Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Assembler 6502 - Konwersja liczby 8 bitowej na hex.

agata93 19 Dec 2014 12:52 2754 13
    agata93
    Level 9  
    Mam oto taki kod ale nie działa poprawnie czy ktoś mógłby znaleźć błąd i wytłumaczyć dlaczego nie działa. Zadanie jest na procesor 6502, dopiero poznaje assemblera jest to dla mnie czarna magia dodam jeszcze że przy uruchomieniu programu na emulatorze nie otrzymuje wyniku a taki jest cel tego zadania :D
    Code: asm
    Log in, to see the code
    szelus
    Level 34  
    Pod etykietą "text" ma wylądować wynik, tak? Ale gdzie to się dzieje? "phex" liczy dwie cyfry szestnastkowe, ale ich nigdzie nie zapisuje.
    phanick
    Level 28  
    Moim zdaniem w instrukcjach, gdzie ładujesz do rejestru mlodszy (starszy) bit adresu, pod którym jest etykieta text brakuje znaku #, aby załadować faktyczną wartość. W obecnym rozwiązaniu masz indeksowanie bezpośrednie, zamiast natychmiastowego.

Dodano po 30 [sekundy]:

Czyli zamiast lda <text powinno być lda #<text, itp.
    agata93
    Level 9  
    Ok, poprawię i sprawdzę czy mi to zadziała
    szelus
    Level 34  
    Nie wydaje mi się.
    Wprawdzie minęło ze 30 lat od kiedy ostatnio coś programowałem na 6502, ale o ile skleroza mnie jeszcze nie dopadła :wink: to składnia "<label" oznacza wartość bezpośrednią młodszych bitów wartości etykiety i dodatkowe używanie znaku "#" nie jest potrzebne.
    Natomiast nie spotkałem się nigdy ze składnią "lsr @". Co to za dialekt/system? Nie powinno być raczej "lsr a"?
    Natomiast pod etykietą "pr" powinno być chyba jeszcze zapamiętanie obliczonej cyfry, coś na kształt
    Code: asm
    Log in, to see the code

I jeszcze rejestr Y nie jest raczej zainicjowany poprawną wartością...
    phanick
    Level 28  
    <label to tylko dyrektywa asemblera, której wynikiem jest młodszy bajt etykiety label.
    Czyli jeśli label jest pod adresem $abcd, to
    lda <label jest równoznaczne z lda $cd czyli wczytanie do akumulatora komórki pamięci spod adresu $cd.

Niech potwierdzeniem moich słów będzie poniższy zrzut z symulatora:
    Assembler 6502 - Konwersja liczby 8 bitowej na hex.
    kasjo
    Level 25  
    Wydaje mi się, że ktoś w tym emulatorze po prostu dał ciała z < oraz >. Powinno być jak pisze kolega szelus, wtedy by to miało jakiś sens. Chyba, że przyjmuje też taki mnemonik: LDA #<etykieta
    To samo zadanie można zrobić prościej i czytelniej (mój ulubiony quick assembler na małym atari) :)

org $0600
                      lda #73     ;wartość jaką chcemy przekonwertować
                      tax
                      and #%11110000
                      lsr @
                      lsr @
                      lsr @
                      lsr @
                      tay
                      lda tablica,y
                      sta text
                      txa
                      and #%00001111
                      tay
                      lda tablica,y
                      sta text+1                  
                      brk
    tablica           equ *
                      dta c'0123456789ABCDEF'

org $2000     ;pod tym adresem będzie zapisana wartość w HEX (jako znaki ascii)
    text              equ *

Mam nadzieję, że niczego nie sknociłem bo dawno już w tym piałem :)
    szelus
    Level 34  
    W moim poście powyżej poprawiłem brakującą instrukcję; może być, że jednak początki sklerozy :wink:. Nie upieram się też przy "#" vs. "<".
  • Helpful post
    kasjo
    Level 25  
    Autorka tematu mogła podać pod jakim to emulatorem to ma działać bo to jakiś skok do procedury tego emulatora (pewnie wyświetlanie wyniku).
    @szlus masz rację z tym
    sta ($80),y
    a ja od siebie dodam, że na początku zamiast powinno być chyba
    agata93
    Level 9  
    Aktualnie korzystam z emulatora emu6502 pod Windowsem. Próbowałam pracować na Easy 6502 ale tam cały czas jakieś błędy mi wyskakują i "krzyczy" prawie o każdą linijkę

@kasjo próbowałam uruchomić twój kod ale dalej nic mi się nie wyświetla i nie wiem dlaczego mi to nie działa
    szelus
    Level 34  
    Tego emu6502? :arrow: http://sourceforge.net/projects/emu6502/
    Jakoś nie jestem przekonany co do kompletności. W każdym razie, na pewno nie ma wbudowanych żadnych procedur "wyświetlających".
    Kod od kasjo też nie zawiera wyświetlania, wynik konwersji ląduje w pamięci pod etykietą text. Ten skok do procedury wyświetlającej (jsr $ff80) to skąd wzięłaś?
    agata93
    Level 9  
    Już sobie poradziłam wystarczyło zmienić w ldy#0 na ldy#1 i w adc #'a'-'9'-1 na adc #'a'-'9'-2 i program działa