Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lokalizator, alarm oddalenia "dziecka"

16 Gru 2014 01:06 2217 7
 • Poziom 16  
  Poszukuje rozwiązania dla alarmu oddalenia,
  kiedy od stacji matki urządzenie/brelok oddali się o np 20m uruchomi to alarm w matce i w breloku.
  Są podobne rozwiązania pod nazwą "Alarm oddalenia się dziecka " ale mnie interesuje urządzenie matka i 10 breloków, z zasięgiem 20-50 m , natomiast rozwiązania dla dzieci to urządzenia w parach o zasięgu 8-20m.
  Zna ktoś może takie rozwiązania?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 34  
  Ostatnio ze względu na wprowadzenie standardu Bluetooth 4.0 pojawiło się wiele urządzeń tego typu. W praktyce rozwiązanie składa się dwóch elementów:
  - standardowego smartfona z BT4.0
  - małego taga zasilanego baterią zegarkową

  Zasięg działania jest oczywiście programowo ustawiany. Można nawet ustawić 10cm. Należy jednak pamiętać, że całość pracuje w paśmie 2.4GHz. Tak więc jeśli pomiędzy antenami pojawią się jakieś przeszkody np. dziecko to poziom sygnału znacznie spadnie co zostanie zinterpretowane jako zwiększenie odległości nadajnik-odbiornik.
  Jeśli chodzi o generowanie alarmów to w smarfonie nie ma z tym żadnego problemu. Natomiast tag zwykle musi być mały i lekki. Nie ma więc w nim wystarczająco dużo energii do uruchomienia głośnego sygnalizatora.
  Cena takiego taga BT4.0 wynosi około 100zł.
 • Poziom 16  
  widziałem takie rozwiązania , trzeba będzie wypróbować, obawiam się że ze względu na specyfikę właśnie tak jak piszesz przeszkody typu człowiek, auto, filar , normalnie spotykane będą generować alarm.
  na ebay tego sporo, fajną ofertę ma też Chipolo,
  trzeba też pamiętać o sprzęcie który ma Bluetooth 4.0,
 • Poziom 34  
  Praktycznie każdy tag BT4.0 okresowo się rozgłasza. Zwykle co 1.28 sek. Tak więc potencjalnie każdy z nich nadaje się do wymienionego celu. Trzeba mieć tylko odpowiednią aplikację. Pamiętaj, że Bluetooth 4.0 jest obsługiwany w urządzeniach z systemem Android dopiero od wersji 4.3.
  Samo skanowanie (wyszukiwanie) tagów działa zwykle dość dobrze. Jednak włączenie alarmu w tagu wymaga już nawiązania z nim połączenia. Co w przypadku większej odległości taga od telefonu zwykle stwarza problemy. Tak więc na tą funkcjonalność proponuje nie liczyć.
  Określenie "dziecko" zostało użyte w cudzysłowie. Czy rozwiązanie jest potrzebne rzeczywiście do sygnalizacji oddalenia się dziecka czy do jakiś innych celów ?
 • Poziom 16  
  tagi będą doczepiane do kluczy, o to chodzi aby przede wszystkim wyeliminować do zera przypadkową utarte klucza, dla tego też alarm oddalenia co będzie oznaczało że klucz został zgubiony i się oddala np na przyczepie albo np pracownik zapomniał go oddać i wraca z nim do domu.
  Przypadkowe alarmy nie będą wielkim problemem jeśli nie będą bardzo częste, bo wtedy nikt na nie nie będzie zwracał uwagi.
 • Poziom 34  
  W takim zastosowaniu wszytko powinno działać dobrze. Istotne są jednak założenia jakie przyjęto w aplikacji. Ja przyjmowałem, że tag zniknął z zasięgu jeśli nie wykryto jego obecności przez 15 sek. i w zasadzie nie było fałszywych alarmów.
  Problemem może być jednak sam smartfon. Interfejs Bluetooth potrafi się czasami w nim zawiesić. Szczególnie jeśli włączona jest sieć WiFi lub obsługa słuchawki BT2.1. Zdecydowanie pewniej działają dedykowane odbiorniki służące do wykrywania tagów BT4.0.
 • Poziom 16  
  mam Nexusa 7 2013 , który pracował by tylko z tym, ale takie dedykowane urządzenie może być dobrym rozwiązaniem, jak nazywają się dokładnie takie urządzenia ?
 • Poziom 34  
  malik123 napisał:
  mam Nexusa 7 2013 , który pracował by tylko z tym

  Mam też ten tablet. Teraz zaktualizował się do Android 5. Nadal jednak działa w nim BT4.0.

  malik123 napisał:
  ale takie dedykowane urządzenie może być dobrym rozwiązaniem, jak nazywają się dokładnie takie urządzenia ?

  To zależy co chcesz zrobić.
  To prostych zastosowań typu Wł/Wył można użyć taki komplet:
  http://i-node.pl/inode-care-sensor/
  http://i-node.pl/inode-care-relay/
  W zastosowaniu jakie podałeś można taki odbiornik zamontować przy wyjściu. Jeśli pracownik będzie miał klucz w kieszeni to włączy się sygnalizator.

  Najbardziej skomplikowane zarządzenie przez PC jednocześnie w wielu punktach umożliwiają odbiorniki podłączane prze LAN: http://i-node.pl/i-node/inode-lan/
  Też mają wyjście Wł/Wył pozwalające np. włączyć sygnalizator lub zamknąć rygiel.