Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrzynia basowa w domu, wybór zwrotnicy.

ZielonyFuriat 16 Gru 2014 17:36 1779 28
  • #1 16 Gru 2014 17:36
    ZielonyFuriat
    Poziom 9  

Czołem, chciałem sobie do domku zrobić małą skrzynie basową, napędzaną wzmacniaczem Pioneera A-602R. Głośnik który ma się w niej znaleźć to Alphard 120W (jakiś szajs) ~20cm średnicy. Ogólnikowo wszystko wiem jak poskładać, natomiast moje pytanie dotyczy zwrotnicy, czy filtru, kompletnie nie wiem.
    Czy ktoś mógł by mi coś doradzić? Wiadome jest, że głośnika bezpośrednio nie podepnę pod wzmacniacz, bo to raczej nie zagra. Myślałem, żeby wykorzystać coś z tej zwrotnicy, co Wy na to?
    (Zdjęcia poniżej). Z góry dziękuję, pozdrawiam.
    Skrzynia basowa w domu, wybór zwrotnicy. Skrzynia basowa w domu, wybór zwrotnicy.

edit. Jeżeli zły temat, to przepraszam oraz proszę o przeniesienie.

• Pomocny post
    #2 17 Gru 2014 09:35
    Arkadyo
    Poziom 29  

Filtr. Tego potrzebujesz. Nazywanie jednego filtra zwrotnicą... Zwrotnica to zestaw filtrów a zestaw to przynajmniej dwa filtry :)
    Jeżeli podepniesz subwoofer bez filtra to zagra on pełnym pasmem przenoszonym przez przetwornik. Nic się nie stanie poza wątpliwymi walorami brzmieniowymi bo sub będzie sypał średnimi tonami, które będą się nakładać z średnicą z satelit/kolumn a ze względu na różne ustawienie w przestrzeni zestawu sub/kolumny faza będzie cąłkowicie rozjechana co da bardzo ale to bardzo nieciekawy efekt brzmieniowy. Chodź widziałem takich którym to nie przeszkadzało. Często spotykany objaw w tanich kolumnach z bocznie zainstalowanym gdn'em.
    Żeby tego uniknąć stosuje się filtry - dla suba taki żeby pasmo powyżej 200Hz nie było słyszalne ponieważ jest ono rozróżnialne dla ucha ludzkiego kierunkowo. Dlatego sub który jest odpowiednio filtrowany może stać gdziekolwiek i dobrze wspierać kolumny/satelity.
    Także potrzebny jest Ci filtr który odfiltruje odpowiednio jego pasmo. Filtrów są dwa rodzaje - pasywne i aktywne. W przypadku zastosowania pasywnego filtra sa praktycznie same wady - tak niskie filtrowanie będzie wymagało zastosowania cewki o gigantycznej indukcyjności a tym samym jej cena z drutu o odpowiednio dużym przekroju będzie koszmarnie wysoka. Do tego taka cewka strasznie zdusi efektywność subwoofera no i nie ma możliwości regulacji fazy, co przy próbie zgrania zestawu sub/kolumny napewno się nie przysłuży. Dlatego najczęściej stosuje się filtry aktywne ponieważ nie mają wad jak wyżej za to potrzebują zasilania i posiadają sporą dobroć dlatego trzeba je wpinać przed wzmocnieniem sygnału a nie po. Do tego układ filtra można wyposażyć w regulacje fazy co znacznie pomoże w zgraniu całego zestawu. Oczywiście takie układ może mieć wbudowany od razu wzmacniacz i układ tzw softstartu - jednym słowem kompletny panel do zasilania suba. To jest rozwiązanie najlepsze ale i niestety najdroższe. Jak zdolności pozwolą wykonać to samemu to na np powszechnym tda cena wychodzi naprawdę śmiesznie niska.
    Jak na prądożernym tranzystorze to wydatek już poczujemy ale i tak warto. Dobry panel zostanie na zawsze a tylko wymieniasz skrzynki.

