Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wentylator aventa retis, jak podłączyć?

15 Gru 2014 17:00 1311 13
  • Poziom 8  
    Witam.Po podłączeniu działa tylko po włączeniu oświetlenia w łazience.Nie działa na higrostacie i timerze.W wentylatorze jest 3 wyjścia,L.N,LT. L i N podłączyłem do puszki, LT podłaczyłem do lampy oświetleniowej w łazience.
    Pomoże ktoś.
  • Poziom 34  
    Jeżeli podłączyłeś do zasilania światła w łazience, to nie rozumiem, co Cię dziwi ? To, że wentylator nie chce pracować bez zasilania? To chyba normalne? Musisz tak podłączyć, aby wentylator miał ,,dostęp" do fazy niezależnie od światła w łazience, jedynie możesz wykorzystać wspólny przewód N.
  • Moderator Elektrotechnika
    gobo77 napisał:
    .W wentylatorze jest 3 wyjścia,L.N,LT.

Czyli N do N
    L jako stała faza
    T jako faza po wyłączniku światła .
    I nic inaczej .
  • Poziom 8  
    L I N podłączyłem do puszki , czyli ma stałe zasilanie, T podłączyłem do oświetlenia.Wentylator włącza sie po zaświecenia światła zarówno z podłączonym T jak i bez podłączonego T. Coś chyba nie tak zrobiłem.
  • Moderator Elektrotechnika
    Kolega napisze dokładny typ tego cuda .
  • Poziom 20  
    gobo77 napisał:
    L I N podłączyłem do puszki , czyli ma stałe zasilanie, T podłączyłem do oświetlenia.Wentylator włącza sie po zaświecenia światła zarówno z podłączonym T jak i bez podłączonego T. Coś chyba nie tak zrobiłem.

Jesteś pewien, że nie jest to puszka od oświetlenia (zasilana poprzez łącznik światła)?
    Sprawdź (najlepiej zmierz wartość), czy występuje napięcie w puszce po zgaszeniu światła.

Widzę kolega wyżej mnie ubiegł.
  • Poziom 8  
    Prąd jest cały czas.
    Wentylator fi 100 RETIS WR100H AWENTA
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    Patrząc na wentylator to
    Z lewej mamy T
    W środku N
    Z prawej L
    Proszę sprawdzić czy tak jest czyli że po wyłączeniu oświetlenia braknie zasilania pomiędzy T/ N (wentylator odłączyć na czas próby).
    gobo77 napisał:
    T podłączyłem do oświetlenia.Wentylator włącza sie po zaświecenia światła zarówno z podłączonym T jak i bez podłączonego T.

A czy to T po wyłączniku jest fazą L . Bo może kolega podał drugi N lub co gorsza wyłącznik przerywa N .
    Jeśli to nie pomorze tylko wezwać elektryka.
  • Poziom 8  
    Próbówka świeci na T,to znaczy ,że jest L ?
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    gobo77 napisał:
    Próbówka świeci na T,to znaczy ,że jest L ?

Krzysztof Reszka napisał:
    (wentylator odłączyć na czas próby).

Neonówka nie jest wstanie tego określić , tylko multimetr ma pokazywać 230 V i brak owych po wyłączeniu.
    Jeśli to przerasta kolegę, to tak jak pisałem po elektryka.
  • Poziom 8  
    Krzysztof Reszka,tak jak pisałeś wyżej ,okazało się że wyłącznik oświetlenia przerywał N.
    Okazało się też ,że w całym domu wyłaczniki przerywają N.
    Przerobiłem łazienkę i po problemie.Dziękuje.