Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja PV moc 1kW grzanie 80l dobór PWM

Megatron1984 06 Nov 2019 14:23 93753 539
Helukabel
    heniek07
    Level 20  
    Zostałem poproszony o opinię, o mierniku widocznym na fotografii z mego wcześniejszego postu. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18250864#18250864
    Zamieszczam na forum – może przydać się kolegom. Jest to woltomierz, amperomierz, watomierz, liczniki energii i amperogodzin, może też policzyć koszt – zysk, jeśli ustawi się odpowiedni parametr (najważniejsze dla mnie parametry pogrubiłem). Dane może przesyłać na tel. z androidem – niestety nie sprawdzone, nie posiadam takowego. Sprawuje mi się dobrze w moim zastosowaniu i jestem z niego zadowolony.
    Niestety nie mam czym sprawdzić dokładności miernika, potrzebne byłyby porządnej klasy: woltomierz i amperomierz lub watomierz. Nie dysponuję nimi. Po zaniku napięcia dane są pamiętane. Energię będzie zliczał chyba do 999 kWh. Koszt był niewielki – przyjechał z:
    https://pl.aliexpress.com/item/32957814319.ht...eLoYGgUx93xqlupzTRMq1NfK-f9zsWb_QYu9cPWRAT4vY
    Nie wiem dokładnie czy na pewno z tej aukcji, ale to jest ten miernik. Na naszym portalu aukcyjnym również występuje.
    Pozdrawiam.
  • Helukabel
    stev-an
    Level 19  
    radekk wrote:
    Jak wygląda napięcie podczas otwarcia klucza

Wzmacniacz błędu tak jak w przetwornicy pilnuje aby napięcie wejściowe nie spadło poniżej ustawionej wartości i to sposób płynny. Nie ma nawet chwilowego zwarcia, może natomiast występować wyższe napięcie. Pojemność dobieramy tak aby nie nagrzewały się zbytnio.
    heniek07 wrote:
    Sprawuje mi się dobrze w moim zastosowaniu i jestem z niego zadowolony. Po zaniku napięcia dane są pamiętane.
    Interesuje mnie dokładność wskazań, szczególnie mocy. Sprawdzałeś może?
  • Helukabel
    heniek07
    Level 20  
    Kolego Stev-an, niestety nie mam czym sprawdzić dokładności miernika, potrzebne byłyby porządnej klasy: woltomierz i amperomierz lub watomierz. Nie dysponuję nimi. Uzupełniłem również post wyżej.
    stev-an
    Level 19  
    Według opisu jest dobry, a i tak najważniejsze jest aby pomiar mocy był największy. Kupię to urządzenie za 37 zł na ali...chyba bez wifi.
    Gdyby ktoś chciał zbudować jednak wersję z MPPT , to przez dodanie modułu ze zmiennym napięciem odniesienia można zbudować całkowicie analogowe urządzenie . Ponieważ mamy stałe obciążenie układ można bardzo uprościć a charakterystyka bedzie wyglądać jak na zdjęciu, niezależnie od ilości paneli. Przy słabszym oświetleniu i większej ilości paneli da to wymierny efekt. Mam to urządzenie w pająku działało świetnie i mam zamiar to wykonać jak należy po dokupieniu paneli jako etap przejściowy przed on-grid.
    Fred_01
    Level 13  
    Witam.
    Postanowiłem dokupić jeden panel do swojego zestawu i zwiększyć ilość do 7 paneli.
    Kupiłem wysyłkowo jedną sztukę. Przyszło i trochę się zdziwiłem.
    Zdjęcia przedstawiają to co mnie zaskoczyło.

Powiedzcie co to kurde jest za pasek, jeśli wiecie.
    Sprzedający mi wspominał o jaśniejszym pasku ale nie myślałem, że tak to będzie wyglądać. Przypuszczałem jaśniejszy rząd ogniw.
    W internecie nie znalazłem nic w tym temacie.
    Sprawą wizualną się nie przejmuję, myślę, że to nie będzie jakiś bubel. Sprzedający przekonywał, że panel jest w pełni sprawny. Dziś po południu pomierzyłem napięcie i prąd, napięcie było ok, prąd podobny do zamontowanego zestawu. Dziś było całkowite zachmurzenie, jak tylko wyjdzie słońce to robię kolejny test. Tak czy inaczej panel wędruje na dach tam gdzie jego miejsce, wtedy wyjdzie szydło z wora.
    Pozdrawiam.
    hiarras
    Level 2  
    Zaciekawił mnie ten temat, ponieważ mam w planie zainstalować kilka paneli. Nie mieszkam w PL i tu gdzie mieszkam nie ma możliwości On-grid, na zasadach jak w PL. Czyli albo pakowanie w baterię i resztę oddać za free, albo off-grid i ciągłe straty. Widzę tylko i wyłącznie bezpośrednie grzanie CWU. Może kiedyś CO. Nawet w lato, które jest raczej mizerne utrata kwh będzie niewielka.

