Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klon Eurolite FX-300 LED DMX - szukam wsadu do uC

Vogelek23 17 Gru 2014 14:43 1554 4
  • #1 17 Gru 2014 14:43
    Vogelek23
    Poziom 34  

Witam,

Trafił mi się na stół operacyjny pacjent z tytułu, ze spalonymi diodami.
    Diody (oraz niektóre tranzystory sterujące) już wymieniłem, lecz po podłączeniu do sieci efekt nie chce działać - za każdym włączeniem świecą się wszystkie diody, bez względu na ustawienie DIP switcha (instrukcję konfiguracji przełączników czytałem).

Ponieważ po wyjęciu mikrokontrolera (Megawin MPC89E52AE) jest dokładnie to samo, podejrzewam albo uszkodzenie µC, albo jego wsadu (przy czym sprawdziłem, że układ jest prawidłowo zasilany oraz pracuje oscylator na kwarcu 24MHz).

Wobec powyższego, mam prośbę do Kolegów o wsad do tego mikrokontrolera. Względnie jestem chętny zakupić całą, działającą płytkę sterującą tego urządzenia - oznaczenie z płytki: TB-05-NEW.

0 4
  • #3 23 Gru 2014 16:11
    Vogelek23
    Poziom 34  

adambyw napisał:
    chyba że u dystrybutora/producenta sprzętu
    Nic z tego - brak jakichkolwiek oznaczeń producenta :)

adambyw napisał:
    Zawsze można napisać swój jak ja niedawno zrobiłem.
    Czy program pisałeś na to konkretne urządzenie (FX-300 lub inne, oparte o tę samą konstrukcję)? Wszystko wskazuje bowiem na to, że jednak będę musiał pomyśleć o własnym oprogramowaniu istniejącego sterownika.

0
  • #4 23 Gru 2014 18:18
    adambyw
    Moderator Akustyka

Pisałem do ledowego Par 64 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2914668.html na atmegę.

Jak się podejmiesz pisania, to znajdziesz tam bibliotekę do obsługi DMX oraz adresu początkowego z dipswitch, którą z powodzenie możesz wykorzystać. To rzecz uniwersalna. A reszta do na podstawie wartości DMX odpowiednio wysterować porty. W przypadku Par ledowych trzeba było zrobić PWM. Tutaj zapewne będzie podobnie, ale nie znam tego urządzenia bo nie siedzę w światłach.

Na początek polecam rozrysować sobie schemat, bez niego ciężko będzie zaprogramować procesor.
    Choć pozostaje pytanie czy będzie się to opłacać, bo to kilka-kilkanaście godzin pracy, a cena nowego urządzenia w okolicy 500zł.

0
  • #5 24 Gru 2014 07:24
    Vogelek23
    Poziom 34  

Właściciel tego efektu nigdy nie korzystał z DMX. Korzystał wyłącznie z wbudowanego mikrofonu i sterowania dźwiękiem. Konstrukcja tych świateł jest jednak nieco bardziej rozbudowana w stosunku do PAR 64 - steruje 469 diodami LED, ułożonymi w siedmiu kołach. Każde koło zaś składa się z pięciu okręgów: R, B, R, G, R (licząc od zewnętrznego okręgu) i każdy okrąg jest osobno sterowany - czyli do wysterowania jest 35 linii (5x7). Patrząc na kostrukcję sterownika, 24 linie są sterowane poprzez trzy 8-bitowe rejestry przesuwne/zatrzaski CD4094, zaś pozostałe 11 linii - bezpośrednio z procesora. Oprogramowanie takiego "zestawu" - z obecnym procesorem Megawin MPC89E52AE - może zatem nastręczyć pewnych kłopotów, zwłaszcza, że do Sylwestra pozostało już niewiele czasu :(

Obawiam się zatem, że jedyną możliwością reanimacji tego pacjenta jest przeszczep sprawnego mikrokontrolera z uszkodzonej jednostki, bądź po prostu zakup nowego światła.

Pozostaje mi w tym miejscu bardzo podziękować Koledze za odpowiedzi. Jakkolwiek, będę miał na uwadze linkowaną bibliotekę DMX, ponieważ mimo wszystko chcę zmierzyć się z tematem własnego programu dla tego urządzenia. Pozdrawiam, życząc spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia.

0