Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dźwięk syczenia dochodzący z komputera

15 Gru 2014 19:53 2148 31
  • Poziom 6  
    Witam, wczoraj drugi raz w przeciągu około miesiąca zgasł mi ekran (zrobił się czarny) jakoś na sekundę-dwie, po czym z kompa zaczął dobiegać dźwięk przypominający wypuszczanie powietrza z balonika z jednoczesnym przytrzymywaniem wylotu (połączenie syczenia z piskiem). Wie ktoś czym to może być spowodowane? Który z podzespołów może wydawać taki dźwięk? Nie wiem, czy to pomoże, ale w obu przypadkach, po ponownym pokazaniu się obrazu pasek start zmienił kolor z niebieskiego na szary.

Komputer:
    Płyta główna ASRock Fatal1ty H87 Performance, H87, DualDDR3-1600, SATA3, GBLAN, RAID, ATX (H87 Performance)
    Procesor Intel Core I5-4570 3.2GHz LGA1150 BOX HASWELL BX80646I54570
    Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL Unbuffered NON-ECC 1.5V (BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU)
    Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 760 OC, 2GB DDR5 256 Bit HDMI, DP, DVI, BOX (GV-N760OC-2GD)
    Zasilacz SilentiumPC Deus M1 550W PSU 80Plus Bronze Modular 4xPEG SPC088

Temperatury karty, procesora i płyty 40C, w stresie 70C.
    Windows 7 32 bity, SP1
    Avast
  • Poziom 9  
    Sprawdź podczas syczenia czy nie zauważysz wewnątrz obudowy iskrzenia, czasem jak się na zepsutym lucie iskrzy to jest taki świst. A, że znika obraz to najpierw patrz na kartę graficzną.
  • Poziom 11  
    Zwarcie? Odkręć obudowę :!:Na wyłączonym zasilaniu :!: Podłącz komputer i sprawdź czy nie lecą iskry + skąd słychać ten dźwięk. Obstawiam karta graficzna, zasilacz, któryś z kabli zasilających, lub jakiś wentylator. ---> Ew. Sprawdź jeszcze czy jakiś kabel na zewnątrz się nie poluzował. Na przykład od monitora. ;)
  • Moderator - Komputery Serwis
    Polot napisał:
    Wie ktoś czym to może być spowodowane?

Niestety nie będziemy wróżyć.
    Jak wspomnieli koledzy musisz to zdiagnozować samemu poprzez zdjęcie bocznego panelu obudowy i obserwując.
    Gdy ustalisz skąd dochodzi "syczenie", udzielimy ci rady co można z tym zrobić.
    Zobacz jeszcze:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1287856.html
  • Poziom 6  
    Tak jak napisałem, w przeciągu miesiąca zdarzyło się to dwa razy, nie mam pojęcia kiedy to może nastąpić znowu. Mam po prostu czekać i gdy zacznie się coś dziać sprawdzić? Jaka jest szansa, że może to spowodować jakieś poważne uszkodzenie komputera?

Zakładałem wcześniej wątek, ale poleciał do kosza, bo nie napisałem dokładnie jaki mam komputer. Ludzie w poprzednim pisali, że to coś z kondensatorem, albo cewkami. Jak to sprawdzić dokładniej i czy takie coś kwalifikuje się do oddania na gwarancji?
    Polot napisał:
    Ludzie w poprzednim pisali, że to coś z kondensatorem, albo cewkami.

Niewykluczone.
    Polot napisał:
    Zakładałem wcześniej wątek, ale poleciał do kosza, bo nie napisałem dokładnie jaki mam komputer.

Nie dziwie się, bo w dziale "Hardware" wymaga tego regulamin forum.
    Polot napisał:
    Jak to sprawdzić dokładniej

Poza obserwacją nie sprawdzisz tego skoro problem występuje niecyklicznie.
    Polot napisał:
    czy takie coś kwalifikuje się do oddania na gwarancji?

Tu może być problem. Jeśli oddasz na gwarancję a w tym czasie nie wystąpi "syczenie" to usterka nie zostanie usunięta a komputer odesłany z adnotację "wszystko działa prawidłowo".