Podobają mi się, że walczycie w analogowej domenie, ale ja ze względu na mniejsze niż w PL nasłonecznienie i inne parametry muszę wycisnąć wszystko co się da, ze średnio nasłonecznionych dni. I jak pokazują dane, proste analogowe PWM radzą sobie, jak sobie radzą.

Jak na razie widzę w miarę sensowne rozwiązanie, jakie pokazał @radekk, czyli full H bridge z trafem. Tak więc planuję na początku PWM na STW20nk50z sterowane IR2101 (lub coś innego z tej serii IR2110), trafo, filtrację i grzałka, PWM z arduino. Jak będzie to w miarę działało zrobię MPPT na tym właśnie Arduino z pomiarem napięcia, prądu przed i po konwersji oraz korekcja temperaturowa paneli. Może osobny 6-10VDC pilot.

W sumie el kosmita robi coś w tym stylu, ale jak widzę co i jak jest zrobione, na tych laminatach trawionych w domu, gdzie PCB wykonanie w Chinach pewnie kosztuje z 40PLN dwuwarstowy na grubej miedzi to aż mnie wzdryga.

Nie jestem elektronikiem zawodowym, bardziej PLC i pewnie jakieś babole zrobię, ale takie projekty traktuję jako wyzwania edukacyjne. Schematy będę umieszczał sukcesywnie, sam program nie będzie udostępniony tak wprost. Uważam, aby takie projekty się rozwijały i ewoluowały muszą być rozumiane i zmieniane przez wielu użytkowników. Programowanie uC z palca jest na początku deprymujące. Tak więc pokażę wam oprogramowanie do obiektowego i graficznego "pisania". Jest to Visuino. Da się na nim zrobić naprawdę sporo. Jak zacznę coś publikować, to może zainteresujecie się nim bardziej. W żaden sposób biznesowy nie jestem związany z tym oprogramowaniem.

radekk wrote:
    Napięcia sterujące mosfetami tylko za pomocą transoptorów i sterownika np UC3846

Czy coś już testowałeś?

Na koniec mały filmik, jako zajawka. Prosta teoria, trochę obliczeń. Trochę kij w mrowisko, twierdzeniom że wszystko przynosi straty...
    Niestety nie mogę wklejać zewnętrznych linków... na YT wyszukajcie "How NOT to make a Modified Square Wave Inverter".
    Tytuł jest : "Jak nie...." ale może tak... 
    heniek07
    Level 20  
    Dzięki Kol. Kwazor za „przepychanki” słowne z Tobą na forum.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18453478#18453478
    Nie jestem elektronikiem i dzięki Tobie znowu czegoś się nauczyłem.
    Poprawiłem post nr 411:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18250864#18250864
    by było bezpieczniej i inni ustrzegli się od ewentualnych błędów.
    stev-an
    Level 19  
    Zwarcie tranzystora zabezpieczę oddzielnym termostatem zwiernym na 80 stopni C , który włączy triak lub tyrystor zwierając panel, taki crow-bar. Oddzielny przekaźnik z termostatem będzie pobierał moc na podtrzymanie, więc odpada no i koszt.
    stev-an
    Level 19  
    Z powyższych linków wynika , że trwa dyskusja nad wadami i zaletami układów ze stałym napięciem MPP, oraz MPPT. Tu wiadomo że MPPT jest najlepszy, lecz uzyskanie tak poprawnych wyników jakich oczekujemy jest chyba niemożliwe w warunkach amatorskich. Samych algorytmów uzyskania tego efektu jest kilka i nie wszystkie są dobre. Są układy dedykowane tym celom, ale wsadu nikt nie publikuje.
    Mimo że reklamy MPPT zachęcają zyskiem do 30% mocy, to w systemach małych mocy to może nie mieć uzasadnienia o czym pisałem w poprzednich postach. Porównując MPP zimnych paneli o poranku latem 114V do 92v w szczycie /czyli ustawione na lato/możemy uzyskać 20% więcej mocy /moja instalacji 120V stare panele 240W/. Całe 44W rano , 54W w południe /przykładowy dzień pomiarów MPP/. Gdy napięcie pracy nieco uśrednimy zysk bardziej maleje. Czy warto ? Gdyby był prosty i niedrogi sposób to warto!!!

