Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CLP-315 - Błąd pasa przenoszenia, Film, Zdjęcia

16 Gru 2014 02:13 4488 4
  • Poziom 12  
    Witam, temat może poruszany kilka razy lecz nie doczekałem się odpowiedzi na pw.
    Po wyczyszczeniu pojemnika na zużyty toner drukarka uruchamia się z błędem: "Błąd pasa przenoszenia".

Zauważyłem, że pas nie zatrzymuje się w pozycji zero, nie wiem czy powinien? Nagrałem to na filmie.

Czujnik raczej jest dobry ponieważ na odbiorniku czujki mam spadek napięcia 3V gdy nie jest przysłonięty, jeżeli jest to spada do 0,2V

Stan drukarki i komunikat na zdjęciach poniżej.

Drukarkę czyściłem porządnie, była mocno zabrudzona na całej stronie od pojemnika na zużyty toner.

Co ciekawe po zamontowaniu tonerów i opc bez pasa, drukarka zachowuje się identycznie... co może jeszcze być? Z góry dziękuję za wskazówki...
  • Poziom 16  
    Jest tam dioda i czujnik, to cała elektronika po wymianie tych elementów powinno być ok. Można też sprawdzić czy pas luźno się kręci. W clp-310/315 jak się pokręci zębatką w środku, to pas powinien luźno lub ciężko się kręcić, jeżeli tak nie jest ma uszkodzenie mechaniczne, to tyle co mi przychodzi do głowy.
  • Poziom 12  
    Biała zębatka napędzająca wałek na końcu (cały pas) kręci się średnio lekko, ale na mój gust jest ok.

Natomiast zębatka w środku (czarna) kręci się bardzo ciężko w jednym momencie. W tym też momencie napina pas. Czy może mi ktoś powiedzieć dlaczego w tym momencie? Czy jest jakiś pomiar prądu (obciążeń) silników?

Nie rozbierałem jeszcze pasa, wolałem zapytać, może ktoś jeszcze ma jakiś pomysł.
  • Poziom 28  
    Jak patrzę na film to masz do wymiany pas transferowy(pas nie jest czyszczony) błąd pasa transferowego pojawia się kiedy listwa czyszcząca pas "odwinie się" i tak jest w Twoim przypadku wyjmij pas odkręć obudowę i sprawdź czy listwa ładnie czyści pas i czy nie jest odgięta
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Cenna uwaga. Nie dbałem o dokładne czyszczenie samego pasa tylko styki i obudowa wewnątrz.
    Z pojemnika na zużyty toner wszystko poszło na drukarkę i może coś jest w samym pasie.
    Dzisiaj się do tego zabiorę. Dam znać.

TEMAT ROZWIĄZANY!

Po krótkim zastanowieniu Panie tato56 stwierdziłem, że Pana uwaga jest nieprzydatna z tego względu, że zanieczyszczenia odą dołu do góry pasa i dopiero są garniane, przed OPC jest czysto. Przy starcie, włożeniu tonerów następowało stuknięcie, rozsypanie tonerów na OPC. Przy normalnej pracy tego nie ma bo resztki są wpierw zgarniane przez cykl.

Odpowiedzi na główny błąd zacząłem szukać od nowa idąc tropem tego, że niezależnie czy pas jest pas jest zamontowany czy nie, są te same objawy. Drukarka po prostu nie widziała jednostki pasa transferowego bo czujnik pod lewą obudową drukarki był zupełnie zasypany tonerem (zdjęcia). Podobnie jak płyta z elektroniką. Po wyczyszczeniu wszystko pracuje jak należy.

Samsung CLP-315 - Błąd pasa przenoszenia, Film, Zdjęcia Samsung CLP-315 - Błąd pasa przenoszenia, Film, Zdjęcia Samsung CLP-315 - Błąd pasa przenoszenia, Film, Zdjęcia Samsung CLP-315 - Błąd pasa przenoszenia, Film, Zdjęcia

Czyli przy takim błędzie wpierw:
    - czyścimy wszystkie styki, łącznie ze stykiem na wałku środkowym w jednostce pasa,
    - sprawdzamy czujnik optyczny pod lewą obudową drukarki (od strony pojemnika na zużyty toner),
    - sprawdzamy czujnik optyczny w jednostce pasa (czujnik tzw. home position).

Dziękuję z góry za sugestię i mam nadzieję, że moje zdjęcia pomogą komuś w przyszłości.