Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja PV moc 1kW grzanie 80l dobór PWM

Megatron1984 23 Jun 2020 10:51 75921 517
 • #481
  klamocik
  Level 30  
  Zrobiłem zasilanie do grzałki według tu pokazanego schematu, niestety tranzystor się grzeje przebiegi nie mają wyglądu prostokąta więc wykorzystałem drugą część scalaka, wyjście jednego połączone z + drugiego ujemne wejścia połączone pod diodę zenera, impulsy jak z bajki tranzystor prawie zimny.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #482
  klamocik
  Level 30  
  Instalacja PV moc 1kW grzanie 80l dobór PWM
  Instalacja PV moc 1kW grzanie 80l dobór PWM

  Z opóżnieniem przesyłam chyba już najprostszy układ,co ciekawe przy kondensatorze podłączonym z panelem z częstotliwości załączania grzałki ok 300Hz układ zaczyna od pojedynczych pików i nie przekracza 100Hz. U mnie prawdopodobnie z powodu pęknięcia jednego z paneli najwięcej otrzymuję przy 200V gdy bez obciążenia mam powyżej 300. I jeszcze jedno w czasie pracy oderwał się przewód sterujący tranzystor mocy oczywiście kilka piw do tyłu chociaż układ zrobiony z elementów przydasię.
 • #483
  dairox
  Level 10  
  Witam,

  od niedawna interesuje się PV, początkowo zrobiłem instalację z 4szt paneli połączonych w szeregu 30V 230W pod obciążeniem. Grzałka w bojlerze zmieniona na 3x 2kW (230V AC) z czego dwa zwoje spięte równolegle, jeden został na zasilanie z ZE. Całość podpięta przez regulator MPP PWM zakupiony na znanym portalu, czarna obudowa plastikowa pracuje z częstotliwością jak napisane 14,9kHz (młody jestem i słyszę pisk podczas pracy) regulator do 150V DC. Wszystko działa bardzo fajnie, nawet jak na 300L zbiornik, do dyspozycji jest przeważnie powyżej 50st. C.
  Zrobiłem kolejną instalację, tym razem na 7 panelach połączonych szeregowo, ze względu na fakt, że nie mam możliwości zmiany grzałki. Daje to około 207 V DC pod obciążeniem.
  Z racji cięcia kosztów i ciekawości chciałem zbudować samemu taki sterownik PWM do grzałki i Paneli. Przeraża mnie jedynie lutowanie tego wszystkiego na płytce uniwersalnej.
  Czy nie dysponuje ktoś gotową płytką pod taki sterownik?
  Który schemat będzie najbardziej odpowiedni?
  Czy pod panele > 200V DC można by podpiąć ładowarkę do roweru elektrycznego? Ładowarka CC CV?

  Kolejnym elementem będzie pomiar natężenia i napięcia na panelach realizowany przez ESP8266, z wysyłaniem informacji na serwery.

  Pozdrawiam
 • #484
  stev-an
  Level 19  
  klamocik wrote:
  czasie pracy oderwał się przewód sterujący tranzystor mocy

  Witam! Jeśli to kompletny schemat to widzę brak opornika bramki do masy!!! najlepiej go montować na tranzystorze, przewodziki za cienkie szczególnie ten na masie.
  Zastosowałeś dwa komparatory, ale wadą tego sposobu jest zmieniająca się częstotliwość impulsów która może dojść do pisku.
 • #485
  klamocik
  Level 30  
  I taki pisk miałem gdy nie było kondensatora równolegle z panelami, a przewody to tylko na próbę całość będzie ale dopiero kiedyś gdyż chcę zrobić bojler gazowo elektryczny czyli latem prąd zimą gaz.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #486
  dairox
  Level 10  
  Witam ponownie.