• Pomocny post
    #3 17 Gru 2014 10:14
    marian133
    Poziom 37  

Arkadyo napisał:
    Żeby tego uniknąć stosuje się filtry - dla suba taki żeby pasmo powyżej 200Hz nie było słyszalne ponieważ jest ono rozróżnialne dla ucha ludzkiego kierunkowo

Pasmo słyszalne zaczyna się (w zależności dla kogo) już od 70-80Hz.

Arkadyo napisał:
    Dlatego sub który jest odpowiednio filtrowany może stać gdziekolwiek i dobrze wspierać kolumny/satelity.

Żeby sub mógł stać gdziekolwiek (choć tak naprawdę powinien stać jak najbliżej kolumn), musiał by mieć wszystkie dostępne najlepsze filtry łącznie z płynna regulacją fazy. Bez tego po prostu się nie da.

Arkadyo napisał:
    Dobry panel zostanie na zawsze a tylko wymieniasz skrzynki.

I tu się zgodzę, jednak taki panel to koszt około 1.000zł.

ZielonyFuriat napisał:
    Czołem, chciałem sobie do domku zrobić małą skrzynie basową, napędzaną wzmacniaczem Pioneera A-602R.

No i spoko.
    Aby wykorzystać to co masz i zrobić z tego suba najlepiej jak się da, musisz złożyć do tego głośnika obudowę band pass (poszukaj w sieci, może akurat ktoś robił taką obudowę do tego głośnika). Odlutuj największą cewkę z tej zwrotnicy i podłącz w szereg z głośnikiem. Na wzmacniaczu wysokie tony do zjedź zera, no i jakoś to będzie.

Najlepsze rozwiązanie?
    Jeśli ten wzmacniacz chcesz użyć tylko na suba, to lepiej go sprzedaj i kup panel do suba.
    Za około 300zł już można dostać panel na tranzystorach na allegro.

• #4 17 Gru 2014 12:07
    ZielonyFuriat
    Poziom 9  

Witam ponownie, wzmacniacz ma grać z kolumnami Canton Fonum 600 + do tego chciałem zrobić sobie tą skrzynię basową. Czyli tak jak napisaliście, co mam dokładnie użyć czy tez dokupić, jakis schemat bym też prosił w miarę możliwości. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Edit. A i jeszcze dwie kwestie:
    1. Tak jak wyliczyłem, 30 litrów skrzynia w zupełności wystarczy?
    2. Jaki klej uźyć najlepiej do uszczelnienia skrzyni?

• #5 17 Gru 2014 12:49
    Arkadyo
    Poziom 29  

marian133 napisał:

Pasmo słyszalne zaczyna się (w zależności dla kogo) już od 70-80Hz.

Piszesz o nastawie filtra czy pasmie rozróżnialnym kierunkowo? Jeżeli o tym drugim to całkiem się nie zgodzę bo w takim przypadku nawet subwoofery z nastawionym filtrem na 40hz przy filtracji załóżmy 12 db/okt dałoby się zlokalizować kierunkowo bo 80 hz grają tylko cztery razy ciszej a to da się usłyszeć.
    W domu mam panel z odcięciem w przedziale 40-150hz (12db/okt) i słyszę go kierunkowo od około połowy nastawy czyli jak filtr jest nastawiony na około 70 hz.

• #6 17 Gru 2014 15:37
    marian133
    Poziom 37  

Pisałem o tym pierwszym.
    Przy nastawieniu filtra na 70-80Hz już zaczynamy go lokalizować (ale to też zależy od człowieka).

Testy na lokalizację suba przy danej częstotliwości powinny być robione w plenerze, wtedy są wiarygodne.

• #7 17 Gru 2014 16:24
    ZielonyFuriat
    Poziom 9  

Nie pomaga mi to w niczym Panowie. :c

• #8 17 Gru 2014 18:15
    marian133
    Poziom 37  

Zrób tak jak napisałem.
    Jeśli Cantony mają impedancję 8 ohm, Alphard również, to możesz go podłaczyć w jeden kanał. Będzie to "jakoś" grało (z doświadczenia wiem że nie fajnie.
    Jeśli zaś Alphard ma 4 ohmy, to musisz kupić sobie panel niestety.