P.S jeśli komputer jest na gwarancji, przed zdjęciem bocznego panela obudowy zwróć uwagę czy nie ma plomby gwarancyjnej.
  • Poziom 11  
    Polot napisał:
    Jaka jest szansa, że może to spowodować jakieś poważne uszkodzenie komputera?
    Praktycznie z 50% ;) Tak na oko, ale tego nikt nie jest wstanie ci powiedzieć puki nie mamy informacji co się zepsuło/powoduje ten objaw. ----> Chyba, że ktoś jest jasnowidzem :P
  • Poziom 26  
    Patrz na pewno na kondensatory karty graficznej i inne w reszcie podzespołów.Syczy gdyż w kondensatorze wytwarza się ciśnienie po czym obudowa się rozszczelniła i stąd ten dźwięk.Generalnie podzespół z takimi elementami nie pracuje prawidłowo. Jutro wstawi fotkę karty zotac jak wygląda po takich właśnie zachowaniach.Komputer wyłącza się w momencie bez oznak typu bluescreen itd?
  • Poziom 6  
    Cytat:
    Komputer wyłącza się w momencie bez oznak typu bluescreen itd?

Komputer się nie wyłącza. Tak jak napisałem w poście 1 wyłącza się obraz monitora, po 2 sekundach obraz pojawia się ponownie i wtedy zaczyna dochodzić syk/pisk z wnętrza komputera. Komputer wyłączyłem ja od razu po usłyszeniu tego pisku, bo bałem się, że coś się może stać. Po ponownym uruchomieniu wszystko było jak zwykle, bez spadków wydajności itd.
  • Poziom 26  
    Podmień jeśli możesz kartę graficzną i zasilacz.Wymontuj podzespoły i sprawdź na oko cz nie posiadają takich uszkodzeń
  • Poziom 6  
    A mógłby mi ktoś powiedzieć, czy te temperatury nie są za wysokie? Jak gram w jakąś grę, to gorąc czuć jak trzymam rękę 10cm nad kompem. Dźwięk syczenia dochodzący z komputera
    Max to temperatury podczas grania, screena robiłem chwilę po wyłączeniu gry.

Co to jest ten TMPIN3? Zauważyłem, że jego temperatury są zawsze nieporównywalnie wyższe od pozostałych na płycie.
  • Poziom 26  
    Na cpu można by trochę spróbować zbić temperaturę w dół.Reszta temp.nie jest tragiczna poza tym wentylatory mają jeszcze zapas by zwiększyć przepływ ilości powietrza.
  • Poziom 6  
    Przed chwilą stało się to po raz kolejny, ale naprawdę ciężko mi sprawdzić co wydaje ten dźwięk, bo biurko skutecznie to uniemożliwia. Dostanie się do budy, to spory problem szczególnie, że ten dźwięk jest tak niepokojący, że wolę od razu wyłączyć komputer. Mam natomiast kolejne info na temat problemu. Za każdym razem dzieje się to równo o godzinie 1:00. Jakiś pomysł dlaczego akurat ta godzina? Chyba, że to przypadek, że 3 razy gaśnie ekran i z kompa dochodzi dziwny dźwięk równo o 1:00?

Niedługo i tak zmieniam biurko, wtedy może będzie łatwiej się dostać i szybko sprawdzić.

Widzę, że ostatni raz stało się to w niedzielę 3 tygodnie temu o 1:00. Jak za 3 tygodnie o tej samej godzinie problem pojawi się znowu, to będzie to bardzo dziwne...
    Jeśli chcesz zlokalizować źródło to postaw sobie komputer w miejscu umożliwiającym szybkie spojrzenie do środka. Nie pomożemy ci w żaden sposób jeśli nie dasz nam odpowiednich informacji.
  • Poziom 6  
    Zapytam tak z ciekawości, ta płyta główna, którą podałem w poście [1] ma jakąś zintegrowaną grafikę w razie jakby ten GeForce padł? Nie mogę nigdzie znaleźć takich informacji.
  • Poziom 39  
    Polot napisał:
    Zapytam tak z ciekawości, ta płyta główna, którą podałem w poście [1] ma jakąś zintegrowaną grafikę w razie jakby ten GeForce padł? Nie mogę nigdzie znaleźć takich informacji.

Zintegrowana grafika znajduje się w procesorze (IntelŸ HD Graphics 4600).
    Link
  • Poziom 11  
    Dla mnie odpowiedź jest chyba jasna:

Jeśli to ta płyta to tak ;)

A wydaje mi się że to ta :P jeśli się mylę przepraszam.
  • Poziom 22  
    Pomysłowy napisał:

Mylisz się i nie mylisz. to ta płyta, ale grafiki zintegrowanej nie posiada (procesor - owszem) :)
  • Poziom 11  
    Dez1 napisał:
    Pomysłowy napisał:

Mylisz się i nie mylisz. to ta płyta, ale grafiki zintegrowanej nie posiada (procesor - owszem) :)

To teraz to się pogubiłem ;-; Czyli płyta ta i wszystko ok, ale grafiki nie posiada?
    To znaczy, że nie podłącze monitora i nie zobaczę nic na nim...
  • Poziom 22  
    Jeszcze raz.