  Z zakupionych elementów złożyłem coś takiego.
  Mosfet STW20NK50Z
  Kontroler mosfeta: IR2104
  Kondensatory 3szt. 470uF 450V

  Kontroler ESP8266 Sprawdza napięcie na panelach i stara się tak przesterować PWM mosfeta aby uzyskać napięcie MPP.
  Niestety aktualny soft ESPEasy nie pozwala mi na zmianę częstotliwości PWM, która wynosi 1kHz. Dobrą wiadomością jest faktu, że od razu wysyła dane na serwer i można w prosty sposób zrobić opomiarowanie.
  Dzielnik napięcia zrobiony z 200k i 4k, wejście na ADS1115

  Instalacja PV moc 1kW grzanie 80l dobór PWM Instalacja PV moc 1kW grzanie 80l dobór PWM [/img]

  Docelowo będzie to w konkretnej obudowie. Grzałka jest na wtyczce, ponieważ jest to galmet, w którym nie chciałem zmieniać grzałki. Przewód jest wpięty bezpośrednio pomijając termostaty.

  Edit: Udało mi się uruchomić PWM z częstotliwością 300Hz, ale grzałka bardzo "buczy" przy niskim wypełnieniu. Nie testowałem jeszcze w pełnym słońcu...
 • #487
  Beeboot
  Level 1  
  Chciałbym zasięgnąć opinii co do metod zabezpieczania sterownika. W szczególności dotyczących przebicia grzałki.

  1) Przegrzanie mosfeta sterującego w przypadku np. zatarcia wentylatora na radiatorze. Zastosowanie dodatkowego termostatu bimetalicznego np: na 70 stopni na radiatorze np. który wyłącza mosfet sterownika.

  2) Przebicie mosfetu. Grzałka cały czas pracuje. Termostat elektroniczny sterujący pracą mosfetu nie działa.

  Układ ma na stałe odciąć prąd z paneli.

  Dodatkowy termostat bimetaliczny/bezpiecznik termiczny 10A/250V 80C, sterujący:

  -stycznikiem próżniowym z dodatkowym układem gasikowym

  -rozłącznikiem DC np: SW60-DC z przymocowanym dodatkowym rozłącznikiem wzrostowym np: A9A26476

  -wyłącznikiem SSR na prąd stały DC-DC

  3) Uszkodzenie grzałki - przebicie napięcia na obudowę bojlera poprzez uszkodzoną grzałkę.

  -uziemienie obudowy bojera i zastosowanie różnicówki typu-B na 30mA, która działa z prądem stałym oraz wszelakimi impulsami prądowymi z przetwornic.

  -czy np: badanie napięcia na bojlerze chociażby poprzez gotowy moduł komparatora napięcia DVB01, podłączony poprzez dzielnik napięcia, sterującego stycznikiem próżniowym/ rozłącznikiem DC/SSR na prąd stały DC

  -czy może sposób zaproponowany przez użytkownika stev-an kilkadziesiąt postów wstecz?:

  "Problem z przebiciem grzałki można rozwiązać całkowicie zwierając ją na stałe z biegunem dodatnim, bo od niego nastąpi destrukcja. Będzie przebicie na stałe. Nawet zwarcie tranzystora nic nikomu nie zaszkodzi. Na obudowie bojlera jest biegun dodatni połączony do gruntu przez uziemienie i wodę."
 • #488
  stev-an
  Level 19  
  Beeboot wrote:
  Problem z przebiciem grzałki można rozwiązać całkowicie zwierając ją na stałe z biegunem dodatnim

