Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Format GIF i animacje z większą ilością kolorów

18 Gru 2014 15:05 1803 11
  • Poziom 17  
    Witam,
    o formacje GIF na wikipedia można przeczytać m.in. to:

Cytat:
    Panuje powszechne przekonanie, iż format GIF obsługuje jedynie 256 kolorów na obraz, jednak odnosi się on do kolorów mogących występować w jednym bloku obrazu, a nie do całego obrazu. Dlatego też, używając większej liczby bloków możliwe jest zastosowanie formatu GIF do przechowywania (na przykład) fotografii bez straty na ich jakości/liczby kolorów. To przekonanie wzięło się z tego, że większość programów do obróbki grafiki rastrowej potrafi obsługiwać jedynie jeden blok na ramkę obrazu (a ówczesny sprzęt potrafił wyświetlać właśnie maksymalnie 256 kolorów na obraz). Ograniczenie wynika więc z niepełnej obsługi formatu, a nie z ograniczeń istniejących w nim samym.

Czy wiecie może i możecie podać jaki to może być program, który poradzi sobie z pełną obsługą formatu GIF? Oraz jaki sprzęt - karta graficzna, monitor?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Nie wiem o co konkrenie chodzi, do animacji używałem Active GIF Creator.
  • Poziom 15  
    Moim zdaniem lepiej jest przechowywać obrazy w png i jpeg
  • Poziom 17  
    OK PNG i JPG, ale chodzi mi o animacje w GIFie
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    dominik_fil napisał:
    OK PNG i JPG, ale chodzi mi o animacje w GIFie

mati211p napisał:
    ... do animacji używałem Active GIF Creator.
  • Poziom 17  
    Kolobos napisał:
    Nikt tego nie uzywa i nie będzie.

Pytasz powaznie?

Czego nikt nie używa? Formatu GIF?

Pytam poważnie, bo skoro w art. na Wikipedii twierdzą autorzy, że większość sprzętu dziś nie wyświetla pełnej palety barw w GIF to jaki jest potrzebny sprzęt który wyświetla.
  • Spec od komputerów
    Chyba nie rozumiesz co czytasz, chodzi o to, że ?ówczesny sprzęt? (pierwsza połowa lat 90-tych) potrafił wyświetlić maksymalnie 256 kolorów.

Nikt nie tworzy gifow z taką ilością kolorów. Podałem Ci linki - masz to tam wyjaśnione. Jest nawet przykładowy gif i to jedyny jaki widzialem utworzony w ten sposób.
  • Poziom 17  
    Chodzi mi o to, że kolega zrobił animowanego GIFa z pliku jgp - zdjęcie i dodał padający śnieg.
    Po zapisaniu w gimpie do pliku GIF obrazek stracił na jakości.
    Coś jak ten środkowy mu wyszło (Quantized GIF image (256 colors, 54197 bytes)) tu: http://phil.ipal.org/tc.html
  • Poziom 15  
    Możliwe, że musi pokombinować z ustawianiem jakości
  • Spec od komputerów
    @rychu0 co to niby zmieni? Nadal bedzie mial 256 kolorow.
  • Poziom 15  
    Skoro programy do obsługi rastrowej nie obsługują pełnej możliwości .gif, więc może spróbuj w edytorach grafiki wektorowej