Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz komputerowy - dziwne skoki napięcia przy pomiarach

ignacy15 16 Gru 2014 17:07 621 3
 • #1 16 Gru 2014 17:07
  ignacy15
  Poziom 14  

  Witam!
  Ostatnio znalazłem zasilacz komputerowy.Rozkręciłem go, podłączyłem go do sieci, i zmierzyłem napięcie na tranzystorze. Wynosiło ono 312 V, ale po chwili napięcie wybijało powyżej 20.000 V. Nie wiem ile, bo takiej skali nie było na mierniku. Czy wie ktoś dlaczego tak się działo? Napięcie to zmierzyłem na emiterze i bazie tranzystora. Chciałem zmierzyć jakie jest napięcie na kolektorze i emiterze, więc przyłożyłem jedną końcówkę miernika do kolektora, a drugą do emitera. Gdy to zrobiłem, rozległ się potworny ryk, i miliony iskier. Światło przyciemniło się, a radio szumiało. Dlaczego tak się stało?
  Proszę o odpowiedzi, dziękuję i pozdrawiam!

  0 3
 • #2 16 Gru 2014 18:16
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Cytat:
  Ostatnio znalazłem zasilacz komputerowy.Rozkręciłem go, podłączyłem go do sieci, i zmierzyłem napięcie na tranzystorze. Wynosiło ono 312 V, ale po chwili napięcie wybijało powyżej 20.000 V. Nie wiem ile, bo takiej skali nie było na mierniku. Czy wie ktoś dlaczego tak się działo?
  W tych układach są napiecia prostokątne o dużej amplitudzie i krótkich czasach narastania, wiekszość mierników z elektroniką w środku nie zmierzy ich poprawnie, bo sama obecność takiego napiecia zakłóci pracę miernika, pewnie miernikiem wskazówkowym by sie dało bo tam nie ma czego zakłócić, ponieważ nikt nie mierzy tych napięć miernikiem, niekt też nie robi mierników cyfrowych które były odporne, takie napiecia ogląda się na oscyloskopie.

  Cytat:
  Chciałem zmierzyć jakie jest napięcie na kolektorze i emiterze, więc przyłożyłem jedną końcówkę miernika do kolektora, a drugą do emitera. Gdy to zrobiłem, rozległ się potworny ryk, i miliony iskier. Światło przyciemniło się, a radio szumiało.
  Przebieg prostokątny ma bardzo szerokie widmo częstotliwości i twój miernik razem z przewodami zadziałał jak antena dlatego radio szumiało.

  Co do iskier albo zrobiłeś zwarcie, albo podłączenie miernika zaburzyło pracę układu w takim stopniu że uległ uszkodzeniu, a iskry były tylko skutkiem rozwalenia któregoś elementu. Oglądając pozostałości po zasilaczu łatwo znaleźć miejce zwarcia lub uszkodzony element.

  0
 • #3 16 Gru 2014 18:40
  ignacy15
  Poziom 14  

  Iskry sypały się z tego tranzystora, a zasilacz nadal jest sprawny

  0
 • #4 16 Gru 2014 18:57
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Cytat:
  Iskry sypały się z tego tranzystora, a zasilacz nadal jest sprawny

  No to przesadzasz z tymi milionami iskier, jeśli nic nie wybuchło to znaczy że conajwyżej iskrzyło trochę w miejscu podłaczenia miernika, co znaczy że miernik wprowadzał znaczące obciążenie pojemnościowe i przez tą pojemność płynął prąd zmienny (znacznie większy niz przez rezystancję wewnętrznną przy pomiarach napięć stałych).

  Jeśli jak piszesz świetło przygasło to albo było to jakieś "elektroniczne" źródło światła, albo masz kiepską instalację elektryczną, albo było poważne przeciążenie w tym trzecim przypadku moc musiała siegdzieś wydzielać, możliwe że brakowało tylko chwili do eksplozji jakiegoś elementu.

  0