Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra + Fibaro czy Loxone

dzik84 15 Gru 2014 13:43 4644 6
  • #1 15 Gru 2014 13:43
    dzik84
    Poziom 17  

Witam

Poszukuję opinii, doświadczeń, argumentów etc.

Jakie rozwiązanie jest lepsze, przyjemniejsze w integracji/programowaniu

Integra + Fibaro HC2
    czy może
    Integra + Loxone miniserver (spięte przez int-knx)

Założenie jest takie że integra jest głównym "oknem na świat" (w kwestiach "binarnych" tzn. rolety, światło itd - po prostu moduły IORS są tanie) plus oczywiście alarmem a Fibaro/Loxone na stanowić przyjemny interfejs do obsługi tego + obsługę RGB czy wejść/wyjść "analogowych" (nie koniecznie dosłownie, chodzi o wszelakie czujniki temperatury, warunków środowiskowych itd)

Argument że mając już bramę KNX można łatwo rozbudowywać system jest dla mnie oczywisty.
    Chodzi mi tu o praktykę, wiem że w fibaro można względnie łatwo pisać skrypty pobierające z internetu jakieś dane, czy dogadujące się przez lan/modbustcp z np jakimś plc. Jak takie kwestie wyglądają w Loxone.
    Który system łatwiej zintegrować z jakimś multiroomem czy media serverem.

Pozdrawiam
    Kamil

0 6
  • Pomocny post
    #2 16 Gru 2014 18:29
    sztywniak2000
    Poziom 9  

W większości zastosowań postawiłbym na Loxona ale wynika to głównie z tego, że ma bramki do wielu standardów przewodowych.
    Przy Twoich założeniach postawiłbym jednak na Fibaro z kilku powodów :
    - łatwość podłączania urządzeń (plug &play)
    - autonomiczność modułów
    - łatwość integracji po IP
    - łatwy język skryptowy Lua w tym łatwy i estetyczny interfejs Twoich rozwiązań
    - automatyczna budowa estetycznego interfejsu
    - lepsza niż w Loxone integracja z Satelem bo pełna (po ethm) (wejścia, wyjścia, stany)
    - gotowa integracja z TV po IP
    - gotowa integracja : nakładanie swoich obrazów na sygnał HDMI TV (napisy, obraz z kamer itd..)
    - gotowa integracja z wieloma amplitunerami po IP
    - gotowa integracja z bluerey-ami po IP
    - gotowa integracja ze stacjami meteo po IP
    - masę gotowych rozwiązań opracowanych przez użytkowników (media center, Sonos, meteo, ogrzewanie itd...)
    - aplikacje natywne na smartfony i tablety (Android, IOS) są bardzo estetyczne
    - za chwilkę aplikacja Imperihome będzie obsługiwać Fibaro
    - HC2 posiada bardzo rozbudowane API
    - sterowanie głosem i komunikaty głosowe w języku polskim
    - wsparcie w języku polskim ;-)

To te najważniejsze które powinny Cię zainteresować. Przejrzyj sobie forum Fibaro szczególnie pod kątem nowej wersji , która jeszcze miesiąc będzie w wersji beta. Daje ogromnego powera w postaci pluginów.
    Parę ciekawych integracji znajdziesz u mnie na blogu www.inteligentnydom.lic.pl

0
  • #3 17 Gru 2014 01:22
    dzik84
    Poziom 17  

Widzę kolega ma sporo doświadczenie z HC2 :)
    Powiedz czy dogadanie się fibaro z logo siemensa czy fatekiem będzie w miarę bezbolesne? Z tego co widzę to tylko moduł rgb fibaro ma wejścia analogowe, jest też moduł binarny, średnio podoba mi się koncepcja pakowania do np. kotłowni takiego modułu rgb żeby dostać ciśnienie wody z pompy czy pH gleby. Wolę już małe plc które przy okazji część logiki przejmie, pomijam fakt że średnio lubię bezprzewodowe rozwiązania jeśli mam możliwość dania kabla.

0
  • #4 17 Gru 2014 09:27
    sztywniak2000
    Poziom 9  

nie integrowałem się nigdy z PLC ale jeżeli umożliwia czytanie i sterowanie po IP to nie będziesz miał problemu od strony Fibaro.
    Możesz sobie stworzyć w LUA plugin, który po stronie Fibaro utworzy wirtualne urządzenia przedstawiające stany z PLC oraz umożliwi sterowanie w Fibaro wyjściami PLC. Oczywiście wszystko zależy od możliwości PLC.
    Największy plugin jaki mam u siebie to komunikacja z Integrą 128 WRL
    Plugin synchronizuje 128 wejść, 128 wyjść, 32 strefy.
    Jest też parę integracji po Modbusie. Zerknij sobie na forum bo jest tego sporo.
    aaaaa i byłbym zapomniał , możesz też gadać z RS232 przez USB w centrali ale tego jeszcze nikt nie robił, bo to nowa funkcjonalność z najnowszej wersji.