  Witam! Cytat dotyczy zabezpieczenia samej grzałki przed utlenianiem czy elektrolizą dodatniego zacisku i początkowego odcinka grzejnego.
  Pomysł z próżniowym przekaźnikiem dobry, choć cewka cały czas musi pobierać energię .
  Myślę że dobrym pomysłem jest zabezpieczenie przez zwarcie panela tyrystorem sterowanym z oddzielnego termostatu zwiernego np.80*C.
 • #489
  dairox
  Level 10  
  Witam ponownie,

  zabezpieczenie ważna rzecz, mój bojler 102L zagrzewa się z 24st. C do 73st. C do godziny 13:00 w słoneczny dzień. Fakt że instalacja na 7 panelach.
  U mnie termostat bojlera ustawienie na max (73 st. C) odcina zasilanie sterownika PWM, więc mosfet zostaje wyłączony. Ale w razie gdyby padł, zastanawiam się nad wstawieniem termostatu bimetal, taki za 4zł który to zwierałby + i - na panelach. Możliwe że skończyło by się pożarem jeśli na jego stykach wydzielało by się dużo ciepła. Co o tym sądzicie?

  kolejna sprawa to MPPT, kurczę ale by się przydało. Rano gdy słońce dobrze daje, a panele są zimne to można trzymać 207V na PWM, ale po 11:00 panele już są tak rozgrzane że trzeba utrzymywać 180V, bardzo duża różnica. Póki co to stoję z kalkulatorem i przeliczam ręcznie moc przy jakim napięciu jest jakie natężenie. Ale dodanie pomiaru natężenia prądu mogłoby pomóc automatyce. Tyle że czas szukania punktu mocy może spowodować więcej "straty" niż ustawienie na stałe. U mnie niestety algorytm modyfikuje PWM co sekundę. Wiec przy większej ilości chmur troszkę nie nadąża zmieniać.

  Ważna sprawa, sprawdzam temperaturę na radiatorze mosfeta, zastosowałem duży radiator z procesora z wentylatorem 80x80. Powyżej 38st. C wentylator się załącza i schładza do 31st. C. Działa to bardzo dobrze, raz na 30min się odpala. W razie gdyby radiator przekroczył 50st. C sterownik wyłączy mosfet.
 • #490
  idepopizze
  Level 33  
  dairox wrote:

  U mnie termostat bojlera ustawienie na max (73 st. C) odcina zasilanie sterownika PWM, więc mosfet zostaje wyłączony. Ale w razie gdyby padł, zastanawiam się nad wstawieniem termostatu bimetal, taki za 4zł który to zwierałby + i - na panelach. Możliwe że skończyło by się pożarem jeśli na jego stykach wydzielało by się dużo ciepła. Co o tym sądzicie?


  I skończy się pożarem, widziałeś jaki robi się łuk przy zwieraniu jednego panelu ?

  Moim zdaniem tylko przekaźnik próżniowy przed mosfetem może cię zabezpieczyć przed ewentualnością, że mosfet dostanie kompletnego zwarcia (z jakichś tam powodów). Ale to będzie brało prąd.

  Ewentualnie inny termostat na drugim mosfecie wpiętym szeregowo z tym który podejrzewasz ze może się zewrzeć.
 • #491
  dairox
  Level 10  
  No to inny pomysł, a mianowicie
  Po przekroczeniu ustalonej temperatury zalaczenie pompki cyrkulacyjnej, która wymiesza tę wode w zbiorniku. A jeśli to nie pomoże to zalaczenie pompki CWU i zrzut energii cieplnej na kocioł.
 • #492
  idepopizze
  Level 33  
  Zrobisz co zechcesz, to twoja instalacja.
 • #493
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  idepopizze wrote:

  I skończy się pożarem, widziałeś jaki robi się łuk przy zwieraniu jednego panelu ?

  To nieprawda!
  Nie ma takiej możliwości żeby przy zwarciu panelu powstał łuk elektryczny.
 • #495
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  idepopizze wrote:
  Pierwszy z brzegu przykład:

  https://www.youtube.com/watch?v=enUWHeAk68Q

  i oglądnij sobie kolejne bo są ciekawsze efekty

  Takie filmy to ja sam publikowałem spawając kilkoma kilowatami PV.

