Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie gramofonu do komputera - konkretny przypadek

gwanako 16 Gru 2014 02:06 2931 6
  • #1 16 Gru 2014 02:06
    gwanako
    Poziom 8  

Potrzebuję pomocy z pewnie prostą sprawą, ale się zakręciłem.

Chcę zarchwizować na komputerze płyty winylowe. Gramofon to Panasonic SL-H401. Wychodzą z niego wbudowane chinche. Na stałe mam je podłączone do gniazd Phono we wzmacniaczu Denon PMA-720.

Teraz chciałbym połączyć wzmacniacz z tym sygnałem z gramofonu do komputera. Oto schemat tyłu wzmacniacza, fragment instrukcji.

Normalnie sygnał idzie po kablu z komputera, przez zewnętrzną kartę dźwiękową E-MU 0204, do tego wzmacniacza, do jednego z wejść AUX. I wszystko się zgadza w tę stronę.

Myślałem, że jak przełożę wtyki chinch z AUX do jednego z gniazd wyjściowych magnetofonowych (na schemacie jest napisane LINE OUT (PB) do jednego bądź drugie magnetofonu) oraz przełożę końcówkę jack z wyjścia na karcie E-MU 0204 do wejścia liniowego sygnału (z przejściówką na dużego jacka), to tym samym puszczę sygnał gramofonowy ze wzmacniacza, przez kartę dźwiękową, do komputera. tymczasem przez słuchawki podłączone do karty dźwiękowej E-MU nie słyszę odtwarzanej właśnie płyty gramofonowej. (Z przodu na panelu wzmacniacza jest część MONITOR/COPY z przełączaniem Tape 1/Tape 2, ale żadna z opcji nie działa.

Nie wiem, czemu taka opcja mi nie działa. Czy czegoś nie wiem, czy o czymś zapomniałem?

Aha, uparłem się, żeby połączyć gramofon z komputerem przez wzmacniacz, bo myślałem, że to będzie proste, a poza tym w przypadku bezpośredniego połączenia gramofonu z komputerem muszę załatwić przedłużenie chinchy z gramofonu oraz przejściówkę do wejścia do karty dźwiękowej (chinche - jack). O ile takie połączenie bezpośrednie by zadziałało i nic nie spaliło (a sygnał z gramofonu byłby wystarczającą mocny - nie wiem, czy tam w środku gramofonu jest jakiś przedwzmacniacz).

0 6
  • #2 16 Gru 2014 02:51
    beatom
    Poziom 31  

Popatrz jeszcze raz na ten schemat i odpowiedz sobie ktoredy idzie sygnal z gramofonu, przez wzmacniacz, do magnetofonu aby sie na nim nagral...

0
  • Pomocny post
    #3 16 Gru 2014 02:56
    niewolno2
    Poziom 39  

Musisz kolego pamiętać że chcąc połączyć bezpośrednio gramofon z komputerem to nic z tego nie wyjdzie ponieważ będziesz musiał zastosować przedwzmacniacz z korekcją RIAA a wzmacniacz to właśnie zrealizuje.

0
  • Pomocny post
    #4 16 Gru 2014 07:42
    arturavs
    Poziom 38  

Do komputera podłącz sygnał TAPE REC ze wzmacniacza. To sygnał już po korekcji RIAA.

0
  • #5 16 Gru 2014 08:39
    gwanako
    Poziom 8  

O korekcji RIAA nie wiedziałem, także dzięki. OK, bezpośrednio do komputera nie będę podłączał (choć pamiętam, że miałem kiedyś podłączony gramofon, chyba starą polską Fonikę (wyjście DIN) bezpośrednio do wejścia liniowego karty dźwiękowej starego komputera i tak zgrywałem płyty, ale to pewnie zupełnie inny przypadek...).

Co do tego obecnego przypadku, mam wrażenie, że proponowaną przez Was opcję TAPE REC też próbowałem i nic nie słyszałem, ale OK, wieczorem sprawdzę to jeszcze raz, może czegoś nie odhaczyłem w oprogramowaniu karty dźwiękowej na komputerze - jakiegoś zaznaczenia wejścia liniowego czy podgłoszenia odpowiedniego potencjometru/suwaka w oprogramowaniu, choć oddzielnego suwaka dla wejścia liniowego nie widziałem. Ale posprawdzam wszystko jeszcze raz.

Co do tych wejść/wyjść magnetofonowych we wzmacniaczu to czegoś tu, sam dla siebie, nie rozumiem. Mianowicie jedyne wyjścia, jakie widzę z tyłu wzmacniacza, to są PB dla TAPE 1 i TAPE 2, bo na schemacie są opisane jako LINE OUT. A wydaje mi się, że chcę wyprowadzić sygnał gramfonou ze wzmacniacza, czyli LINE OUT. Takie jest moje rozumowanie. Najwyraźniej błędne, bo np. magnetofon mam podłączony sprawnie właśnie do PB (LINE OUT), czyli tu całe moje myślenie o wejściach i wyjściach leży.

