Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wkrętarka pod zasilaczem ATX-niby proste ale wciąż nie działa)

15 Gru 2014 21:17 1797 11
  • Poziom 10  
    Panowie wiem że jest to chyba już milionowe zapytanie w tym temacie ale nie mam wyjścia i muszę się Was poradzić bo przeczytałem milion stron i poradników ale nadal nie mogę dojść gdzie jest problem (być może za dużo informacji i coś mi umknęło)

Wkrętarka to Hitachi DS 14DVF3 14,4V
    -próbuję ją zasilić 12V ale wkrętarka będzie do innych celów i ma się w zasadzie tylko kręcić pod znikomym obciążeniem, więc zakładam, że pod 12V ruszy. i zakręci wystarczająco.

Zasilacz to Bestec model ATX-300-12Z
    -o mocy 300W i prądzie maksymalnym 19A dla 12V

linię 5v obciążyłem 2 rezystorami 4.7Ω 11W (takie dostałem)

Problem jest taki że po próbie uruchomienia wkrętarki wciąż wywala zabezpieczenie (PS. Nie mam na razie jak sprawdzić jaki prąd pobiera na pracy z baterii)
  • Poziom 14  
    Potencjometr 5 lub 10k pod pierwszą nogę scalaka, dalej rezystor 10k i podłącz do masy. Zielony przewód też do masy aby zasilacz startował. Odlutuj wszystkie przewody, zostaw po 2 żółte i czarne. Podłącz pod czarny masę i żółty plus miernik, ustaw potencjometrem 14,4v i podłącz wkrętarkę. Z linii 5v odlutuj rezystory. Powodzenia
  • Poziom 10  
    Masz na myśli scalak UC3842BN?
  • Poziom 14  
    Wkrętarka pod zasilaczem ATX-niby proste ale wciąż nie działa)

Ja mam wszystkie zasilacze do 350W z takim scalakiem 16 pin. Najczęściej to jest TL494C, KA7500
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Problem w tym, że w moment startu silnik wkrętarki zużywa prąd, który może być do 25-30A, albo i więcej ( zależność od mocy silnika) . Należy zwiększyć granicę ograniczenia prądu ATX czy zabezpieczyć dwóch schodkowy start silnika( start - 100%) przez rezystor .
  • Poziom 10  
    Ja mam w zasilaczu 3 uklady 8-pinowe. jeden o oznaczeniach które napisałem wyżej i dwa o innych oznaczeniach.
    Nie wiem do którego podlączyc potencjometr.

aksakal- czy zwiększenie tej granicy prądu powoduje rezystor o ktorym pisał jarek? ( 10k za potencjometrem?)
  • Poziom 21  
    Zazwyczaj atx ma duży prąd na lini 5V, podłącz wkrętarkę najpierw do 5V, jak już się zakręci to przełącz na 12V. Najlepiej zrobić to na przekaźnikv,
  • Poziom 10  
    1234jarek napisał:
    Potencjometr 5 lub 10k pod pierwszą nogę scalaka

Mam 3 scalaki 8 pinowe:

UC3842BN
    OPAT
    0438
    -----------
    LM358N
    KDH530S
    -----------
    LM358N
    KGC532S

Którego użyć do zwiększenia napięcia?

PS:bambus: dzięki jak nic nie pomoże to rozważę i takie rozwiązanie

Dodano po 50 [minuty]:

Temat już nieaktualny.

Podłączyłem wkrętarkę tak jak zaproponował kolega bambus94 czyli do +5v (u mnie jest 30A) i zasilacz umarł. Wentylatorek zakręcił 2 razy i koniec. Teraz nawet bez wkrętarki zasilacz próbuje się dwa razy uruchomić i nie odpala.

Dzięki.
  • Poziom 14  
    UC3842BN to kontroler PWM czyli pod ten, ale nie podpowiem, która nóżka i czy będzie ok nie mam możliwości sprawdzenia w zasilaczu. Nie mam z tym kontrolerem żadnego, a nie chcę wprowadzić w błąd i nie potrzebną awarię zasilacza. Ja mam wkrętarkę i też używam pod zasilaczem atx. Nie sprawdzałem przy rozruchu jaki prąd pobiera, ale w trakcie pracy na biegu 5-tym w skali 1 do 5 bez obciążenia pobiera 3,8A. Może ktoś inny się wypowie, kto zasila z atx na tym UC3842 jakieś podobne urządzenie.
  • Poziom 10  
    Dzięki Jarek. Niestety jak napisałem post wyżej zasilacz padł :(. Szukam teraz czegoś innego.
  • Poziom 14  
    Za 5 zł można na alu lub olx kupić zasilacz na ka7500 lub tl494, ewentualnie naprawić ten obecny. Może jakiś kondensator jest napuchnięty.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolega, vBart ! Miej na myśli że bez obciążenia zasilacz ATX nie włączy się . Schemat obrony zasilacza reaguje równie jak na zwiększenie napięcia tak i na zwarcie. W obu wypadkach odbywa się blokowanie impulsowego generatora ukladu 3842.