Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zapowietrzony bojler - diagnoza i naprawa

smigol009 16 Dec 2014 11:03 18204 18
Metalwork
    smigol009
    Level 13  
    Hej. Problem polega na tym, że od 2-3 tygodni chlupie woda w bojlerze. Jest to wymiennik 120L, z podwójną wężownicą, podłączony do pieca CO.
    Woda gorąca w kranie jest, więc nie jest tak źle. Pytanie tylko dlaczego chlupie?
    Mieszkam w tym domu od roku. Zimą rok temu też miałem ten problem, hydraulik stwierdził, że naczynie wyrównawcze jest źle usytuowane względem bojlera. Coś tam niby pomógł, ale teraz problem znów powrócił.
    Pytania moje są takie:
    czy to poważny problem kiedy woda w bojlerze się przelewa?
    co mogę na to poradzić samemu?

Ja osobiście się na tym kompletnie nie znam. Ale jakby były pytania co do rur, to coś tam pewnie wyjaśnię.

Załączam zdjęcie. Objaśnię od razu, że bojler leży na 2 rurach, pod nimi jest jeszcze jedna, która służy tylko dla wieszaków (mam tam garderobę).
    Rura najdalej oddalona na zdjęciu pod ścianą to wyprowadzenie z naczynia do ścieków.

Zapowietrzony bojler - diagnoza i naprawa
  • Metalwork
    bearq
    Level 38  
    Mam rozumieć że układ otwarty? Dopuszczałeś wody do układu?
    smigol009
    Level 13  
    Układ otwarty. Dopuszczałem trochę. Rok temu to pomagało, teraz nie widziałem skutków.
    Chociaż nie dopuściłem dużo, bo ponoć nie jest to dobre dla układu. To prawda?
    bearq
    Level 38  
    Układ otwarty więc dopuszczasz aż woda wyleci przelewem. Skoro "bombluje" to znaczy że w układzie jest powietrze czyli jednocześnie mało wody. Dopuść wody aż porządnie przeleje na zimnym piecu i wtedy patrz
  • Metalwork
    User removed account
    User removed account  
    smigol009
    Level 13  
    Hydraulik mi to samo mówił, żeby dopuścić, ale jednocześnie powiedział, żeby robić to jak najrzadziej.
    "Bo nowa woda źle wpływa na układ?"
    Zaraz dopuszczę więcej.
    Naczynie chyba nie ma odpowietrznika, ma tylko wylew odprowadzony do ścieków.
    User removed account
    User removed account  
    smigol009
    Level 13  
    Dolałem wody, aż się przelało do odpływu.
    U mnie piec w okresie grzewczym rzadko bywa zimny. :)
    Nic to nie dało. Dalej chlupie.

Załączam 2 dodatkowe zdjęcia.
    Czy ten pipek na górze naczynia to jest to miejsce do fajki odpowietrzającej?

Zapowietrzony bojler - diagnoza i naprawa Zapowietrzony bojler - diagnoza i naprawa
    User removed account
    User removed account  
    smigol009
    Level 13  
    Nie jest zaślepione. Jest dziura.
    Lelek3
    Level 9  
    Witam i się podłączę.
    Dlaczego nie powinno się zbyt często dolewać wody do instalacji? Ja mam mały wyciek i muszę uzupełniać "szklanka na tydzień".
    smigol009
    Level 13  
    A skąd jest ten wyciek?
    User removed account
    User removed account  
    Jamesbond664478
    Level 20  
    Witam, ja również się podłączę.
    Miałem i mam problem z naczyniem wzbiorczym które opisywałem w swoim innym poście. Moje naczynie jest praktycznie podłączone tak samo jak autora, w związku z czym mam pytanie do autora. Czy podczas napełniania instalacji wodą woda w naczyniu oprócz przelania przelewem nie wydostaje się przez odpowietrzenie to górne ? Bo przelew jest dość wysoko, prawie przy wierzchu naczynia i czy nie masz takiego problemu ?
    bearq
    Level 38  
    Sprawdź poziomicą czy zbiornik i bojler są w poziomie, możliwe że bojler jest pochylony i zbiera się tam powietrze.
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Gorzej podłączone być nie może. Naczynie jest za nisko powieszone względem bojlera. Musisz to zmienić. Pompa jest na zasilaniu, czy powrocie ?
    smigol009
    Level 13  
    Pompa jest na zasilaniu.
    Tzn jedna pompa CO jest podłączona do pieca bezpośrednio, druga jest na podłogówkę.
    Bojler jakby lekko uniesiony jest do góry w miejscu gdzie odchodzi podłączenie do naczynia. Idealnego poziomu nie ma. Naczynko też chyba nie ma poziomu. Nie mieszczę się tam z poziomicą.

Naczynia wyżej podnieść się nie da, bo jest przy samym suficie. Bojler obniżyć też będzie ciężko.
    Jeśli dobrze rozumiem, rurki które odchodzą od bojlera powinny iść lekko "pod górkę" do naczynka, po to by ewentualne powietrze się nimi przedostawało?
    Jeśli tak, to brakuje może paru centymetrów i to chyba w tym jest problem.
    smigol009
    Level 13  
    Dziękuję za pomoc.