Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pojazd gąsienicowy - Sterowanie dwoma silnikami DC

rafal9109 15 Gru 2014 11:09 1623 7
  • #1 15 Gru 2014 11:09
    rafal9109
    Poziom 2  

Witam
    Mam zamiar wykonać pojazd gąsienicowy zasilany prądem elektrycznym 12V najpierw z akumulatora a docelowo ogniwem fotowoltaicznym. W kwestii mechanicznej nie mam żadnych problemów problem natomiast mam z wykonaniem układu sterowanie. Wybrałem już silniki elektryczne
    Silnik DC z przekładnią 12V 70obr/min MT90

Dane techniczne:
    Napięcie zasilania: 12V
    Prąd na biegu jałowym: <0,05A
    Prąd szczytowy: 1,2A
    Moment obrotowy: 42kg*cm (4,2Nm)
    Obroty/min na biegu jałowym przy 12V: 70
    Wymiary: 37x45mm
    Średnica wału: 6mm
    Długość wału: 15mm

dla tych dwóch silników potrzebuje układ sterowania taki który pozwoli na zdalne sterowanie pojazdem, tzn żeby była możliwość zmiany kierunku obrotów i regulacji prędkości obrotowej każdego z silników. Nie znam się na elektronice więc interesują mnie gotowe zestawy czyli nadajnik+odbiornik i ewentualne inne elementy i schemat podłączenia. Na stronach z modelami rc są zestawy ale o napięciu zasilania żędu 4-6V a ja mam 12V . Najlepiej jakby mi ktoś napisał co mam kupić i jak połączyc:)
    Będe bardzo wdzięczny za pomoc!!!
    Pozdrawiam

0 7
  • #2 15 Gru 2014 12:50
    mipix
    Poziom 30  

Potrzebujesz 2 dwukierunkowe regulatory obrotów silników szczotkowych. Zwróć uwagę na dopuszczalne napięcia zasilania tych regulatorów. Do kompletu potrzeba jeszcze nadajnik i odbiornik.

0
  • #4 15 Gru 2014 15:55
    rafal9109
    Poziom 2  

Wszystkie dane jakie znam podałem w poście tyle podane jest na stronie gdzie można je kupić prąd szcytowy podano 1.2A

0
  • #6 15 Gru 2014 19:10
    rafal9109
    Poziom 2  

Tak tylko że nie wiem czym to sterować i jak podłączyć pisałem że nie znam się na elektronice

0
  • #7 10 Maj 2015 20:40
    goofyx
    Poziom 8  

Nie wiem czy temat już nie aktualny, ale...
    ja osobiście lubię układy firmy Pololu <- to nie jest reklama.
    Używam sterowników dla mechanizmów serwo i do sterowania napędem w swoim pojeździe.
    Można nimi sterować z radia, usb do kompa lub podłączając do Rasbery PI <- można do nich podłączyć nawet zwykłe potencjometry itp.
    Cena ich może jest stosunkowo wysoka jednak ja uważam, że warto szeczególnie ze względu na możliwości

0
  • #8 10 Maj 2015 21:44
    azibik
    Poziom 32  

Kup aparaturę rc i kup interfejsy na 12V.

0