Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VERTEX - FTL-1011/2011 szerokość FMu jak zmienić

17 Gru 2014 14:02 855 7
 • Poziom 10  
  Witam szanownych kolegów mam problem z szerokością FMu w tych modelach , niestety w modelach które posiadam szerokość kanału jest jak w wąskim FMie, moje pytanie jak zmienić szarość kanału z wąskiego na szeroki w nadajniku oraz odbiorniku .
  Z góry dziękuję za pomoc
  Piotr
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  To można zmienić programowo jeśli oczywiście w programie obsługującym to radio jest opcja włączenia N lub W dla danego kanału.
 • Poziom 10  
  Witam , też tak sądziłem ale zielonego pojęcia nie mam gdzie to w programie zrobić program którym programuje to CE5
 • Poziom 33  
  Niestety, w tych modelach szerokości kanału nie można zmienić programowo. W odbiorniku jest tylko jeden filtr określający szerokość kanału odbiornika; dodatkowo w zależności od wersji ("szeroka" czy "wąska") ustawiało się odpowiednio poziom m.cz. do wysterowania końcówki mocy m.cz. (nie pamiętam już czy był do tego "peerek" czy były to też ustawienia "na sztywno" dzielnikami oporowymi). W nadajniku szerokość zajmowanego kanału można zmienić poprzez ustawienie dewiacji odpowiednim "peerkiem".

  A może Koledze chodziło o "STEP", czyli zmianę kroku z jaką można ustawiać w programie częstotliwość dla nadajniki i odbiornika.
 • Poziom 10  
  Co do stepu można go definiować programowa nie ma z tym problemu , co do peerków są tylko od modulacji ale w wąskim FMie jest to i tak zdecydowanie za mało by do oryginalnego mikrofonu się nie wydzierać, potem moce mała duża i poziom ctcssa i tyle.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Sprawdzałem w programie i faktycznie nie ma tam opcji przełączania wąskiego i szerokiego FM. W takim wypadku pozostaje podkręcić dewiację ale nie ma tam czym pokręcić więc pozostaje zmienić dzielnik w torze mikrofonowym. W tym temacie jest kawałek schematu który Cię interesuje.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2124671.html

  Ja bym wywalił R2209 10K albo zwiększył jego oporność np. do 47K. Trzeba dobrać eksperymentalnie lub na przyrządach jak masz. R2216 też można zmniejszyć. Oryginalnie ma 18K. Oporników w pierwszym wzmacniaczy nie ruszał bym, bo na nim zrealizowany jest filtr środkowo-przepustowy który ogranicza pasmo mikrofonu od dołu i góry. Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Fajnie dzięki za podpowiedz , mnie troszkę bardziej teraz interesuje odbiornik bo z modulacją to łatwiejsza sprawa
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  W odbiorniku wymień filtr 2 pcz. na taki który będzie Ci odpowiadał. Tylko że przeważnie w odbiornikach daje się węższe filtry niż szersze by poprawić selektywność. Gdyby była możliwość programowo ustawić szerszy FM to dewiacja nośnej nadajnika rośnie (staje się głośniejsza) u korespondenta, ale odbiornik cichszy na szerszym filtrze. Teraz nie wiem co dokładnie chcesz osiągnąć, bo ta szerokość jak widzisz działa odwrotnie dla nadajnika i odbiornika.