Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

opentherm - jaki sterownik do załączania kotła

16 Gru 2014 19:10 2811 17
  • spec od auto-elektro
    potrzebuje sterownik do załączania kotła olejowego sterowany przez magistrale Open Therm
    zna ktoś z was takie sterowniki? termostat pokojowy jest dostępny bez problemu ale sterownika kotła nie znalazłem.
  • spec od auto-elektro
    Dla uproszczenie przekaźnik open therm. Czyli sterownik pokojowy wysyła zapotrzebowanie ciepła to przekaźnik się załącza.
  • spec od auto-elektro
    Nikt nie wie jak sterować za pomocą automatyki kotłem?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Sterować kotłem należy normalnie - wg obowiązujących przepisów czyli kocioł musi mieć zabezpieczenie termiczne TR i termiczne graniczne STB (co ze sterowaniem OT niewiele ma wspólnego). Pod fazę palnika możesz podłączyć jakiś swój przekaźnik którego zał./wył. może zapewne wykonywać jakiś sterownik OT tylko po co ? Czyżbyś miał kocioł z olejowym palnikiem modulowanym który dostosowywałby moc kotła po aktualnych potrzeb z reg. OT ?
  • spec od auto-elektro
    Mam kocioł olejowy z palnikiem jednostopniowym, który chce załączać tylko w czasie zapotrzebowania ciepła przy wykorzystaniu istniejącej instalacji OT.
  • Poziom 16  
    6

Sterowniki typu OpenTherm /także inne typu k-bus, x bus czy inny bus/ powstały w celu zapewnienia "modulowalności", czyli podążania za bieżącym, bądź przewidywanym zapotrzebowaniem na ciepło. Działają w technologii uproszczonego całkowania i różniczkowania przebiegów zmian temperatury, bądź te bardziej zaawansowane w technologii fuzzylogic.

Twój kociołek olejowy działa w stylu on/off.
    Aby działał w technologii modulacji a nie taktowania musi być wyposażony w elektronikę to umożliwiającą.

Hint:

1. Weź płytę z kotła posiadającego modulację i podłącz do swego palnika /drogie rozwiązanie gdyż wymaga wiedzy, czasu, umiejętności, narzędzi pomiarowych/
    2. Zmień palnik /możliwie tanie rozwiązanie, trzeba się zastanowić czy kocioł to pociągnie/
    3. Zmień Regulator na on/off /najtańsze rozwiązanie/

Należy pamiętać że w przypadku oleju należy unikać wydzielania cząstek stałych - zapychają kocioł. Często się stosuje sprzężenie z sondą Lambda.

W przypadku gazu zjawisko występuje w mniejszym stopniu, więc zwężka Venturiego sprawdza się znakomicie, nawet bez sondy Lambda.

pozdrawiam
  • spec od auto-elektro
    No właśnie, może powinienem zmienić palnik? Ale na jaki? OT ładnie mi moduluje kondensatem, ale problem z olejem mam taki że jest on tylko cały czas włączony nawet jak nie trzeba grzać, oczywiście nagrzeje się do 70* i termostat go rozłącza , ale po co ma działać 24h/dobę? Dodatkowo chodzi też pompa od kotła.
  • Poziom 16  
    mirrzo napisał:
    czy są palniki olejowe modulowane? Jaka dysza to zapewnia?

IMHO Tak, hint - komora wstępnego odparowania /zapytaj gogli/
    Jacek79 napisał:
    OT ładnie mi moduluje kondensatem

Więcej szczegółów poproszę, to co opisujesz pasuje mi na moją walkę dotyczącą OT kondensat + pompa ciepła w jednym układzie.
  • spec od auto-elektro
    Podobnie.
    Dwa kotły, jeden gaz kondensat OT, drugi olej analogowy. Praca równoległa.
  • Poziom 16  
    Więc twój kocioł olejowy musi być tez OT.
    Są ustrojstwa gdzie do jednego sterownika referencyjnego OT dołączasz kaskadę np 2 do 4 (nawet 16) kotłów OT. Są wersje które się żądzą swoim życiem, tzn automatyczne bez możliwości pogrzebania w ustawieniach, jak i takie w pełni konfigurowalne. Te w pełni konfigurowalne mają również LCR. W takowych możesz ustalać priorytety, jak i obiektowe, kotłowe, tak i czasowe i mnóstwo innych. Można ustawić równoważenie obciążenia per kocioł, per kaskada. Ważne aby kotły były w stosunkach mocy najmniejszy 1:2 największy.

Drugie rozwiązanie to funkcja kominka - nie zawsze zaimplementowana w kotle gazowym/sterowniku

Trzecie - praca w trybie solar, wtedy da się wykorzystać wszystkie funkcje kotła gazowego

fajny dokument do poczytania : Link niestety EN

A teraz jakie masz kotły? no i moce ich
    P.S.
    Dlaczego ogrzewasz olejem? skoro masz gaz.
  • spec od auto-elektro
    A wiec kotły olejowe sa mało kiedy OT, ( prawie wogóle) wiec potrzebuje prekaźnik który po tym protokole załączy mi kocioł.
    Praca solar odpada - sterownik nadrzedny ma wyadć rozkaz grzania, a nie wzrost temp. w układzie - teraz tak mam kocioł chodzi cały czas.
    Funkcja kominka JW
    Olejem grzeje bo jest taniej. Do jażdej sprzedanej cysterny oleju mam 100l gratis.

• Moderator na urlopie...
    GregZorbaEmmanuelYork napisał:
    Cytat:
    czy są palniki olejowe modulowane? Jaka dysza to zapewnia?

IMHO Tak, hint - komora wstępnego odparowania

Zaproponuj mi zatem jakiś kocioł. Taki realny, pracujący; wyprodukowany w setkach egzemplarzy... tysiącach ;)
  • Poziom 16  
    Cytat:
    A wiec kotły olejowe są mało kiedy OT, ( prawie w ogóle)

Wystarczy dowolny bus /czytaj wypowiedź wyżej/, istnieją translatory na OT, a tego już jest dużo.
    Cytat:
    wiec potrzebuje przekaźnik który po tym protokole załączy mi kocioł.
    Praca solar odpada - sterownik nadrzędny ma wydać rozkaz grzania, a nie wzrost temp. w układzie - teraz tak mam kocioł chodzi cały czas.
    Funkcja kominka JW

IMHO - nie ma przekaźnika, urządzenie musi być OT.
    Przekaźnik kontra protokół - takie coś nie istnieje, OT to transmisja cyfrowa.
    W Twoim przypadku poleciłbym Ci rzeźbę z przekładką palnika na jakiś "bus". Jest to w miarę bezinwazyjne, technicznie możliwe, i bezpieczne. Może być że producent twego kotła ma coś w ofercie. Danych nie ujawniasz więc ciężko pomóc. Klepie tu cały czas teorię.

U mnie po sprawdzeniu możliwości rynkowych, i zakupie kilku urządzeń które do tego miały służyć popełniłem urządzenie do sterowania pompy ciepła sam. Nie tyle do sterowania w samym tego słowa znaczeniu co do zarządzania sterowaniami. Istnieje duże prawdopodobieństwo że niedługo będę musiał wpiąć do tego solary, więc sprawa się mocno skomplikuje. Pompa ciepła pracuje u mnie na bufor. Sterownik liczy COP na żywca. W przypadku spadku efektywności /czytaj: koszt wyższy niż gaz/ COP poniżej zadanego pułapu wynikającego z kosztu zużytej energii * COP, sterowanie odpala kondensata. Planuję spięcie również z jakąś pogodynką internetową w celu obliczania przewidywanego zapotrzebowania na ciepło z wyprzedzeniem +1, lub +2 dni.

Cytat:
    Olejem grzeje bo jest taniej. Do każdej sprzedanej cysterny oleju mam 100l gratis.

Zrozumiałem Twój punkt siedzenia.

Cytat:
    Zaproponuj mi zatem jakiś kocioł. Taki realny, pracujący; wyprodukowany w setkach egzemplarzy... tysiącach

Na ten przykład : Olejowy kocioł kondensacyjny z modulowanym kompaktowym palnikiem odparowującym 10,3 do 28,9 kW - VITOLADENS 300-C
    Jest więcej, ale w PL niedostępne, tylko UE.
  • spec od auto-elektro
    Wywalczyłem.
    Z sterownika kotła kondensacyjnego wyciągnełem informacje o zapotrzebowaniu ciepła, i tym sposobem steruje kotłem olejowym.
  • Poziom 16  
    http://sjp.pwn.pl/sjp/modulacja;2484221 napisał:
    w fizyce: proces, w którym przebieg o jednej formie przekształca się w przebieg o innej formie

Cytat:
    Synonimy do słowa modulowany:
    dawkowany, dozowany, nieidentyczny, niejednaki, niejednakowy, niejednostajny, nierównomierny, odmienny, przeróżny, rozmaity, różnorodny, różny, skokowy, stopniowany, tonowany, urozmaicony, zmienny, zróżnicowany

W związku z przytoczonym mój poprzedni post jest prawdziwy. 2 stopnie to też modulacja.

Następni producenci:
    broetje 18-26kW
    weishaupt 5-15 kW
    oertli 16-21 kW, 21-27 kW, 27-33 kW
    ernst-hofmann 5-15 kW
    Straton 17 11-18 kW, Straton 21 14-22 kW, Straton 26 19-26 kW, Straton 30 19-30 kW
    De Dietrich Modulens o AFC 18, AFC 24, AFC 30. Czytając w LINK str 6 : The burner that comes in a brand new design, with a broad modulation range (from 59 to 100%) is controlled by the BUS connected to the boiler.
    worcester-bosch
    Palniki olejowe modulowane z grubszej rury: Riello

• Moderator na urlopie...
    GregZorbaEmmanuelYork napisał:
    2 stopnie to też modulacja.

Jednak w ogrzewnictwie mówimy o modulacji, ale tylko płynnej, a palniki olejowe niestety, mają tylko pracę jedno, lub wielostopniową.
    Nie prowadzimy tu dywagacji studenckich, ale praktyczne. Zatem dostosuj się do zwyczajów tu (w ogrzewnictwie) obowiązujących.