Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] reprap, mendel prusa, dziwne zachowanie silników krokowych

17 Gru 2014 00:14 5811 5
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie.
    Kończę składać drukarkę 3d na bazie konstrukcji Mendel Prusa i3.
    Elektronika:
    Arduino Mega 2560
    Ramps 1.4
    sterownik silników krokowych DRV8825
    silniki krokowe SX17-1005LQEF 1/8
    Wsad zrobiony na stronie Arduino typu Marlin i wgrane na eeprom poprzez program Arduino.
    Kroki na Ramps przez zworki mam ustawione na 1/8 kroku dla sterownika DRV8825.
    Sprawdzenie poprawności działania całości poprzez program pronterface.
    Problem polega na tym że jak dam mu komendę wykonania w konkretnym kierunku kilku kroków to za każdym razem robi krok do przodu i krok o tyłu. Za każdym razem obojętnie ile zada się liczbę kroków wykonuje taki sam manewr.
    Co jest przyczyną w/w zachowania?
    Zaznaczę, że sprawdzałem już napięcia pasków oraz próbowałem na jałowo beż obciążenia. Za każdym razem jest taka sama sytuacja. Zaczyna brakować mi już pomysłów. Proszę o pomoc i sugestie co może być nie tak. Na chwilę obecną testy wykonuję bez podpiętego Hotbedu oraz głowicy tak więc nie ma mowy o przeciążeniu oraz spadku napięć. Jest równe 12 V
  • PCBway
  • PCBway
  • Poziom 9  
    Podpiete wg schematu a nawiet mierzyłem dodatkowo cewki czy prawidłowe są opisy. Podpięte jest cewka pierwsza A do A 2A do 2A druga cewka B do B 2B do 2B. ale zamiana np 1 cewka A do B, 2A do 2B 2 cewka B do A, 2B do 2A nie zmieni tylko kierunku?
  • Poziom 39  
    Zakładam że silniki są na napięcie niższe lub równe 12V, zasilacz ma odpowiednią wydajność prądową oraz masz wpisane w pliku konfiguracyjnym wartości kroków na mm posuwu.
    To pozostaje jeszcze do sprawdzenia połączenie Reset / Sleep > Vdd , wartość Vdd na koniec prawidłowe ustawienie prądu sterownika. Co do podłączenia silnika to chodzi o zamianę faz uzwojeń a nie wszystkich uzwojeń.
  • Poziom 9  
    Dałem się zwieść ale zawsze tak jest jak coś jest proste.
    A więc ja używam sterownika typu DRV8825 o schemacie
    reprap, mendel prusa, dziwne zachowanie silników krokowych
    Natomiast na płycie RAMPs jest opis pinów wg sterownika A4988.
    schemat:
    reprap, mendel prusa, dziwne zachowanie silników krokowych
    Różnica polega na podłączeniu pod piny zasilania cewek silnika.

Teraz wszystko działa elegancko. Dziękuję za pomoc oraz pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Poprzedni mój post jest opisanie rozwiązania problemu. Różnice w schematach połączeń.