Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pojazd g±sienicowy - Sterowanie dwoma silnikami DC

15 Gru 2014 11:09 1806 7
  • Poziom 2  
    Witam
    Mam zamiar wykonać pojazd g±sienicowy zasilany pr±dem elektrycznym 12V najpierw z akumulatora a docelowo ogniwem fotowoltaicznym. W kwestii mechanicznej nie mam żadnych problemów problem natomiast mam z wykonaniem układu sterowanie. Wybrałem już silniki elektryczne
    Silnik DC z przekładni± 12V 70obr/min MT90

Dane techniczne:
    Napięcie zasilania: 12V
    Pr±d na biegu jałowym: <0,05A
    Pr±d szczytowy: 1,2A
    Moment obrotowy: 42kg*cm (4,2Nm)
    Obroty/min na biegu jałowym przy 12V: 70
    Wymiary: 37x45mm
    ¦rednica wału: 6mm
    Długo¶ć wału: 15mm

dla tych dwóch silników potrzebuje układ sterowania taki który pozwoli na zdalne sterowanie pojazdem, tzn żeby była możliwo¶ć zmiany kierunku obrotów i regulacji prędko¶ci obrotowej każdego z silników. Nie znam się na elektronice więc interesuj± mnie gotowe zestawy czyli nadajnik+odbiornik i ewentualne inne elementy i schemat podł±czenia. Na stronach z modelami rc s± zestawy ale o napięciu zasilania żędu 4-6V a ja mam 12V . Najlepiej jakby mi kto¶ napisał co mam kupić i jak poł±czyc:)
    Będe bardzo wdzięczny za pomoc!!!
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Jakie s± maksymalne pr±dy tych silników. Może znasz typ ?
  • Poziom 2  
    Wszystkie dane jakie znam podałem w po¶cie tyle podane jest na stronie gdzie można je kupić pr±d szcytowy podano 1.2A
  • Poziom 43  
  • Poziom 2  
    Tak tylko że nie wiem czym to sterować i jak podł±czyć pisałem że nie znam się na elektronice
  • Poziom 8  
    Nie wiem czy temat już nie aktualny, ale...
    ja osobi¶cie lubię układy firmy Pololu <- to nie jest reklama.
    Używam sterowników dla mechanizmów serwo i do sterowania napędem w swoim pojeĽdzie.
    Można nimi sterować z radia, usb do kompa lub podł±czaj±c do Rasbery PI <- można do nich podł±czyć nawet zwykłe potencjometry itp.
    Cena ich może jest stosunkowo wysoka jednak ja uważam, że warto szeczególnie ze względu na możliwo¶ci
  • Poziom 32  
    Kup aparaturę rc i kup interfejsy na 12V.