  Powtórzę więc:
  Nie ma takiej możliwości żeby przy zwarciu panelu powstał łuk elektryczny.
 • #496
  idepopizze
  Level 33  
  Oczywiście, przy zwarciach nie pojawiają się łuki elektryczne.
  Dalszą dyskusję w tym temacie uznaje za bezcelową.
 • #498
  anaba255
  Level 24  
  Łuk powstaje przy rozłączaniu.
  Podstawowym zabezpieczeniem bojlera jest zawór bezpieczeństwa.
  Ja mam sterownik PWM z AC na wyjściu, podłączyłem grzałkę przez standardowy termostat. Dodatkowo sterownik ma wyjście pod termostat, podpiąłem pod nie termostat bimetaliczny na 80°C i zamocowałem go na samej górze bojlera.
 • #499
  zendar
  Level 16  
  Jan_Werbinski wrote:

  Takie filmy to ja sam publikowałem spawając kilkoma kilowatami PV.


  To jest bardzo słuszna opcja zagospodarowania wolnych kilowatów po zagrzaniu zasobnika. Czy mógłbyś podesłać linki?
 • #500
  r_dr
  Level 2  
  "Prace nad zagrożeniem korozyjnym, jakie wywołuje przepływ prądu przemiennego przez
  granicę faz metal/środowisko elektrolityczne o częstotliwościach przemysłowych 50, 60
  i 16 2
  /3 Hz, prowadzone były od bardzo dawna. Wykazano, że korozja wywołana takim prą-
  dem stanowi zaledwie ok. 4% efektu, jaki oczekiwany byłby przy przepływie równoważnego
  mu prądu stałego."

  http://www.pkeopk.sep.com.pl/ostroda2014/Sokolski.pdf

  Przepływ prądu DC przez grzałkę nie jest optymalny pod względem jej odporności na korozję elektrochemiczną.
  Można co prawda stosować grzałki odporniejsze chemicznie np. Tytanowe ale i tak jej degradacja (zasobnika) będzie tylko odłożona w czasie.
  Pomijajając przebicie prądu i zagrożenie porażeniem, w przypadku gdy grzałka ulegnie rozszczelnieniu dodatkowo w grę będzie wchodzić elektroliza wody przy prądzie DC.

  Czy obecnie przedstawione schematy sterowników, można przerobić w ten sposób aby na wyjściu otrzymać przebieg sinus modyfikowany (prostokąt)?

  https://m.youtube.com/watch?feature=emb_title&time_continue=401&v=5I7KTcRrODk

  https://m.youtube.com/watch?v=5NtF1CIai84

  https://m.youtube.com/watch?v=dozmY8lMWeQ

  https://m.youtube.com/watch?v=26SZFaP3VRI
 • #501
  jack63
  Level 42  
  Kolego @r_dr ciekawe informacje podajesz na temat korozji. Przynajmniej dla mnie, to jest informacja ilościowa.
  Jednak w kwestii:
  r_dr wrote:
  Pomijajając przebicie prądu i zagrożenie porażeniem, w przypadku gdy grzałka ulegnie rozszczelnieniu dodatkowo w grę będzie wchodzić elektroliza wody przy prądzie DC.

  Mam wątpliwości.
  Aby nastąpiło porażenie obwód musi się zamknąć przez ciało człowieka i rezystacja takiego obwodu musi być na tyle mała, iż przepływ prądu spowoduje skutki fizjologiczne.
  Z oboma warunkami może być problem. Ew porażenie zależy od konstrukcji elektrycznej układu i choćby wielkości oraz proporcji zasobnika. Woda wcale nie jest dobrym przewodnikiem i nie każda instalacja PV jest uziemiona.
  Podobnie sprawa ma się z elektrolizą. Z resztą przy porażeniu elektroliza też wystąpi, choć jest ona w tej sytuacji nieistotna.
  Co ty na to?
 • #502
  anaba255
  Level 24  
  r_dr wrote:
  Czy obecnie przedstawione schematy sterowników, można przerobić w ten sposób aby na wyjściu otrzymać przebieg sinus modyfikowany (prostokąt)?

