Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Internet kablowy w bloku - pytanie o podłączenie

Chrusta 15 Dec 2014 18:22 8742 7
 • #1
  Chrusta
  Level 22  
  Witam.

  Byłem dzisiaj załatwić sobie internet w mieszkaniu w bloku po kablówce. Ostatnie usługi kablowe w tym mieszkaniu świadczone były około 2 lata temu. Dostałem modem, technicy mają przyjechać w środę wszystko załatwić. Problem jest następujący.

  Prawdopodobnie przewód od mojego mieszkania jest odłączony gdzieś w centralce w bloku. Nie bardzo chce mi się czekać, aż przyjadą technicy podłączyć jeden kabel. Z tego co wiem, to usługa internetu została aktywowana już dzisiaj, gdy podpisałem umowę, itp. W zaiązku z tym mam pytanie.  Jak jest z instalacją kablową w bloku? Plus mam taki, że skrzynki rozdzielcze na piętrach są pootwierane. Jednak tam z tego co widziałem, nie ma żadnych przyłączeń od TVK. Przewody przechodzą po prostu w pionie. Czy centralka znajduje się gdzieś w skrzynkach na parterze? Na przewodzie nie występuje żadne napięcie, zmierzyłem. Czy jest szansa, że przewód od mojego mieszkania jest po prostu odłączony?

  Dziwne to trochę, jeśli cała rozdzielnia była by tylko w centralce na parterze, musiałoby do niej dochodzić 30 przewodów (blok po 3 mieszkania na piętrze, 10 pięter) - trochę to dużo kabli w pionie.

  Jeśli już bym się dostał do tej skrzynki, czy jest szansa że połączenia są tam jakoś normalnie i logicznie poopisywane np. numerami mieszkań?

  Pozdrawiam,
  Patryk.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  McMarycha
  Level 31  
  Skoro masz kablówkę, to czy podłaczając TV masz programy ?
  Gdy u mnie podłączali to nie wystarczył sam modem miałem jeszcze kostkę która chyba zmnieniała częstotliwość sygnału czy coś.
  Ogólnie raczej sam tego nie podłączysz.
 • #3
  Chrusta
  Level 22  
  Kablówki właśnie nie mam, od dwóch lat w tym mieszkaniu nie było korzystane ani z internetu ani z telewizji kablowej. Rozdzielacz też mam już podłączony. Nie przychodzi mi nic innego na myśl jak tylko to, że muszę być odłączony w centralce. Pewnie ostatnia umowa się skończyła, przyszli technicy i odłączyli, co by nikt na lewo nie próbował kombinować ;). Zszedłbym teraz pogrzebać w tych centralkach na parterze, tylko jak zacznę szukać sam nie bardzo wiedząc dokładnie czego, to sąsiedzi mogą krzywo patrzeć :). Jakieś pomysły ktoś jeszcze ma?
 • #4
  simhak
  Moderator of SAT
  Jedyny pomysł to czekać na montera.
  Podpisałeś umowę, sprawdź co grozi za "grzebanie" w instalacji.
 • #5
  Chrusta
  Level 22  
  Hmm, jedyne co o tym jest w umowie, to:

  Quote:
  Do dokonywania napraw, przeróbek, zmian w sieci telewizji kablowej upoważnione są wyłącznie służby techniczne Operatora.


  O karach nic nie ma :). Tak czy siak, w konfiguracji modemu wymagane jest wpisanie loginu i hasła - dane te posiadają właśnie technicy? Bo po podłączeniu, automatycznie te pola raczej się nie uzupełnią?
 • #6
  McMarycha
  Level 31  
  Jeżeli w umowie nie masz to pewnie technicy mają.
 • #7
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Chrusta wrote:
  Jeśli już bym się dostał do tej skrzynki

  A jesteś właścicielem tej skrzynki - jeśli nie, to niczego tam nie dotykaj, bo możesz narobić problemów i sobie i innym, i możesz jeszcze za to zdrowo "zabulić".
  Czekaj spokojnie na podłączenie do instalacji, przez upoważnione do tego osoby, co zresztą sam napisałeś, że znajduje się w umowie.
 • #8
  Chrusta
  Level 22  
  Ciekawski jestem, ale wytrzymałem :). Faktycznie byłem odłączony, w skrzynce tyle że na innym piętrze - pewnie też była otwarta jak wszystkie inne na pozostałych piętrach. Zagapiłem się i nie poleciałem za technikiem :). Wszystko już podłączone i śmiga.

  Dzięki za odpowiedzi,
  pozdrawiam.

  PS. Musieli jeszcze zmienić częstotliwość w konfiguracji. Jak by kogoś ciekawiło - dane logowania albo uzupełniły się same, albo nie były wymagane (po autokonfiguracji modemu, na jego stronie konfiguracyjnej znikły zakładki z danymi itp).