Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba A300-1EH - Laptop po powrocie z serwisu wyłączył się i nie idzie go włąc

marcin0218 19 Dec 2014 07:43 2040 9
 • #1
  marcin0218
  Level 16  
  Witam. Moja narzeczona posiada laptopa Toshiba Satellite A300-1EH. Jakiś czas temu siadła w nim bateria więc używany był na kablu cały czas. Do tego siadła bateria BIOS. Więc gdy zostawał odłączony od kabla na pare minut to po włączeniu data w laptopie cofała się do 2008 roku. Jako że laptop działał bez zarzutów stwierdziliśmy z narzeczoną że naprawimy baterie i sprezentujemy go rodzicom do internetu i prac biurowych (laptop w stanie bardzo dobry jeżeli chodzi o wygląd).

  3 tyg temu oddałem laptopa do serwisu komputronika by wymienili baterię BIOS (w tym modelu jest bateria wlutowana, więc sam nie chciałem grzebać). Wczoraj odebrałem laptopa. Baterii zwykłej nie kupiłem bo nie mieli na stanie i zamówiłem na dziś ale ta od BIOS została wymieniona.  Po powrocie do domu podłączyłem laptopa kablem odpaliłem i zacząłem instalować anty wirusa, przeglądarkę, a potem MS OFFICE. Po mnie więcej godzinie laptop nagle zgasł. Tak jakbym odłączył mu kabel. I nie mogę go włączyć. Nie reaguje w ogóle. Dioda informująca, że kabel jest podłączony świeci się. Ale tak jak mówię laptop nie reaguje.

  Dziś poajdę znowu do serwisu komputronika oddać go. ALe pytanie moje. Czy oni mogli przy wymianie baterii BIOS coś uszkodzić? Chcę by zrobili to za darmo bo według mnie wina leży po stronie komputronika bo to chyba nie zbieg okoliczności. Jak mam się zachować? Co zrobić?

  Pozdrawiam
 • #2
  skibixd
  Level 12  
  Niby bateria, którą wymieniali nie ma nic wspólnego. Nie wiem jak to dokładnie w tym modelu wygląda, ale skoro mówisz, że jest wlutowana na stałe to może być ich wina.Jeśli robili to na odczepne, mogli po prostu wygrzać na zwykłym stole płytę główną przy lutowaniu, a ta przy takiej sytuacji zaczyna się odkształcać i co za tym idzie jakieś ścieżki mogły się przerwać, a laminat płyty się uszkodził, jeśli robili to tak jak powinni czyli na specjalnym podgrzewaczu to taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Możliwe, że to zbieg okoliczności, bo wygląda to też na przegrzanie mostka. Jeśli to ta opcja, niestety, Kolego, ale nieźle Cię za to skasują, a lapek poleży u nich zapewne do nowego roku.
 • #3
  marcin0218
  Level 16  
  Dodam jeszcze, że jak był w serwisie to po 1,5 tyg zadzowniłem ile to jeszcze potrwa i powiedziano mi, że laptop jeszcze raz wrócił do serwisu. I po kolejnym 1,5 tyg czyli wczoraj go otrzymałem. Moze coś popsuli już za pierwszym razem i podczas testoania im padł i to poprawiali... Zaraz jadę sprawdzić jeszcze identyczny zasilacz by go wykluczyć ostatecznie :) I jadę do komputronika. No jeżeli sie okaże, że będą chcieli mnie kasować to dam spobie spokoj i kupie w przyszłosci nowego laptopa rodzicom. Jakby nie było oddałem im laptopa z wyładowaną baterią BIOS a odebrałem takiego że po paru minutach padł...
 • #4
  skibixd
  Level 12  
  No wymiana takiej baterii to godzinka z czałym uszanowaniem na luźno, aby sobie go spokojnie rozkręcić i skręcić. Ale jak oni go tyle trzymają to przepraszam bardzo. Reklamuj go im i nie daj sobie kitu wcisnąć, napsuli to niech naprawiają.
 • #5
  conan02

  Level 30  
  W Toshibach z tej serii jest wlutowany akumulator litowy Maxell ML1220. Więc jeśli płyta nie trzymała ustawień BIOS i czasu to mogło być uszkodzone coś w obwodzie ładowania tego akumulatorka. Trafiają się u mnie na serwisie płyty z tych serii i mają całkiem zdrowe podtrzymanie.
  Tak jak kolega wyżej stwierdził to jest najwyżej godzinka roboty i nic nie trzeba wygrzewać, taka bateryjkę wylutuje się łatwo zwykłą lutownicą. Chyba, że ktoś ma dwie lewe ręce. Ścigać partaczy do oporu.
 • #6
  compix
  Level 17  
  Dokładnie jak koledzy piszą. Oddaj na reklamacje usługi. 3 tygodnie to jest przesada, ale nie zapominajmy że jest jeszcze jaka kolejka, i nikt nie zrobi tego tylko dla tego że jest mało roboty. Mogą mieć 40 laptopów na godzinkę roboty na przykład ;)

  3 tygodnie to zdecydowanie za dużo. Oddaj na reklamację bez dwóch zdań, oddali Ci uszkodzony sprzęt, chyba że rzeczywiście masz pecha że akurat padł po powrocie z serwisu ;)


  trudno jest coś zepsuć przy wymianie akumulatora RTC tym modelu.
 • #7
  kaleron

  HDD and data recovery specialist
  Mnie to wygląda na osobną usterkę. Faktycznie przy wymianie baterii trudno coś zepsuć. Gwarancja na usługę, to nie auto-casco i trudno wymagać od serwisu, żeby wymieniając baterię brał na siebie odpowiedzialność za wszystkie usterki, jakie potencjalnie mogą się pojawić w okresie gwarancji. Co do czasu naprawy - laptop na pewno nie był robiony na miejscu, tylko gdzieś wysyłany. Jak ktoś ma dużo roboty (Komputronik akurat potrafi zebrać sporo zleceń), to robi po kolei, nikt nie zrzuci ze stołu rozgrzebanego sprzętu, bo akurat przyszła tosia na bateryjkę i można to zrobić na kolanie. Inaczej zrobi się bałagan nie do opanowania i nic nie zostanie skończone w rozsądnym terminie.
 • #8
  compix
  Level 17  
  Zgadzam się, nie może być podział że mało roboty to robimy. Leci się według statusów. Może być to inna usterka, ale mogli coś zepsuć. Oczywiście że gwarancja jest na usługę, a nie na usterki powstałe po naprawie. Widocznie wielki pech kolega miał że laptop się uszkodził zaraz po naprawie, i to jest po prostu bardzo dziwne. Osobiście grzecznie bym zapytał, bo mimo wszystko trzeba palmrest ściągnąć, lutownicę chwycić do ręki, mógł ktoś mieć zły dzień :)
 • #9
  marcin0218
  Level 16  
  Jestem mile zaskoczony. Laptop został bez problemu przyjęty zleceniem gwarancyjnym. Poinformowano mnie, że rzeczywiście podczas wymiany baterii coś się stało jak dobrze zrozumiałem z płytą i dlatego wrócił on tam wtedy ponownie.

  No i teraz ponownie będą patrzeć i postarają się jak najszybciej oddać. Będę informował o przebiegu naprawy.
 • #10
  skibixd
  Level 12  
  No to ładnie, postąpili honorowo :)