Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linux nie widzi dysku ale win7 installer tak.

19 Gru 2014 12:25 1023 2
  • Specjalista Sieci, Internet
    Lenovo laptop G500s, dysk samsung 1TB. chciałbym odzyskać dane, laptop z biosem UEFI.

Win7 startuje i chce naprawiać dysk, ale naprawa nic nie daje, po 4 godzinach ponownie chce naprawiać i tak w koło.

Uruchamiam linux live distro (aby stworzyć obraz dysku za pomocą ddrescue), ale system dostaje błędy odczytu dysku sda w logu dmsg.
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

fdisk -l
    gdisk -l
    nie widzą dysku.

dd if=/dev/sda count=1 bs=100 | od -a

zwraca "dd: reading /devs/sda: Input/Output error"

Uruchomienie płyty instalacyjnej win7 widzi dysk i istniejące partycje, na razie nie próbowałem zainstalować świeżego systemu bo się boje że nadpiszę dane które mogą być do odzyskania jeszcze.

Dysk sie kręci.

Wypiałem dysk z laptopa i podpiałem do usb przejściówki pod win7, widzi dysk (niesformatowany) ale podczas próby zczytanie zawartości system sygnalizuje 'wysunięcie dysku', dysk znika.

Coś źle robię czy dysk jest uwalony ?

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Parametry SMART są OK.

Znikanie dysku z przejściówką i to że jest widoczny jako niesformatowany mogą być winą zbyt słabego napięcia przez przejściówkę. Spróbuj na innym/krótszym kablu USB, a najlepiej dysk bezpośrednio pod komputer stacjonarny.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Podpiąłem pod PC, SATA wbudowane gniazdo, win vista, świeży system,
    - startuje system dłużej, 10-15 minut zamiast 2 minut
    - w zarządzaj dyskami nie widać dysku,
    - w dzienniku zdarzeń błędy, Żródło=Dysk,
    błąd: Urządzenie /device/harddisk1/dr1/ nie jest jeszcze przygotowane do dostępu
    ostrzeżenie: Podczas operacji stronicowanie aykryto błąd urządzenia /device/harddisk1/dr1