Procesor Intel Core I5-4570 posiada wbudowany układ graficzny. Płyta Asrock H87 Fatal1ty nie posiada zintegrowanego układu graficznego, ale obsługuje zintegrowaną grafikmę procesora. Czyli na tym zestawie da się pracować bez dodatkowej karty graficznej na złączu PCI.
  • Poziom 11  
    A :P Ok, dzięki ;) Bo tak jakoś no nie za bardzo załapałem o co chodzi :)

Wyjdę mądrzejszy :P

Ale tak czy siak monitor podepnie i zobaczy coś na nim, wiec... na jedno wychodzi. (No może nie, nie ważne :P )
  • Poziom 6  
    Od około tygodnia problem się nasilił, bo komputer piszczy/syczy, gdy włączę jakąkolwiek grę, która ma wymagania większe od mario. Rozkręciłem kompa, ale niestety nie jestem w stanie zlokalizować skąd ten dźwięk dobiega. Wydaje mi się, że głośniej słychać dźwięk od zasilacza, ale równie dobrze może to być grafika. Jakieś pomysły? Pożyczyć od kogoś kartę/zasilacz i sprawdzić, czy problem dalej występuje?

Gdzieś wyczytałem, że jeśli to uszkodzone cewki, to nie jest to niebezpieczne, problemem jest tylko ten irytujący dźwięk. Ile jest w tym prawdy?

Chyba, że da się wyciągnąć zasilacz poza obudowę? Wtedy łatwiej byłoby się wsłuchać skąd dochodzi ten pisk. Jestem zielony w tych sprawach.
  • Poziom 13  
    @Polot Możesz rozkręcić wszystko i podłączyć np. na biurku, wtedy z lokalizacją dźwięku nie powinno być problemu.
  • Poziom 6  
    Na innym forum dostałem informację, że mogą to być uszkodzone cewki i że jak włączę vsync w grach to powinno wszystko grać. Po włączeniu faktycznie pisk/syk ustał kompletnie, ale mimo wszystko trochę mnie to niepokoi. Czy taka informacja pozwala w 100% stwierdzić, że to uszkodzone cewki w karcie graficznej? I czy to może się przyczynić do zepsucia karty?
  • Poziom 37  
    Kolego, cewka jest zbudowana z rdzenia ferrytowego, i odcinka drutu dosyć grubego. Nie ma fizycznej możliwości aby się "przepalała". Jedynie co może mieć pęknięty rdzeń co widać gołym okiem.
    Pisk powoduje niestabilna praca przetwornicy.
    Na 100% masz ugotowane kondensatory elektrolityczne. Umiejętna ich wymiana na odpowiedni typ przywróci komputer do pełni sprawności.

Należy sprawdzić który z podzespołów się poddał. Do sprawdzenia kondensatory na karcie graficznej, płycie głównej oraz koniecznie w zasilaczu.

Rozkręć sprawdź. Uszkodzone kondensatory mają napuchnięte górne denka. Jeśli jest płaskie jest ok, jeśli napuchnięte, coś wyciekło, lub pęknięte do wymiany są wszystkie kondensatory w okolicy.
  • Poziom 6  
    Cytat:
    Na 100% masz ugotowane kondensatory elektrolityczne.

A od czego to mogło się stać, żeby uniknąć tego problemu w przyszłości? Temperatury mam zawsze w normie.
  • Poziom 22  
    Polot napisał:
    Cytat:
    Na 100% masz ugotowane kondensatory elektrolityczne.

A od czego to mogło się stać, żeby uniknąć tego problemu w przyszłości? Temperatury mam zawsze w normie.

Po prostu ze starości. Od jak dawna używasz swojego zasilacza?
  • Poziom 6  
    Komputer kupiłem 11 miesięcy temu
  • Poziom 22  
    W takim razie chyba zadziałał czynnik losowo-jakościowy, przed czym ustrzec się nie da.
  • Poziom 37  
    Kwestia jakości zastosowanych kondensatorów.
    Elektrolity mają w karcie katalowowej dwa podstawowe parametry. Tj. maksymalny prąd tętnień w Arms i maksymalny czas pracy. Zazwyczaj od 1~10 tys godzin (zależy od średnicy kubka kondensatora). Idąc dalej tym tropem kondensator majacy 1Arms i 1000h będzie pracował 1000h przy 1Arms przy 0.5Arms popracuje już około 3000h ale przy prądzie 2A niecałe 400h (są na to wzory).
    Wnioski pozostawiam reszcie :)