• #9 17 Gru 2014 18:32
    ZielonyFuriat
    Poziom 9  

Alphard ma 8 omow, natomiast Cantony 4 omy. Wiec ta cewkę podłączyć w szereg z Alphardem? A nie było by lepiej, gdybym z tej zwrotnicy coś poskładał? I jak ta cewkę dać w szereg, bo nie bardzo rozumiem. Pozdrawiam i dzieki za zainteresowanie.

• Pomocny post
    #10 17 Gru 2014 18:41
    marian133
    Poziom 37  

ZielonyFuriat napisał:
    Alphard ma 8 omow, natomiast Cantony 4 omy.

No i tu jest lipa, wypadkowa wychodzi poniżej 4 ohma, takie połączenie może uszkodzić wzmacniacz.

Wpisz w google "połączenie szeregowe głośników" i kliknij "grafika".
    (zamiast drugiego głośnika ma być cewka)

• #11 17 Gru 2014 19:03
    ZielonyFuriat
    Poziom 9  

No dobra, bo ogólnie na tej zwrotnicy którą wcześniej pokazałem, to tam gdzie jest "B" po prawej, i na środku po lewej delikatnie, głośnik gra samymi niskimi tonami, nie da się tego wykorzystać, żeby nie zrobić jakiejś fuszery?

• Pomocny post
    #12 17 Gru 2014 19:32
    marian133
    Poziom 37  

Z tych zdjęć nie widać jakie wartości mają elementy.
    Potrzebujesz tą dużą cewkę i kondensator o dużej pojemności.
    Cewkę dajesz w szereg a kondensator równolegle na wyjściu cewki:

L - cewka
    C - kondensator

• #13 17 Gru 2014 19:55
    ZielonyFuriat
    Poziom 9  

Rozumiem, że cewkę dać do kabla plusowego, i jaki ma być ten kondensator, mam tutaj jakieś, może nie będę musiał kupować:

1. 4p7K
    250V-
    91-09
    MIFLEX

2. ELWA
    BPE
    3,3 oF 83V

3. 10R
    K5W
    91.01

4. 3R3
    K5W
    01.03

5. MIFEX
    2u2J 100v-

6. MIFEX
    1u0K 100v-

7. 10RK10W
    RDCO 91.11
    TELPOD

Dzięki za pomoc, pozdrawiam.

• #14 17 Gru 2014 20:05
    marian133
    Poziom 37  

ZielonyFuriat napisał:
    Rozumiem, że cewkę dać do kabla plusowego

Obojętnie.
    ZielonyFuriat napisał:
    jaki ma być ten kondensator, mam tutaj jakieś, może nie będę musiał kupować:

Niestety wszystkie mają małe pojemności.
    W tym przypadku zastosuj tylko cewkę.
    Jesli masz drugą taką zwrotnicę, możesz połączyć cewki również szeregowo, co spowoduje niższe cięcie.

• #15 17 Gru 2014 20:16
    ZielonyFuriat
    Poziom 9  

Tak, mam dwie takie zwrotnice. Tak więc obie największe cewki jakie mam, podłączyć jedną pod '+', zaś drugą pod '-' przed głośnikiem, tak? Myślisz, że da to jakiś w miarę fajny efekt? Bo kondensator zawszę mogę kupić, jeżeli nie jest on jakoś bardzo drogi.

• #16 17 Gru 2014 21:09
    marian133
    Poziom 37  

ZielonyFuriat napisał:
    Tak więc obie największe cewki jakie mam, podłączyć jedną pod '+', zaś drugą pod '-' przed głośnikiem, tak?

Nie.
    Tak ma być:

ZielonyFuriat napisał:
    Myślisz, że da to jakiś w miarę fajny efekt?

Inaczej się nie da.

ZielonyFuriat napisał:
    kondensator zawszę mogę kupić, jeżeli nie jest on jakoś bardzo drogi.

Drogi nie jest (parę zł.).
    Możesz kupić elektrolit 100uf.

• #17 17 Gru 2014 22:07
    ZielonyFuriat
    Poziom 9  

Dobra, to jutro biorę się za robotę! Dzięki za pomoc. :)
    Będę wzorować się na tej skrzyni ze zdjęcia:
    Wymiary już porobiłem, wyszło mi 33.4 litra. Orientuje się może ktoś, jak z bass reflexem? Bo niekoniecznie to ogarniam. Pozdrawiam.