Jest taki sposób aby z wykorzystaniem układów PWM to wykonać. Dobrać należy drabinkę rezystorową dla wartości prądu i przypisać napięcie paneli. Wystarczy 5-6 progów i mamy MPPT , które pasuje do każdej instalacji i które reaguje na każdą zmianę oświetlenia. Błąd MPP jest niewielki, albo pomijalny. W moim przypadku będzie MPP przesuwać się w przedziale napięć od 114V rano do 92V przy rozgrzanych panelach podobnie jak na wykresie z postu 424 powyżej.
    heniek07
    Level 20  
    Kolego stev-an obaj zapewne mamy zamontowane bardzo podobne mierniki na wejściu. Gdyby tak wykorzystać ich wskazania i ustawiać napięcie odniesienia dodatkowym potencjometrem P1'. P1 byłby wtedy do ustawiania "zgrubnego", a wyprowadzony na obudowę P1' do ręcznej korekty napięcia mocy maksymalnej. Patrzymy sobie na watomierz w pełnym słońcu, w południe, w środku czerwca i korygując napięcie ustawiamy maksymalną moc. Czy nie byłaby to wystarczająca "proteza" do wykonania amatorskiego? Czy nie mielibyśmy wtedy "ręcznego MPPT"? :P Popatrz na fragment schematu. Zwłaszcza, że na aukcjach są takie wynalazki z potencjometrem na obudowie i opisem, że jest to MPPT. :cry:
    stev-an
    Level 19  
    heniek07 wrote:
    Czy nie mielibyśmy wtedy "ręcznego MPPT"?

Czysta prawda, będzie ręczne MPPT. Miernik jest świetny , ale lepiej gdy wykonamy pomiary i wyszukamy punkty MPP zapiszemy parametry. W miejsce miedzy R13 a P1 dasz komparator i przy prądzie, który cię interesuje zewrze on do masy P1 . Tam jest twoje napięcie MPP i nie musisz nic już kręcić następnego dnia, sam się ustawi ,a P1 i R13 to drabinka rezystorowa na dwa MPP.
    heniek07
    Level 20  
    Niestety chroniczny brak czasu. Nie wiem kiedy sobie wykonam zestawienie: Temperatura panela (temperatura zewnętrzna) - napięcie mocy maksymalnej.
    Może jeszcze w zbliżającym się słonecznym sezonie pozostanę przy wspomnianym "ręcznym MPPT".
    Pozdrawiam.
    stev-an
    Level 19  
    Kolego heniek07 jestem w trakcie wykonywania płytki, a układ testuję w pająku. Też brak czasu ale i pogody na pomiary. Mam dopiero dwa progi prądu te zimowe do 3A. Gdybym miał ten miernik w tamtym roku, układ by śmigał. Nie wiem jak nazwać to urządzenie ale działa jak MPPT. Teraz dobieram drabinkę na potencjometrach wieloobrotowych aby było uniwersalne. Do układu PWM dojdzie pomiar prądu i drabinka napięcia odniesienia. Bez procesorów , oprogramowania i za grosze układ szukający MPP ... MPPT.
    heniek07
    Level 20  
    Życzę Ci więcej wolnego czasu na pomiary i sukcesu w budowie prototypu. Ja chyba rozejrzę się za jakimś dobrze wyskalowanym-dokładnym termometrem. Marketowy leżąc w pokoju na OUT i IN pokazuje różne wielkości. Mógłbym pociągnąć jeszcze kabelek do PV i mierzyć ich temperaturę. Na razie muszę chyba wymienić najzwyklejszy pstryczek lub MOSFET w sterowaniu mego tracker'a. Panel musiałem położyć poziomo, zimno, mokro - nic nie chce się robić na podwórku. Pionowy tracker też trochę zbyt czuły wyszedł, podmuchy wiatru powodowały korekcję silniczkiem.
    idepopizze
    Level 33  
    @heniek07
    Jeżeli mogę doradzić to nie zakładaj na dach niczego z czujnikiem DS18B20
    idepopizze
    Level 33  
    To jeżeli jest łatwy dostęp to może być dowolny czujnik.
    zendar
    Level 16  
    Doradzi mi ktoś gotowy, niedrogi regulator do grzałki 1.5 kW? Raczej pwm z racji ceny.
    Planuję 5 x panel poli 240W, mam boiler 100l pionowy.
    futek2
    Level 18  
    Witam serdecznie zainteresowanych tematem.

