Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Ogółem] - Jak 'ugryźć' programowanie?

Yurinian 16 Gru 2014 15:10 876 6
  • #1 16 Gru 2014 15:10
    Yurinian
    Poziom 8  

Witam. Nie chcę dowiadywać się niczego konkretnego o poszczególnych językach programowania, chciałbym się natomiast dowiedzieć JAK się uczyć poszczególnych dziedzin, by być pożądanym na rynku pracy.

Nie za bardzo rozumiem, w jaki sposób uczyć się samego programowania, należy to wykuwa na pamięć bądź jedynie ogarniać sam schemat działania? Jak wy to robicie?

Na przykładzie: chciałem nauczyć się C++ na początek. Ogarnąłem kurs cpp0x. Fajny, przystępny kursik, jednak wydawał mi się być jedynie wstępem do podstawowego zrozumienia komputera. Sam kurs wydawał mi się co najwyżej ciekawą zabawą z jakimś tam ładunkiem wiedzy. Ale to raczej mi pracy nie załatwi, a taki mam cel. Co pozostaje by to zrozumieć? Nauka samych bibliotek? Kucie Grębosza?
    Bardzo proszę, pomóżcie mi to zrozumieć.

0 6
  • #2 16 Gru 2014 16:04
    Inkwizycja
    Poziom 26  

Zdobywaj wiedzę poprzez rozwiązywanie problemów np. napisz program do obsługi magazynu (przychód, rozchód, stany, wydruki). Musisz stworzyć dobry algorytm, poznać zasady rządzące bazami danych, obsługę sprzętu (wydruki) itp. Zaczynasz pisać, nie wiesz jak coś zrobić doszkalasz się i tak to idzie :). Napiszesz 10 różnych programów to coś będziesz już wiedział.

Ps. Możesz też skupić się tylko na jednej dziedzinie np. programowaniu baz danych i tylko tym się zajmować.

0
  • #3 16 Gru 2014 16:12
    wacuu
    Poziom 11  

A jako uzupełnienie cpp0x: main.edu.pl

0
  • #4 16 Gru 2014 16:19
    rapid.prototypes
    Poziom 6  

Hej otóż tak...

Sprawa wygląda w ten sposób, że dostajesz zadanie np: Potrzebuje zczytać cały PORTB atmega8 (np: 11001111) 8 bitów, czyli 1 bajt - a następnie musisz z tego wyciągnąć 2 ostatnie bity najbardziej znaczące żeby coś tam zrobić itp itp.
    (oczywiscie jest to przykład z elektroniki) - Wtedy myslisz tak...

Jak to zrobić tak, żeby to było niezawodne, najszybsze jak się da i opytmalne?
    Np. będziesz musiał użyć operacji logicznych bo są szybsze od tradycyjnych int albo innych sztuczek. Osiągasz cel po prostu tak, aby kod był mozliwie najmniejszy i mało awaryjny i tyle ;)

0
  • #5 17 Gru 2014 11:27
    trol.six
    Poziom 30  

Yurinian napisał:
    Witam. Nie chcę dowiadywać się niczego konkretnego o poszczególnych językach programowania, chciałbym się natomiast dowiedzieć JAK się uczyć poszczególnych dziedzin

Bardzo proszę, pomóżcie mi to zrozumieć.

Może poniższe linki będą pomocne:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2124746.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic787160.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic291265.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2018971.html

Programowanie przeważnie jest połączone z innymi dziedzinami, np matematyka, fizyka, web, sieci, komputery.

Po prostu uczy sę kolega języka i pisze za jego pomocą jakieś programy tudzież uruchamia jakieś urządzenia.

0
  • #6 17 Gru 2014 12:42
    arnoldziq
    Moderator Programowanie

Yurinian napisał:
    Co pozostaje by to zrozumieć? Nauka samych bibliotek? Kucie Grębosza?

Nauka na pamięć "bibliotek" to kompletna bzdura i w niczym Ci nie pomoże. Naucz się lepiej jak korzystać z ich opisów/dokumentacji.
    rapid.prototypes napisał:
    Jak to zrobić tak, żeby to było niezawodne, najszybsze jak się da i opytmalne?

Takie podejście, to zazwyczaj największy błąd programisty. Znajdywanie optymalnych rozwiązań jest oczywiście jak najbardziej wskazane, ale jak masz na to czas. W pracy, jako programista, są nieprzekraczalne terminy a to (niestety) powoduje, że program ma TYLKO działać w określonych ramach zawartych w projekcie. "Wodotryski" i optymalizacja najczęściej schodzi na drugi tor, bo klienta (a często i pracodawcę) to zupełnie nie interesuje.
    trol.six napisał:
    Programowanie przeważnie jest połączone z innymi dziedzinami, np matematyka, fizyka, web, sieci, komputery.

To wszystko prawda. Natomiast podstawową dziedziną, na którą powinieneś położyć nacisk jest język angielski. Znając ten język, w stopniu pozwalającym na czytanie ze zrozumieniem tekstów technicznych, informację z każdej dziedziny możesz znaleźć bez większych problemów.

0