• #19 18 Gru 2014 10:37
    ZielonyFuriat
    Poziom 9  

Wprawdzie to znajomy wyliczył mi jakimś programem, a dlaczego pytasz? Ilość litrów w środku się nie zgadza?
    Do tego co z tym bass reflexem, bo nie chce się jego o wszystko prosić. Pozdrawiam :)

• #20 18 Gru 2014 11:50
    marian133
    Poziom 37  

ZielonyFuriat napisał:
    Wprawdzie to znajomy wyliczył mi jakimś programem, a dlaczego pytasz? Ilość litrów w środku się nie zgadza?

Po prostu pytam.
    Byłem ciekaw skąd wiesz jakie mają być wymiary skoro nie wiesz innych, bardziej podstawowych rzeczy ;)

ZielonyFuriat napisał:
    Do tego co z tym bass reflexem, bo nie chce się jego o wszystko prosić.

Wymiary BR wylicza program.
    Skoro kolega robił symulację to niech poda również wymiary bas reflexu skoro podał litraż obudowy.

Tyle że jak czytam to:

ZielonyFuriat napisał:
    Wymiary już porobiłem, wyszło mi 33.4 litra

...to coś mi się zdaje że również ten kolega nie ogarnia.
    Jak mogło "Tobie wyjść"?
    Przecież program podaje w litrach, a wymiary to już indywidualna sprawa.

Po za tym, podaj dokładny model tego głośnika.

• #21 18 Gru 2014 12:04
    ZielonyFuriat
    Poziom 9  

Ogólnie powiedziałem mu co chce wydobyć z tego glośnika, tak jak tutaj. Po dniu podal mi wydrukowany trapez z wymiarami, takiego jak ten JBL. No i sam sobie policzyłem litraż, i wyszło mi 33.4 litra. Głośnik to Alphard LW800SX 8ohm 120wat. Ja do tego liczenia całej skrzyni to się na pewno nie nadaję, tak więc nie wiem czy to jest dobrze, czy on ogarnia czy nie. Jakąś tam skrzynię zrobił i gra dość, ale mi nie chodzi o to, żeby mi szyby w oknach się "ruszały". Co do tych litrów to wyczytałem, że te 35 litrów do takich głośników to opymalnie. Pozdrawiam.

• #22 18 Gru 2014 12:12
    marian133
    Poziom 37  

ZielonyFuriat napisał:
    Po dniu podal mi wymiary wydrukowanego trapezu, takiego jak ten JBL. No i sam sobie policzyłem litraż, i wyszło mi 33.4 litra

Jedna komora?
    Łączny litraż dwóch komór?
    Dlaczego nie podał wymiarów BR?

• #23 18 Gru 2014 12:15
    ZielonyFuriat
    Poziom 9  

Litraż z dwóch komór, tak jak napisałeś wcześniej - band pass.
    Co do tego BR to nie mam pojęcia, zaraz spróbuję się z nim skontaktować.

• #24 18 Gru 2014 12:28
    marian133
    Poziom 37  

Zrobiłem symulację, ten głośnik nadaje się tylko do obudowy zamkniętej.
    Obudowa BP musiała by być bardzo duża aby to jakoś zagrało.
    Wsadź go w te 30L zamkniętej i ciesz się że gra, bo nic innego nie wymyślisz.

• #25 18 Gru 2014 12:30
    ZielonyFuriat
    Poziom 9  

Dzięki, to ja juz nie wiem co on nawymyślał. Obudowa zamknięta, czyli bez BR'u?

• #27 18 Gru 2014 12:36
    ZielonyFuriat
    Poziom 9  

Polecisz mi jakąś konstrukcję, czy mogę sobie zrobić taki trapez, a glośnik dać naprzeciw tej pochylonej ścianki, ewentualnie na odwrot? Pozdrawiam.

• #29 18 Gru 2014 13:02
    ZielonyFuriat
    Poziom 9  

To zrobię tak jak mówisz. Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME