Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy zmiana ukladu diod uszkodzi lub zmieni sposob ich dzialania

jendrys1 17 Gru 2014 00:11 663 5
  • #1 17 Gru 2014 00:11
    jendrys1
    Poziom 10  

Witam.

Posiadam dysk z 84 diodami LED 5050. Połączone są one parami. Obrazuje to rysunek nr 1 w załączniku. Żebym mógł wykorzystać ten dysk w zamierzonym celu, muszę wyciąć środek dysku. Jednocześnie chciałbym zachować wszystkie diody. Świecą dokładnie tak jak potrzebuje.
    Wymyśliłem ze mógłbym przesunąć pozostałe diody na zewnętrzny pierścień (odstęp i układ ścieżek pozwala na to).

I tu pojawiły się pytania na które odpowiedzi nie jestem pewien.

1) Czy muszę modyfikować 'zasilacz' (mostek prostowniczy, rezystor 20Ω i dwa kondensatory 4.7µF 400v, oraz CBB22 400V225J (w/g chińskich danych 1,5µF) a i przed i za mostkiem są rezystory 100kΩ.

2) czy powinienem dodać rezystor przed każdą czwórka diod.

3) Czy to prawda ze jasność diod będzie rożna?

4) Czy bliskość diod (2mm) nie będzie powodowała nadmiernego nagrzewania. W tej chwili odstęp pomiędzy diodami to średnio 13mm.

Z góry dzięki za podpowiedzi.

0 5
  • #2 17 Gru 2014 06:08
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Według schematu masz 84 diody, które są włączone po 2 równolegle . 1 dioda 5050 zużywa - 3,4V 60mA, 2 równolegle włączonych diody zużywają 3,4V 120mA (0,12A) . Faktyczno u ciebie 42 pary szeregowo włączonych diody. Na tych diodach u ciebie upadnie 42х3, 4V = 142,8V . Reszta napięcia zasilacza traci się na kondensatorach i rezystorach . Przy włączeniu 4 diod równolegle będziesz miał 21 diodę - 3,4V 240mA (0,24A). Na diodach upadnie 69,4V, reszta napięcia zasilacza upadnie na kondensatorach i rezystorach. To wymaga doboru nominałów kondensatorów i rezystorów zasilacza. Jeśli możesz wyłoż schemat zasilacza i zawiadom nominał rezystorów między parami diod.

0
  • #3 17 Gru 2014 22:32
    jendrys1
    Poziom 10  

Jutro włożę schemat.
    Co do rezystorów to ich nie ma pomiędzy diodami.
    Aby dołożyć rezystory pomiędzy grupy diod zasugerował mi znajomy.

0
  • #4 18 Gru 2014 22:16
    jendrys1
    Poziom 10  

W załączniku schemat 'zasilacza' i 'lampki'.

Jeśli coś się nie zgadza z zasadami rysowania schematów elektronicznych to proszę o uwagi. Jest to drugi schemat w moim życiu.

0
  • #5 19 Gru 2014 11:25
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Przy włączeniu 4 diod równolegle należy powiększyć pojemnośc kondensatora С1 do 3uF. Napięcie kondensatora nie mniej 400V. Ma sens zwiększyć pojemność kondensatora elektrolitu C2 4,7uF x 400V do 22-33uFx400V. Moc R3- 2W. Inne elementy zasilacza zmieniać nie należy.Tylko nie mogę zrozumieć, po co ci zmieniać schemat włączenia diod?

0
  • #6 19 Gru 2014 22:33
    jendrys1
    Poziom 10  

aksakal napisał:
    Tylko nie mogę zrozumieć, po co ci zmieniać schemat włączenia diod?

Potrzebuje oświetlenie wrzeciona do frezarki. Ta lampka posiada taka płytkę PCB wykonana przez profesjonalistów o kształcie kola. Jeśli wytnę dziurę o średnicy mojego wrzeciona (plus oprawka która będzie go trzymać) będę mógł zamontować światełko na wrzecionie pozyskując bardzo dobre oświetlenie przestrzeni roboczej. Ale wycinając kolo o średnicy potrzebnej do zamocowania (95mm), wycięte zostanie również 20 diod. Myślałem żeby poprzecinać ścieżki i zamocować diody troszkę inaczej ale... Tej maszynie zdążają się drgania, uderzenia wiec zbyt słabe zamocowanie choć jednej diody zaowocuje oderwaniem choć jednej to diody stracę światło. No i diody te są tak umocowane ze pomiędzy para jest miejsce na umieszczenie z powodzeniem dwóch kolejnych diod bez modyfikacji/osłabiania konstrukcji płytki, potrzeba tylko farbę zdrapać.

Dzięki wielkie za pomoc.

0