  Mam sterownik PWM, który daje na grzałkę prąd przemienny, prostokąt, robiony na zamówienie, więc się da.
  Jest też firma, która robi sterowniki MPPT, z takim samym wyjściem - AZO Digital.
 • #503
  kj1
  Electrician specialist
  anaba255 wrote:
  Mam sterownik PWM, który daje na grzałkę prąd przemienny, prostokąt,

  To nie jest prąd przemienny.
 • #504
  jack63
  Level 42  
  anaba255 wrote:
  Mam sterownik PWM, który daje na grzałkę prąd przemienny, prostokąt, robiony na zamówienie, więc się da.

  kj1 wrote:
  To nie jest prąd przemienny.

  W sumie to nie wiadomo jaki jest przebieg napięcia względem czasu. To zależy od budowy wewnętrznej tego "sterownika".
  Nic nie stoi na przeszkodzie aby wyjście było odpowiednio sterowane przez mostek H i już mamy napięcie przemienne. Bez izolacji galwanicznej, ale jednak.
  Nic nie stoi na przeszkodzie aby przez odpowiednią modulację PWM zrobić z tego coś podobnego do sinusa gdy będzie jakiś filtr dolno-przepustowy. Choćby dławik.
 • #506
  r_dr
  Level 2  
  jack63 wrote:
  Kolego @r_dr ciekawe informacje podajesz na temat korozji. Przynajmniej dla mnie, to jest informacja ilościowa.
  Jednak w kwestii:
  r_dr wrote:
  Pomijajając przebicie prądu i zagrożenie porażeniem, w przypadku gdy grzałka ulegnie rozszczelnieniu dodatkowo w grę będzie wchodzić elektroliza wody przy prądzie DC.

  Mam wątpliwości.
  Aby nastąpiło porażenie obwód musi się zamknąć przez ciało człowieka i rezystacja takiego obwodu musi być na tyle mała, iż przepływ prądu spowoduje skutki fizjologiczne.
  Z oboma warunkami może być problem. Ew porażenie zależy od konstrukcji elektrycznej układu i choćby wielkości oraz proporcji zasobnika. Woda wcale nie jest dobrym przewodnikiem i nie każda instalacja PV jest uziemiona.
  Podobnie sprawa ma się z elektrolizą. Z resztą przy porażeniu elektroliza też wystąpi, choć jest ona w tej sytuacji nieistotna.
  Co ty na to?


  Zastosowanie na wyjściu sterownika napięcia sinus (prostokąt) AC rozwiązuje chociaż częściowo:

  1) Problem łuku DC na wszelakich wyłącznikach.

  Rzeczywiście ktoś spawa panelami PV:
  https://m.youtube.com/watch?v=-en5Qg0EBVA

  https://m.youtube.com/watch?v=Zez2r1RPpWY

  https://m.youtube.com/watch?v=CUFVSc5ll4s

  https://m.youtube.com/watch?v=mQpzwR7wLeo

  Można wtedy zastosować rozłącznik DC lub próżniowy, który rozłączy prąd DC tylko awaryjnie, w przypadku awarii mosfetów w sterowniku.

  A co się może stać gdy termostat i zawór bezpieczeństwa nie zadziała?
  https://m.youtube.com/watch?v=rGWmONHipVo

  https://m.youtube.com/watch?v=THf7j3VIRxA

  2) Woda w bojlerze nie jest wodą destylowaną. W momencie kiedy płynie prąd DC przez element oporowy w grzałce, na jej płaszczu pojawia się potencjał elektryczny, który przyspiesza korozję elektrochemiczną.

  https://m.youtube.com/watch?v=f_MZNsEqyQw

  3)Ponadto kiedyś grzałka skoroduje, a jakich zniszczeń elektrochemicznych dokona przepływ prądu DC, to wystarczy rzucić okiem, czym zajmuje się galwanotechnika.

