Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Narzędzie w Windows 8 - Zmienność wielkości partycji

leburaque 18 Gru 2014 14:54 726 2
  • #1 18 Gru 2014 14:54
    leburaque
    Poziom 17  

Witam,

Narzędzie Win 8 nie tylko wie lepiej jaką wielkość chce sobie zostawić na system, ale co gorsza ta wielkość jest zmienna. Czy ktoś wie od czego może zależeć? Zakładam, że tylko w Microsofcie wiedzą, dlaczego jednego dnia mogę wydzielić 200 GB, a innego zaledwie 50 GB - ale jeśli ktoś wie, to byłoby dobrze się tą wiedzą podzielić.

Rozwiązaniem sugerowanym na różnych forach jest zewnętrzne narzędzie partycjonowania i ja ten pomysł zastosowałbym od razu, ale muszę spytać ekspertów:

Co będzie po przywróceniu kopii systemu z użyciem wbudowanego narzędzia w Win8?

Wydzieliłem partycję i dla testu postanowiłem wskrzesić system z kopii zapasowej z użyciem narzędzia wbudowanego. Przywróciłem system i oczywiście partycje mam jak miałem (znika dodatkowo utworzona partycja wraz z danymi tam zapisanymi). Czy ktoś wie jak sobie z tym poradzić z użyciem narzędzi wbudowanych, czy też należy użyć czegoś zewnętrznego?

Dzięki z góry i pozdrawiam!

0 2
  • Pomocny post
    #2 19 Gru 2014 11:05
    dawciobiel
    Poziom 12  

Witam,

po pierwsze tak średnio .. fachowo nazywasz narzędzia i w ogóle nie jestem pewien do końca o co pytasz.

leburaque napisał:
    Narzędzie Win 8 nie tylko wie lepiej jaką wielkość chce sobie zostawić na system, ale co gorsza ta wielkość jest zmienna. Czy ktoś wie od czego może zależeć? Zakładam, że tylko w Microsofcie wiedzą, dlaczego jednego dnia mogę wydzielić 200 GB, a innego zaledwie 50 GB - ale jeśli ktoś wie, to byłoby dobrze się tą wiedzą podzielić.

o tego fragmentu w ogóle nie rozumiem o co ci się rozchodzi. Jakie narzędzie?

No ale dobra, zakakładam, że masz .. laptopa (czy tam dektopa) z zainstalowanym już systemem Windows JakiśTam, który to na twoim dysku twardym umieszczony jest w następujący sposób:

DYSK:
    - partycja 1: partycja RECOVERY (to z niej jest przywracany system operacyjny wraz ze sterownikami do niego)
    - partycja 2: partycja dla Windows'a
    - partycja 3: patycja stworzona przez ciebie na której to sobie trzymałeś swoje leśne skarby

I działa to tak, że system jest przywracany na żądanie z partycji RECOVERY. Kod zawarty na partycji recovery powoduje albo:
    - skasowanie wszystkich pozostałych partycji na dysku
    - wtedy stworzenie od nowa partycji Windows o jakimś tam rozmiarze (nie wiem jakim i nie wiem kto to ustala, nie chce za bardzo się domyślać bo ... to co stworzy Microsoft to na prawdę tego nawet Macierewicz wraz ze swoimi ekspertami by nie rozszyfrował...)
    - nagranie na partycję Windows systemu operacyjnego Windows wraz ze sterownikami do sprzętu

ALBO
    - skasowanie tylko danych z partycji Windows
    - nagranie na partycję Windows systemu operacyjnego Windows wraz ze sterownikami do sprzętu

Jak jest na pewno tego nie wiem - gdzieś tam dyskutowaliśmy w tej kwestii na jakimś zagranicznym forum, ale olać to. Niestety dla ciebie ma to znaczenie. Sama walka z istnieniem partycji RECOVERY jest skazana na porażkę. A to z takiego powodu, że często gęsto zmiana rozmiaru partycji nr 2 (czyli tej dla Windows'a), jej przesuwanie na dysku, dodawanie kolejnych partycji 3,4 itd.. powoduje niemożliwość przywracania systemu z partycji RECOVERY. Dzieje się tak dlatego, że kod zawarty na partycji RECOVERY jest ... kiepski - tworzył go albo idiota, albo ktoś celowo go tak stworzył po to, aby nie instalować obok Windows'a innych systemów operacyjnych.

Dlatego też, ja na twoim miejscu od razu olał bym tą partycję RECOVERY, w ogóle bym ją wy...kasował. Nagrał bym sobie na jakiś nośnik (np. USB) instalkę Windows 8. Na dysku stworzył partycje:

- Windows (rozmiar np. 150 - 200 GB)
    - Dane (rozmiar jaki uważasz). Tutaj przechowujesz sobie sterowniki, instalujesz gry i tego typu rzeczy.
    - ew. Filmy (rozmiar jaki uważasz z pozostałej wolnej części dysku)

Specjalne oprogramowanie za pomocą którego możesz przeprowadzać operacje na partycjach to na przykład (chodź tego typu oprogramowania jest znacznie więcej, pogrubioną czcionką te które ja polecam):
    [MiniTool Partition Wizard Home Edition]
    [AOMEI Partition Assistant Pro Edition]
    [EaseUS Partition Master]
    [EaseUS Partition Master Home Edition]

[GParted]
    [Partition Magic]
    [Partition Magic (DOS)]

[Paragon Partition Manager 11 SE Personal]
    [Paragon Partition Manager]

[Partition Expert 2003]

Część z nich działa pod Windows'em, a część nie. Za pomocą niektórych jesteś w stanie zmieniać rozmiar partycji bez utraty danych na niej zawartych.

Dodano po 4 [minuty]:

Aha byłbym zapomniał. Jeżeli utraciłeś tę dodatkową partycję z danymi, a miałeś na niej jakieś ważne skarby i cuda nie widy - to jest jeszcze szansa na odzyskanie tych danych za pomocą jeszcze innych aplikacji. Jak coś to pytaj :)

0
  • #3 26 Wrz 2015 12:53
    leburaque
    Poziom 17  

Bardzo dziękuję za całkowitą i wyczerpującą informację.

Uważam, że temat można zamknąć. :)

0