Może do 10kW mocy instajacji PV będzie odbiór 1:1 a jak więcej tzn powyżej 10kW to 1:0,85. To było by bardziej korzystne i jeszcze by zachecilo ludzi do budowy PV

Więcej informacji na linku poniżej.
    https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/102475/prosumenci-dostana-wyzsze-opusty

Pozdrawiam
    Futek2
    idepopizze
    Level 33  
    Szkoda czasu żeby podniecać się polityką

A może skrócą okres ten zabawy z 15 do 10 lat ....
    stev-an
    Level 19  
    futek2 wrote:
    Może do 10kW mocy instajacji PV będzie odbiór 1:1
    To byłaby duża zachęta dla tych nie przekonanych. Sam o tym myślę ,ale tymczasem coś trzeba robić.

Powstało u mnie stanowisko pomiarowe do nowego PWM dobierającego właściwe napięcie MPP. Po ostatniej burzy wokół PWM i sprawności, celowo nie nie użyję słowa MPPT bo jak - bez cewki?
    Mam przestój po awarii laminatora, ale i tak trzeba dobrać dane do programatora. Prototyp miał 12 progów napięciowych, ale uznałem, że zostanie 6. Cztery już znam, pozostało dwa ale nie ma pogody i skoryguję dopiero latem.
    Fred_01
    Level 13  
    Jakiś czas temu zamontowałem dodatkowy panel, którego zdjęcia wstawiłem w poście 425. Panel jak i cały zestaw pracuje bez zarzutu. Prąd dochodzi do 8,5A w dobrze pogodny dzień. Ten mało estetyczny pasek w dolnej części nie stanowi problemu i nie wpływa na wartość generowanej mocy. Jutro postaram się wrzucić fotkę.
    stev-an
    Level 19  
    Instalacja PV moc 1kW grzanie 80l dobór PWM A ja dzięki szronowi na panelach odnalazłem brakujące 10V . Po rozgrzaniu koło południa było normalnie, ale rano zawsze brakowało napięcia. Roztopiony szron na 1/3 panela zachęcił mnie do otworzenia puszki , wymontowania diody i jest dobrze.

U Chińczyka kupiłem pięknie wyglądające AD633 i jaka cena taka jakość, odpady produkcyjne. Wkurzyłem się , zrobiłem mnożnik z trzech tranzystorów i mam prawdziwy pomiar mocy bez zasilania symetrycznego.
    heniek07
    Level 20  
    Stev-an, cieszę się z Twojego sukcesu. Pracuj dalej, może coś podrzucisz. Mnie na razie zadowala sprawnie działający regulator Twego pomysłu.
    Temperatura na zewnątrz 3-4 °C, lekki wiaterek, bardzo dobra przejrzystość powietrza, dość dużo pełnego słońca, miedzy chmurkami, oto efekt:
    Oczywiście przy mocy 1904 W kluczowania PWM już nie było. Teoretyczna moc moich paneli to 1800 W, chyba dla 40°C.
    Pozdrawiam. :P
    stev-an
    Level 19  
    Dla takich przypadków właśnie jest mój układ, PWM 100% jest przydatny.

W wolnej chwili zapakuję ten mnożnik do dużego obrotomierza od maszyn i wskaźnik analogowy będzie informował o maksymalnej mocy instalacji. Na razie pomęczę mppt.
    heniek07
    Level 20  
    Mam stojący bojler Viessmann 500l, z wężownicą do CO. Grzałka 2000W przy 230V, maksymalna moc paneli 1800W, przy 223V. Przy temperaturach w pobliżu 0°C, w pełnym słońcu i super przejrzystości powietrza potrafiły dać 1900W. Powyżej normy zaobserwowałem tylko 2 razy.