  Czy to się zdarza? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia grzałek z tematu:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic959434-30.html

  4)Elektroliza wody z rozkładem na tlen i wodór?

  https://m.youtube.com/watch?v=y_Y7qUEU6bg

  https://m.youtube.com/watch?v=0STBQhg_YHg

  https://m.youtube.com/watch?v=RL7acBSFUAQ

  Można próbować zbudować zasilanie grzałki w topologii sieci IT.  Takiej jakiej stosuje się w zasilaniu szpitali/kopalni.

  Co do porażenia przez wodę to ktoś to sprawdza nawet palcem:

  https://m.youtube.com/watch?v=dcrY59nGxBg

  Jednak co w przypadku gdy drut oporowy zewrze (stopi) się z płaszczem grzałki i napięcie pojawi się na bojlerze? A gdy instalacja jest wykonana rurami stalowymi?

  Tylko że budując taką sieć IT na napięcia DC, to należałoby ją też dodatkowo monitorować izometrem

  lub

  https://m.littelfuse.com/products/protection-...ction-relays/ground-fault-relays/se-601.aspx#

  Koszt tych urządzeń nowych, jest jednak większy niż koszt invertera PV wraz z kilkoma panelami solarnymi...
 • #507
  kj1
  Electrician specialist
  anaba255 wrote:
  podłączyłem z ciekawości wiertarkę, duży wiatrak, chodziły bez problemu, nawet cicho.
  jack63 wrote:
  W sumie to nie wiadomo jaki jest przebieg napięcia względem czasu.


  Rzeczywiście. Byc może jest tam rzeczywiście napięcie przemienne. Moja uwaga była zbyt pochopna. Wynikała z pewnego skrótu myślowego, że PWM to tylko regulacja szerokości impulsu, bez zmiany polaryzacji napięcia wyjściowego.
  No cóż, żyjemy w czasach, w których pojęcia techniczne mieszają się z potocznymi, i czasem trudno je odróżnić, mimo, że znaczą co innego.
  Wymaga to dużo precyzyjniejszego ich określania, a nawet definiowania jak te pojęcia my rozumiemy, bo mogą być opacznie zrozumiane przez uczestników dyskusji.
  Za moją uwagę oczywiście kolegów przepraszam :oops:
 • #508
  anaba255
  Level 24  
  W sumie ten sterownik to MPPT bez T na końcu, bo napięcie trzeba ustawić ręcznie. Choć zmienia się z zależności od oświetlenia i temperatury. A jak go poprawnie nazwać? Nie wiem :?:
  Byłem z ciekawości pomierzyć napięcie pomiędzy DC i AC regulatora i pokazuje różne wartości, w zależności, jak go się ustawi (DC lub AC), więc separacji galwanicznej nie ma.
 • #509
  jack63
  Level 42  
  r_dr wrote:
  Woda w bojlerze nie jest wodą destylowaną. W momencie kiedy płynie prąd DC przez element oporowy w grzałce, na jej płaszczu pojawia się potencjał elektryczny, który przyspiesza korozję elektrochemiczną.

  Mógłbyś rozszerzyć to stwierdzenie.
  Skąd pojawia się potencjał?
  Dlaczego ma przyśpieszać korozję elektrochemiczną, która wymaga jednak przepływu prądu. Gdy izolacja jest ok to mamy tylko miniaturowy kondensator. Przy DC prąd przez niego nie płynie.
  r_dr wrote:
  Jednak co w przypadku gdy drut oporowy zewrze (stopi) się z płaszczem grzałki i napięcie pojawi się na bojlerze? A gdy instalacja jest wykonana rurami stalowymi?

