Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja c.o. projekt -

dzariuszc 15 Dec 2014 13:14 1509 7
Optex
    dzariuszc
    Level 9  
    Witam, od pewnego czasu przygotowuje się do wymiany centralnego ogrzewania, niestety cały proces przebiega etapowo.
    Wymienione już mam grzejniki na aluminiowe, przyłącza do pionów zrobione w miedzi "średnica 15mm, na piętrze". Piec na ekogroszek 25kW.
    To co zastało ze starej instalacji czyli piony i przyłącze do pieca jest zrobione z 2 calowych stalowych rur, mam instalacje z lat 80. Dom jest ocieplony i wymienione są okna.
    Po konsultacji ze specjalista doradził mi żeby zrobić wszystko w miedzi i tak też bym chciał. Ale co do tego że do rozdzielacza średnica rur 28mm, a piony 22mm a dalej do grzejników od pionów 15mm, to mam wątpliwości. Nie chce wydać pieniędzy w błoto rury miedziane do tanich nie należą. Czy możecie mi doradzić jak powinna wyglądać taka instalacja, czy może powinna jakoś inaczej być zrobiona ?

Instalacja c.o. projekt -
  • Optex
    User removed account
    User removed account  
  • Optex
    Jamesbond664478
    Level 20  
    Czy Twoja instalacja jest wykonana jako jednorurowa ? Bo z tego co widzę to od pieca odchodzi jedna rura, tak samo jest przy grzejnikach. Instalacja pompowa czy grawitacyjna ? Pompa nie jest zaznaczona na projekcie. Instalacja na rozdzielaczach jest wykonywana, ale w większości na rurach z pex-u. Jeśli chodzi o miedź to polecałbym metodę trójnikową. Co do rur stalowych to prawda, wytrzymają one jeszcze bardzo długie lata, lecz średnica 2 cale jest za duża, nawet dla grawitacji, a już na pewno dla pompowej instalacji. Musisz zdecydować z jakiego materiału chcesz wykonać ogrzewanie, wtedy będzie można coś więcej powiedzieć o sposobie wykonania i średnicach rur
    dzariuszc
    Level 9  
    Na projekcje wykonałem tylko zarys instalacji, oczywiście jest to instalacja w której są dwie rury w pionie i dwie rury doprowadzające wodę do grzejników. Pompa jest na piecem oraz dodatkowo zawór czterodrożny "postaram się uzupełnić jak najszybciej szkic". Postawiłem już na rury z miedzi.
    Jamesbond664478
    Level 20  
    Rury od pieca i coraz dalej trzeba redukować. Także do rozdzielacza pociągnij rurę średnicy jaką ma rozdzielacz, lub o jedną większą i przed rozdzielaczem zredukuj. Tylko średnica rury do rozdzielacza nie może być większa niż króćce wychodzące z pieca. Dalej od rozdzielacza znów zredukuj o jedną średnicę mniej, a na gałązki do grzejników zostaw na 15mm. A Twoje naczynie jest otwarte ? A może lepiej byłoby zrobić sposobem trójnikowym ?
    dzariuszc
    Level 9  
    Zastanawia mnie wypowiedz Pana "Jerzykowski" że wymiana rur na cieńsze nie da oszczędności w opale. Możecie mi coś więcej o tym powiedzieć ?
    jack63
    Level 43  
    A skąd się mają wziąć oszczędności? Ze zmniejszenia średnicy rur? Przecież to czysta rozrzutność wymieniać rury w działającej dobrze instalacji? Jedyne co było by problematyczne, to brak izolacji na rurach w ścianach zewnętrznych. Niestety tak się z reguły drzewiej robiło.
    @dzariuszc Zmiana rur poza jej kosztami może spowodować więcej problemów.
    Prawie na 100% "zniszczysz" możliwość obiegu grawitacyjnego, bo wzrosną opory przepływu. Pompa będzie musiała ciężej pracować o ile potrafi dopchać odpowiednią ilość wody do najbardziej oddalonych grzejników zasilanych z "rurek do napojów".
    Jak jeszcze dasz zawory termostatyczne na grzejnikach to będzie zupełna katastrofa przy kotle stałopalnym. Zawsze istniej możliwość sytuacji z silnym wiatrem i brakiem prądu do zasilania pompy. Jak zatrzymasz rozpędzony kocioł gdy nie ma grawitacji a zawory się zamkną bo w pomieszczeniach będzie za gorąco???
    Zmniejszy się ilość wody w instalacji a przez to jej bezwładność, co przy kotle stałopalnym jest wręcz wadą.
    Zamiast w nowe grzejniki, a tym bardziej rury, inwestował bym w bufor i porządną automatykę. Ciekawe czy zawór 4D ma siłownik i sterownik?
    A najlepszym wydatkiem była by izolacja budynku. Tu oszczędności są bezdyskusyjne.
    dzariuszc
    Level 9  
    No to panowie namieszaliście mi w głowie. Faktycznie czytałem tez inne fora i można wywnioskować że wymiana rur mija się zupełnie z celem, no i oczywiście problem jeśli braknie prądu przy mniejszych średnicach rur.

Chyba najlepiej będzie jak obłoże rury w piwnicy która nie jest ogrzewana jakąś otuliną "możecie polecić coś dobrego"?

Przy "no jeszcze nie wszystkich "grzejnikach mam głowice Danfoss Living Eco.

Na piecu sterownik Tango Negro który obsługuje dmuchawę, silnik ślimaka, pompę.

Zastanawiam się nad sterownikiem zaworu 4D co myślicie do takiego układu o Tech ST430 z czujnikiem pogodowym, bo pokojowy to raczej odpada ze względu na zaworu które mam na grzejnikach. Podłączenie tego sterownika nie jest trudne, tylko zastanawia mnie podłączenie pompy od c.o. w instrukcji od sterownika ST430 jest napisane że powinna być podłączona do tego własnie sterownika, obecnie mam podłączoną do sterownika w piecu, waszym zdaniem jak powinno być ?