U mnie problem tyczy tylko niskich mocy , ale o tych parę wat spróbuję zawalczyć pomysł już jest. Może się uda.

Witam ponownie!
    Pisałem, że prostego MPPT nie ma i myliłem się. Jeżeli to jest system grzania wody ze stałym obciążeniem oporowym to wystarczy dokładnie przypisać wartość napięcia w MPP do wartości prądu i układ jest idealnie zgrany. Jeden dzień pomiarów programowanie i cieszymy się idealnym odbiorem mocy. Zostaje jeden potencjometr do korekty napięcia po latach .