  Rury stalowe to już przeszłość, ale mogą być miedziane. Napięcie się pojawi, ale przepływu prądu może nie być. W każdym razie takiego, który zrobiłby krzywdę. Zależy od układu połączeń. Z resztą poniżej o tym piszesz.
  r_dr wrote:
  Tylko że budując taką sieć IT na napięcia DC, to należałoby ją też dodatkowo monitorować izometrem
  r_dr wrote:
  Koszt tych urządzeń nowych, jest jednak większy niż koszt invertera PV wraz z kilkoma panelami solarnymi...

  Może i jest, gdyż elektrycy bronią się rękami i nogami przed stosowaniem elektroniki w zabezpieczeniach oraz produkty do DC są wciąż niszowe.
  Fenomenem jest to, że mamy XXI wiek i gigantyczny wręcz rozwój energoelektroniki a stosujemy ją po to aby wrócić do techniki z początków XX w.
  Po jaki grzyb przetwarzać DC na AC falownikiem i tracić na tym część energii, aby zasilić grzałkę której jest wsio ryba DC czy AC ??? Bo kłopoty z korozją czy kontrolą izolacji?
  Jeszcze bardziej spektakularnym przykładem jest zasilenie w lecie współczesnego klimatyzatora. Używamy falownika bo producent klimatyzatora przygotował go do zasilania AC, gdyż takie dominuje. Jednak wewnątrz klimatyzatora AC jest natychmiast zamieniane na DC, czyli klimatyzator, po niewielkich przeróbkach mógłby być zasilany z DC. Może nie prosto z PV ale jednak. Takich urządzeń obecnie jest już większość. Praktycznie wszystko poza grzałkami i starymi silniczkami.
  kj1 wrote:
  Rzeczywiście. Byc może jest tam rzeczywiście napięcie przemienne. Moja uwaga była zbyt pochopna. Wynikała z pewnego skrótu myślowego, że PWM to tylko regulacja szerokości impulsu, bez zmiany polaryzacji napięcia wyjściowego.

  Bo jest dokładnie tak jak piszesz. PWM idzie swoją ścieżką (pewuemuje :D), a odwracanie polaryzacji idzie swoją. Można to ze sobą połączyć w jednym układzie wykonawczym - mostek H.
  kj1 wrote:
  No cóż, żyjemy w czasach, w których pojęcia techniczne mieszają się z potocznymi, i czasem trudno je odróżnić, mimo, że znaczą co innego.
  Wymaga to dużo precyzyjniejszego ich określania, a nawet definiowania jak te pojęcia my rozumiemy, bo mogą być opacznie zrozumiane przez uczestników dyskusji.

  Najwięcej burdelu w tym zakresie wprowadza marketing. Miesza ludziom w głowach, celowo lub ze zwykłej indolencji. Słowa, skróty niosące wcześniej określoną i to dość skomplikowaną treść jak "inverter" (a nawet inwertor !) "falownik" czy "PWW stały się "synonimami" nowoczesności czy nawet tego "co się nosi".
  kj1 wrote:
  Za moją uwagę oczywiście kolegów przepraszam :oops:

  Wg. mnie nie ma za co przepraszać. Wystarczy przyznanie się do pomyłki.
  Swoją drogą taka, godna pochwały, postawa jest rzadkością wśród elektrodowych elektryków...
 • #510
  MichałS
  Level 25  
  Odświeżam pierwszy najmłodszy temat żeby nie zakładać nowego.

  Składa się instalacja PV wyłącznie do grzania wody. Zakupione zostały panele CanadianSolar 220W - 12szt. Do podgrzania jest zasobnik 270l. Mało możliwe i racjonalne jest uruchomienie całości bez sterownika i teraz najważniejsza sprawa: jaki sterownik? Rozważam kilka: jako pierwszy i najbardziej rozbudowany: Elnix do grzałek 5kW, następnie SolarBoost z firmy AZO a dalej to już zupełna niewiadoma. Na znanym portalu jest spory wybór ale rzeczowych opinii brak :(