Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituner + 5.1/kolumny - lepsze od głośników komputerowych?

harom1 18 Dec 2014 01:26 1269 8
    harom1
    Level 10  
    Witam. Przymierzam się do zmiany dźwięku u siebie w PC.

Mam system 5.1 Logitech X-540 + Creative X-Fi Audio. Bez szału, ale dźwięk daje radę.

1. Pytanie czy odczuje różnicę (jak dużą) po podłączeniu - Amplituner Yamaha RX-V550, albo Yamaha rx-v457 + głośniki Teufel Concept 5 (czy jakoś tak, takie srebrne, niemieckie), albo ewentualnie jakieś inne 5.1 lub 2.0 kolumny. Chodzi mi głównie o dźwięk w grach i filmach. Muzyki mało. Warto w takie coś się pchać? Nie ma później jakichś problemów ze sterownikami itp? Kablem optycznym czy analogowo jakoś?

2. . Chciałbym też, żeby amplituner pełnił rolę centrum, żeby komputer, TV, konsola były podłączone do jednych głośników za pośrednictwem ampli, a ja pilotem będę tylko imput zmieniał. To jest możliwe w ogóle?

Sorry za pytania pewnie banalne, ale jestem laikiem, który ma podłączone typowe pierdziawki komputerowe.

Pozdrawiam i proszę o szybką pomoc!

Dodano po 11 [minuty]:

W opozycji do kombinacji ampli + kolumny/system 5.1 mam Logitech Z-5500, Z-2300, Creative G500 THX.
    k52
    Level 32  
    Jeśli zmieniasz z plastikowych na inne plastikowe, bo te Teufel Concept 5 to bodaj takie malutkie to szału nie będzie, co innego gdybyś miał większy pokój i kupił coś klasycznego. Wtedy takie Logitechy i prawdziwe kino z kolumnami domowe to jak porównanie hulajnogi z motocyklem. Owszem prawdziwy amplituner kina domowego, lepiej wykorzysta możliwości głośników, nawet tanich, ma spore możliwości ustawień, dodatków.
    harom1 wrote:
    Nie ma później jakichś problemów ze sterownikami itp? Kablem optycznym czy analogowo jakoś?
    2. . Chciałbym też, żeby amplituner pełnił rolę centrum, żeby komputer, TV, konsola były podłączone do jednych głośników za pośrednictwem ampli, a ja pilotem będę tylko imput zmieniał. To jest możliwe w ogóle?

Zmiany sterowników w ampli? Bardziej w odtwarzaczu bluray, PC, owszem w amplitunerze tak jeśli to wysoki nowy model z wejściem sieciowym, usb serwisowym do aktualizacji itd. Pewnie dlatego stare amplitunery kina domowego często mocne i markowe, można kupić już za 400zł bo mają np. tylko dolby pro-logic II, a kodeków dźwięku teraz jest cała masa i na innym poziomie tak jak wejścia hdmi i systemy auto-kalibracji akustyki pokoju. Z kablem optycznym problemów nie ma chyba że go złamiesz, ale nie jestem przekonany na 100% czy przeniesiesz sygnał prawdziwego 5.1 po optyku, może.
    Tak pilotem od amplitunerów zmieniasz wybór źródła sygnału, to normalne jak jest pilot.
    RMS.pl

Level 26  
    Optyk przenosi tylko podstawowe Dolby i DTS 5.1 - takie jak używane na płytach DVD. Aby przesłać ścieżkę DTS-HD lub Dolby TrueHD (jeśli film takową zawiera, bo jest to standard Blu-ray) wymagany jest kabel HDMI.
    harom1
    Level 10  
    A co z grami? Generalnie nie widziałem, żeby ktokolwiek dyskutował o możliwościach kina (ampli + jakieś dobre głośniki) w grach. Nie ukrywam, że na tym zależy mi najbardziej.

Czy po podłączeniu kablem optycznym do karty dźwiękowej taki stary ampli wygeneruje mi dźwięk 5.1? I będzie on znacznie lepszy od tych logitechów?

