Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proste radio - samodzielnie wykonanie - łapie jedną stację

r234rc 15 Dec 2014 14:57 1971 6
 • #1
  r234rc
  Level 2  
  Witam. Jestem nowy. Zrobiłm prosty radioodbiornik według schematów z internetu kondensator strojeniowy wymontowany ze starego radia juz popsutego marki Jowita, dioda germanowa, cewka wykorzystałem jakąs wymontowaną z telewizora i na niej ładnie odbiera stację Jedynkę lecz podczas kręcenia kondensatorem na maximum odbiera ładnie stacje a im daje na minimum stacja gaśnie ale brak jest innych stacji mimo to, ze odizolowałęm kilka czesci drutu na cewce jedynie stacja Jedynki gra gorzej ale nie zmienia się stacja, Zrobiłem dwie cewki jedną z drutu wyciągniętego z kabla cały drut miedziany nawinołem na pałkę do kręcenia ciasta pomalowałem lakierem jest około 70 zwojów chyba mało ale tylko buczy. Jedynie gra na tej cewce telewizorowej. Podłączam ukłąd do wzmacniacza Unitra PW9013 lekkie buczenie ale gra Jedynka więc pytam co dodac do układu, zby zmieniać stacje? Antena jest na długim kablu grubym wielożyłowym miedzianym podłączona do anteny innego radia jednak czy podłacze do anteny czy na kablu nie ma różnicy ściąga Jedynkę. Jest to radio typu Krzyształkowe.
 • Helpful post
  #2
  aksakal
  Tube devices specialist
  Dla takiego radioodbiornika duże znaczenie ma konstrukcja cewki. Daję ci zdjęcia konstrukcji . Średnica karkasa dla cewki 50-60mm. Dla karkasa można wykorzystać plastikową rurkę czy skleić z papieru. Cewka nawija się miedzianym drutem o 0,2-0,3 mm średnicy w lakierowej izolacji . Liczba zwojow 250. Żeby mieć możliwość odbjoru na średnich i długich falach należy wykorzystać cewkę z odprowadzeniami. Odprowadzenia w cewce należy wykonać od 80-110-150-200 zwojow. Pojemność kondensatora С2 - 2n2 - 6n8. Dla radioodbiornika jest potrzebna antena długością 8-15 metrów i dobre uziemienie. Proste radio - samodzielnie wykonanie - łapie jedną stację Proste radio - samodzielnie wykonanie - łapie jedną stację Proste radio - samodzielnie wykonanie - łapie jedną stację Proste radio - samodzielnie wykonanie - łapie jedną stację
 • #3
  r234rc
  Level 2  
  dziękuje za odpowiedź. Czy może być drut srebrny zamiast miedzianego i czy można te dwa rodzaje połączyć w cewce?
 • #4
  aksakal
  Tube devices specialist
  Jeśli to rzeczywiście srebrny, a nie aluminiowy, to to jeszcze lepiej. Lecz drut obowiązkowo powinien być w izolacji. Nie zrozumiałem, że chcesz połączyć w cewce. Należy znać, że sluchawky dla takiego radioodbiornika muszą mieć opór minimum 1-2k.
 • #5
  r234rc
  Level 2  
  chodzi mi oto, że nie mam całego drutu 40 metrów czy można połaczyć go drum miedziany, srebrny, z kawałków lub czy można go zastąpić zwykłymi kablami wielożyłowymi gdzie są skręcone malutkie druciki oczywiście w skórce i je nawinąć na ten walec? a radio zamierzam podłączać do wzmacniacza nie na słuchawki.
 • #6
  aksakal
  Tube devices specialist
  Napięcie na wyjściu radioodbiornika ma amplitudę nie więcej 10mV. Toż wyjście radioodbiornika należy będzie włączać do wejścia mikrofonu wzmacniacza. Dla cewki można wykorzystać odcinki drutu . zjednoczone między sobą . A oto wykorzystać drut z różnych metali nie rekomenduje się, lecz to nie oznacza, że nie wolno.
 • #7
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Jak masz kondensator z Jovity to pewnie i ferryt z cewką w niej był.....
  Jak chcesz podłączyć to do wzmacniacza to zamiast słuchawki musisz dać rezystor aby dioda działała.
  Jak dasz srebrny drut to prawdopodobnie będzie bez izolacji i zrobi Ci się zwarty zwój, wtedy nie będziesz miał sygnału.
  Pozdrawiam