Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy przerywa, niestabilna praca

Kubitomakita 19 Gru 2014 12:12 1242 9
  • #1 19 Gru 2014 12:12
    Kubitomakita
    Poziom 7  

Cześć,

Posiadam prostego robota CNC.

Konfiguracja sprzętowa:
    - sterownik CNC - SSK-MB1 z Akcesoria CNC
    - sterownik silnika - SSK-B01 z Akcesoria CNC
    - silnik PM55L-048-HP69

Robot sterowany jest z Mach3

Udało mi się stuningować silnik tak, żeby Mach pokazywał faktyczny posuw (tj. 1mm w programie = 1mm w rzeczywistości). Wyszła ciekawa wartość 3 kroków na 1mm posuwu jako że nie posiadam przekładni, ale wymiary się zgadzają.

Problem jest w tym, że silnik przerywa, niezależnie od zadanej prędkości i nie do końca mam pomysły dlaczego. Mała prędkość - drobi kroczkami i ruch nie jest płynny. Duża prędkość - kroki nie są płynne, występują przerwania.

Wyeliminowałem:
    - wydajność komputera - stary Dell Latitude D610, ale Mach nie zabiera więcej niż 30% użycia procesora
    - uszkodzony silnik - posiadam dwa identyczne w tej maszynie i oba mają takie objawy. Chyba że uszkodzone są obydwa.

Z tego co pamiętam robot nie miał wcześniej takich objawów. W międzyczasie zmieniłem stabilizator liniowy na przetwornicę napięcia (30W na stabilizatorku to był hardkor), jeśli to ma jakieś znaczenie.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.

0 9
  • #2 19 Gru 2014 12:20
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Uzwojenia są prawidłowo podłączone? To najczęstsza przyczyna.

0
  • #3 19 Gru 2014 12:29
    kemot55
    Poziom 30  

Ja bym sprawdził uzwojenia silnika (omomierzem). Pytanie czy przerywa w przypadkowych momentach czy regularnie?

0
  • #4 19 Gru 2014 12:38
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Kubitomakita napisał:
    W międzyczasie zmieniłem stabilizator liniowy na przetwornicę napięcia (30W na stabilizatorku to był hardkor), jeśli to ma jakieś znaczenie.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.

Odpowiednio duży elektrolit na wyjściu zasilacza zastosowałeś?

0
  • #5 19 Gru 2014 19:58
    Gizmoń
    Poziom 28  

Wiele osób skarży się, że Mach jako program działający w Windowsie lubi od czasu do czasu na chwilkę przerwać działanie co objawia się właśnie nierówną pracą silników. Wcześniej działało a teraz nie bo w międzyczasie coś się spierniczyło w systemie. Aby to sprawdzić podłączyłbym na wejścia STEP sterowników sygnał z jakiegoś generatora zamiast z komputera.

Co do "drobienia kroczkami" przy małej prędkości - te silniki mają 48 kroków na obrót więc nawet przy sterowaniu półkrokowym będzie widać jak robią te kroczki i to jest całkiem normalne.

0
  • #6 09 Sty 2015 14:08
    Kubitomakita
    Poziom 7  

Dzięki wszystkim za sugestie i odpowiedzi.

Podłączenie faz jest ok, ale zastanawiam się, czy faktycznie nie są sieknięte obydwa.

Zmieniłem podłączenie faz na jednym silniku (eksperymentalnie, bo nie ma żadnych oznaczeń) i teraz chodzi jeszcze bardziej nieregularnie wydając z siebie nie za ciekawe dźwięki.

Zmierzyłem również rezystancję uzwojeń. Według noty katalogowej powinno być 5 Ohm, a mam 4 Ohm. Czy w takim razie uzwojenia szlag trafił? Czy mogłoby to być spowodowane za dużym prądem zasilania? (przekręcony potencjometr na sterowniku).

Na stronie producenta sterownika znalazłem podpowiedź, żeby zaekranować kable, ale przy długości 40cm chyba nie ma to znaczenia.

Kwestię sieczki na zasilaniu muszę jeszcze sprawdzić, tylko dorwę jakiś oscyloskop.

0
  • #7 09 Sty 2015 15:41
    Gizmoń
    Poziom 28  

Silnik krokowy trudno spalić, widziałem już takie które po awarii sterownika wtopiły się w obudowę urządzenia a mimo to po oswobodzeniu nadal działały jakby nigdy nic.

Gizmoń napisał:
    Aby to sprawdzić podłączyłbym na wejścia STEP sterowników sygnał z jakiegoś generatora zamiast z komputera.

Jaki wynik tej próby?

0
  • #8 09 Sty 2015 20:06
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Heh silnik krokowy trudno spalić ?? Zależy jaki. Takie po wyżej 50 Watów to faktycznie trudno. Mnie się nawet w drukarkach z napędu skanera trafiły 4 uwalone. W silnikach krokowych wszystko zależy od sposobu sterowania, całym krokiem, połową kroku, ćwierć kroku, praca rewersyjna itd. Co do ekranowania przewodów to fakt, prądy impulsowe plus długie przewody działają jak antena i mogą powodować zakłócenia sterownika. Przewody ekranowane powinno się też stosować do podłączenia silnika z falownikiem. To tak dla przypomnienia. :-)

1
  • #9 03 Mar 2015 17:46
    Kubitomakita
    Poziom 7  

Gizmoń napisał:

Gizmoń napisał:
    Aby to sprawdzić podłączyłbym na wejścia STEP sterowników sygnał z jakiegoś generatora zamiast z komputera.

Jaki wynik tej próby?

Nie mam niestety ani innego kompa z LPT ani dostępu do żadnego generatora. Masz jakiś pomysł pod co mógłbym to podłączyć?

Problem na chwilę obecną wygląda tak, że zmieniłem jeden silnik na inny, bardzo podobny. To nie jest problemem.

Nagrałem dwa filmiki, jeden normalny z dźwiękiem jak to się zachowuje: https://www.youtube.com/watch?v=7Q27lpli-wU
    a drugi 120 klatek/s, łatwo zauważyć jak silnik się zatrzymuje (raczej losowo): https://www.youtube.com/watch?v=DzBjDYC5W2M

Silnik działa w półkroku, po przełączeniu na pełny krok jest jeszcze gorzej.

Regulacja prądu od minimum do maksimum nie poprawia niczego.

0
  • #10 03 Mar 2015 19:53
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Witam. Problem leży w zasadzie po stronie oprogramowania sterownika być może że driver sterujący stopniami mocy się wiesza. Silnik wykluczam ponieważ rusza zrywami więc mocy bez obciążenia by nie stracił.

0