Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć zasilacz zamiast zasilania 2x bateria 1.5V

19 Gru 2014 10:33 1947 3
  • Poziom 12  
    Jakiś czas temu kupiłem bezprzewodowe słuchawki (radio). Nadajnik - akumulatorki 2 x 1.5V, słuchawki - 2x 1.5V. I takie pytanie, z razji faktu, że nadajnik zużywa dość szybko baterie/akumulatorki wymyśliłem, że podłączę go w do zasilacza 3 V (akumulatorki w środku ułożone są szeregowo więc napięcie 1.5V z każdego akumulatorka jest sumowane).

Czy to jest bezpieczne? (i nie pytam tutaj o diamenty z filmu Maratończyk he he)
    czy jakieś tricki muszę stosować, tj jakieś dodatkowe elementy wstawiać między zasilaczem a nadajnikiem? Jakieś tam diody, kondensatory itp. itd.

Wolę zapytać, bo kiedyś wpadłem na pomysł podłączyć wieżę stereo w samochodzie do zasilania 12V - niestety spalił się triak bądź tranzystor... .
  • Poziom 15  
    Powinno być bezpieczne, lecz przed włożeniem wszystko dokładnie przemysł. Po pierwsze, jak będziesz ładował akumulatorek. Ładowarka powinna mieć ograniczenie prądowe. Po drugie, jak dowiesz się, że akumulator jest u schyłku wyczerpania (przypominam, że akumulatorów nie można wysadzać do końca, to drastycznie zmniejsza żywotność). Zamieszczam schemat ideowy diody LED, która ma sygnalizować rozładowania akumulatora, strona źródłowa: http://elektra.ct8.pl/prosty-wskaznik-naladowania-akumulatora/. (Tam są wzory do obliczenia rezystorów).
    Załączniki:
  • Poziom 12  
    Tzn nie wiem czy się dobrze rozumiemy... ja w ogóle nie chce używać akumulatorków tylko zamiast nich, podłączyć na stałe zasilacz o napięciu 3 V.
  • Poziom 15  
    A to przepraszam. W takim razie nie ma żadnych zastrzeżeń. (Ale zasilanie musi być dobrze przefiltrowane).