Czy lepiej kupić dedykowane do PC głośniki typu Z5500, G500, etc.?
    k52
    Level 32  
    Dźwięk 5.1 wygeneruje Ci nawet 15 letni Technics, będzie to w trybie pro-logic , sztuczna przestrzeń i efekt. Mam dużo oryginalnych gier PC, ale nie patrzyłem w opisie czy jest to 5.1 w dts, neo6, czy innych cudach wiankach i jak one są nagrane.
    Jak chcesz zobaczyć jak grają takie niewielkie kolumny to wejdź do Media są tam często podpięte niewielkie zestawy 5.1 Harman kardon, typu HKTS 9, 35, czy 16 , podobne wielkością do tego o którym piszesz przekonasz się czy warto i jak grają takie maluchy kinowe z prawdziwym amplitunerem.
    harom1
    Level 10  
    A więc będzie to gorsze 5.1 niż takie z Logitech x540 podłączonych 3 kablami jack do karty dźwiękowej z 5.1?
    k52
    Level 32  
    A Twój komputer i Logitech ma cudowną właściwość zamieniania sygnału stereo w np.DTS hd 5.1, z g...na bata nie ukręcisz. Nie wiem jakie masz gry , jakie filmy od strony audio... Poczytaj też jakie kodeki dźwięku maja amplitunery które planujesz kupić.
    Z innej beczki jak normalny amplituner o mocy koło 5x60W, nawet tani i mający swoje lata może być gorszy od kilku watowego wzmacniaczyka upakowanego do małego pudełka razem z głośnikiem nazwanego potem subwooferem komputerowym ? Oczywiście musisz posłuchać sam, każdy ma inny gust i potrzeby, dlatego warto iść do sklepu i posłuchać podobnego zestawu.
    Z innej beczki, plusem normalnego amplitunera jest to że jak będziesz chciał posłuchać muzyki stereo to kupisz dwie normalne nawet niewielkie tanie monitory typu np. Heco victa 301, czy jakieś większe podłogowe. Amplituner jest zwyczajnie bardziej rozwojowy.
    harom1
    Level 10  
    No w grze gdzie jest dźwięk 5.1 slychać wszystko jak trzeba, satelity tylne grają jak coś jest za mną, to samo w filmach z AC3 itp. Nie znam się na kodekach za bardzo, ale z tego co wiem gry raczej mają to samo. I raczej każda ma 5.1. A w logitechach to działa bez sztucznego wymuszania matrix albo cmss 3d w sterownikach karty dźwiękowej. Czy tak samo będzie w amplitunerze? Czy będę musiał wymuszać programowo to jakoś
    k52
    Level 32  
    harom1 wrote:
    Czy tak samo będzie w amplitunerze? Czy będę musiał wymuszać programowo to jakoś

Właśnie pisałem o tym wcześniej, zależy jaki kupisz amplituner, a w zasadzie jak nowy.Np. Podstawowy model niedrogiego używanego 2-3 letniego amplitunera Pioneera vsx linii 3, lub 4, Sony 3, Denona avrx500, już z wejściami hdmi, optycznymi, usb,pilotem itd wszelkimi aktualnymi kodekami znajdziesz za 500-600zł. Kupowanie jakiegoś 10 letniego bez wejść hdmi i z kodekiem typu prologic za 300-400zł przy twoich planach i wymaganiach jest bez sensu.
    Pisałem też wcześniej że z g...na bata nie ukręcisz, nie znam programu który z mono zrobi stereo, a ze stereo prawdziwe DTS 5.1. Owszem np. mono możesz puścisz na dwu kanałach, ale stereo to nie będzie, tak jak stereo na 5 kanałach, to nie będzie 5.1 ,tak więc materiał musi być odpowiedni i odpowiedni sprzęt.
    Ciężko i nieuczciwie jest porównywać sprzęt typu głośniczki komputerowe(nawet niezłe) ze sprzętem bardziej praktycznym, wyższej jakości, jakim jest amplituner i kolumny.