Po prostu nie rozumiem, dlaczego mam WYprowadzić sygnał (gramofonu) przez WEjście na wzmacniaczu(opisane jest jako LINE IN) TAPE REC.

Bardzo chętnie zrozumiem tę pewnie prostą rzecz (mam świadomość, że to piaskownica), wtedy zaznam spokoju. Tymczasem pokornie się dostosuję i popróbuję tak, jak sugerujecie. Dam znać. Dzięki.

0
  • Pomocny post
    #6 16 Gru 2014 10:07
    Polon_us
    Poziom 40  

gwanako napisał:
    Po prostu nie rozumiem, dlaczego mam WYprowadzić sygnał (gramofonu) przez WEjście na wzmacniaczu(opisane jest jako LINE IN) TAPE REC.

Niepoprawnie interpretujesz opis LINE IN TAPE REC - odnosi się on do magnetofonu, a nie do wzmacniacza. To samo dotyczy się drugiego opisu - Line OUT.

Spróbuj podejść inaczej:

Rec - recording (nagrywanie) - wyprowadzenie sygnału audio z wzmacniacza do nagrywania na magnetofon - czyli wyjście (OUT) audio wzmacniacza -> wejście (IN) magnetofonu
    PB - playback (odtwarzanie) - wprowadzenie sygnału audio do wzmacniacza - czyli wejście (IN) audio wzmacniacza <- wyjście (OUT) magnetofonu

0
  • #7 16 Gru 2014 19:56
    gwanako
    Poziom 8  

Cytat:
    Do komputera podłącz sygnał TAPE REC ze wzmacniacza. To sygnał już po korekcji RIAA.

Działa, dzięki.

Cytat:
    Niepoprawnie interpretujesz opis LINE IN TAPE REC - odnosi się on do magnetofonu, a nie do wzmacniacza. To samo dotyczy się drugiego opisu - Line OUT.

Dzięki za klarowne wyjaśnienie. Przyjmuję je za dobrą monetę. Aczkolwiek nie rozumiem, czemu na wzmacniaczu część podłączania magnetofonów jest opisana (jak na tamtym schemacie) "z punktu widzenia" magnetofonów właśnie. Ale OK, przyjmuję tę perspektywę, według niej wszystko mi się zgadza.

Działa, ale...

Jestem nieco rozczarowany jakością dźwięku. Ale to na marginesie, przyczyny pewnie są różne.

Daję zdjęcie tyłu karty dźwiękowej:

Jak widać są 2 wejścia (Inputs) L - left i jedno wejście R - right. Otóż wejścia na duży jack - zarówno L (to jest jakieś innego typu, tzn. chyba duży jack może być tu łączony z czymś innym albo to gniazdo w ogóle na inną wtyczkę), jak R dają różnego rodzaju, ale nieprzyjemnie przesterowany dźwięk. W jednym przypadku radykalne obcięcie niskich tonów, w drugim - jeszcze inaczej.

Tylko po podłączeniu do wejścia na mały jack L otrzymuję dający się tolerować sygnał. Ale przy jednym zastrzeżeniu...

Przechodzę do przodu karty:

W każdym przypadku, aby cokolwiek usłyszeć, muszę włączyć przycisk pod działem "Direct Monitor". Wtedy, przy tylnym podłączeniu małego jacka do wejścia L mikrofonowego, dźwięk jest w miarę OK, ale przy włączeniu diody stereo dźwięk jest jednokanałowy (z tyłu przy tym mikrofonie jest przecież L - zgadza się, gra lewy kanał), natomiast gdy włączę mono, to jest to jedyny przypadek, gdy dźwięk jest "tolerowalny" i dwukanałowy. Ale - jak opcja wskazuje - najwyraźniej jest to mono. Oczywiście muszę odpowiednio ustawić konkretny potencjometr z przodu, żeby nie było "clipów".

Cóż, mogę z tym żyć i w ten sposób coś tam zgrywać z płyt winylowych, nie prowadzę żadnego studia nagraniowego i do archiwum pewnie starczy, ale intryguje mnie ta opcja stereo.

Czy takie połączenie lewego i prawego kanału jak poniżej będzie tu w ogóle miało sens - R jako duży jack i L jako mały jack?

Do tego pamiętając, że przy podłączeniu do dużego R był słyszalny przester?
    Tak w ogóle nie powinno być w ogóle dwóch wejść R i L z tego samego typu gniazdem?

0