0
  • #5 17 Gru 2014 11:32
    dzik84
    Poziom 17  

Już właśnie troszkę sobie poczytałem, faktycznie LUA i otwartość samego HC2 daje ogromne możliwości. Nawet jeśli reszta instalacji jest oparta na innych systemach to fibaro może stanowić piękny interfejs i integrator, jak na tak małe pieniądze... ehh no cudo.
    Z tego co wstępnie zrozumiałem to apki są na iOS'a i Androida a obsługa z PC odbywa się z poziomu www . Nie wiesz może czy szykuje się jakaś aplikacja pod windowsa? Chodzi mi tu o panel lcd naścienny, jasne można wsadzić tablet w ramke albo na raspberry i podobnych postawić androida i touchlcd, ale w kwestii stabilności i bezawaryjności jak jest budżet to zawsze lepiej komputer przemysłowy panelowy dać.

Imperihome też ciekawa opcja

A w kwestii integracji z integrą, jakie są opóźnienia? Kwestia wyjść - tzn. klikam coś w apce fibaro i jak szybko integra uruchomi np. jakiś przekaźnik, a bardziej istotne chyba w drugą stronę, tzn. integra wykrywa ruch i jak szybko fibaro o tym wie (choć w przypadku światła z czujek ruchu to tu chyba bym już bezpośrednio sterował tym z integry żeby zminimalizować opoźnienie "pir->integra->fibaro->integra->iors" na "pir->integra->iors" a fibaro najwyżej ustawia jakieś wejście w integrze jako flage dla powiązania tego z ogólną logiką

0
  • #6 17 Gru 2014 12:49
    sztywniak2000
    Poziom 9  

dzik84 napisał:

Nie wiesz może czy szykuje się jakaś aplikacja pod windowsa? Chodzi mi tu o panel lcd naścienny, jasne można wsadzić tablet w ramke albo na raspberry i podobnych postawić androida i touchlcd, ale w kwestii stabilności i bezawaryjności jak jest budżet to zawsze lepiej komputer przemysłowy panelowy dać.

widziałem że ktoś napisał apkę pod Windę. W tym wątku poczytaj http://forum.fibaro.com/viewtopic.php?t=2700

Jeżeli chodzi o ekran na ścianie to możesz to sobie zrobić w czymkolwiek bo Fibaro możesz sterować przez zewnętrzne API. Szeroko opisane stany i konfiguracje urządzeń masz udostępnione poprzez JSON-a

Open remote, Tasker .... chwilka klikania i gotowe.

Cytat:

A w kwestii integracji z integrą, jakie są opóźnienia? Kwestia wyjść - tzn. klikam coś w apce fibaro i jak szybko integra uruchomi np. jakiś przekaźnik, a bardziej istotne chyba w drugą stronę, tzn. integra wykrywa ruch i jak szybko fibaro o tym wie (choć w przypadku światła z czujek ruchu to tu chyba bym już bezpośrednio sterował tym z integry żeby zminimalizować opoźnienie "pir->integra->fibaro->integra->iors" na "pir->integra->iors" a fibaro najwyżej ustawia jakieś wejście w integrze jako flage dla powiązania tego z ogólną logiką

dane przesyłane są błyskawicznie (chociaż z moich doświadczeń wynika że z Motion sensora Fibaro jest o połowę krócej).
    Nagrałem Ci filmik. PIR--> Integra -->Fibaro HC2-->switch Z-wave

Link

0
  • #7 01 Sty 2015 10:13
    griszadwa
    Poziom 8  

Witam,

Jak mozna najprosciej zrobic sciemnianie obwodow swietlnych na inegrze 128 powiedzmy tak do 5-8 obwodow wszystko by bylo juz na zarowkach ledowych. Mam juz INT-IORS'a. Konieczne jest podpiecie jakiegos innego systemu ktory wspolpracuje z satelem czy mozna to jakos zastapic. "inteligentna instalacja" tego typu z mozliwoscia sciemniania swiatla na satel w zupelnosci by mi wystarczyla?!

pozdrawiam
    Grzegorz

0